Slovenské elektrárne - časť 3: Kto za koho kope, pán premiér?

Písmo: A- | A+

Poslednou nezodpovedanou otázkou pre pána predsedu vlády, je neriešenie doplatku za, podľa neho, brutálnu a odsúdeniahodnú privatizáciu. Pán premiér, vysvetlite prosím verejnosti, prečo vy a minister hospodárstva už tri roky nekonáte a nevymáhate od Enelu privatizačný doplatok za Slovenské elektrárne vo výške 237 miliónov eur?

Počas pôsobenia môjho kolegu Juraja Miškova na ministrstve hospodárstva bola realizovaná analýza privatizácie Slovenských elektrární, z ktorej jednoznačne vyplynulo, že taliansky Enel má Slovensku doplatiť za privatizáciu elektrární  237 miliónov EUR. 

Analýza, ktorá potvrdzuje, že doplatok za privatizáciu Slovenských elektrární by mal byť práve tých 237 miliónov EUR, leží už tri roky u pána ministra v šuflíku a pán minister hospodárstva nerobí žiadne kroky, aby tieto peniaze pre Slovensko získal. 

Pýtam sa, prečo? Prečo sa pán minister nesnaží získať od talianskeho investora spravodlivý doplatok za privatizačnú cenu? 

Kto za koho kope, pán premiér?

Je náhoda, že vláda vypovedala a následne odstúpila od Zmluvy o prevádzke vodnej elektrárne Gabčíkovo, o ktorej ste vy, renomovaný právnik, museli vediať, že je súvisiaca so Zmluvou o prevode majetku medzi Slovenskými elektrárňami a.s. a Vodohospodárskou výstavbou š.p.? Odstúpením od Zmluvy o prevádzke ste de facto zrušili aj túto zmluvu a Gabčíkovo dnes, prvýkrát v svojej histórii, podľa vyjadrenia iných, tiež renomovaných, právnikov, nepatrí Slovenskej republike. Minister životného prostredia vyhlásil, že sa medzinárodnej arbitráže neobávate... Nuž, neobávali ste sa žiadnej z medzinárodných arbitráží, ktoré Slovenská republika prehrala a v konečnom dôsledku budú stáť daňových poplatníkov stovky milónov EUR...

Je náhoda, že nežiadate od Enelu privatizačný doplatok vo výške 237 miliónov EUR, keď nezávislá právna analýza, ktorú máte k dispozícii, tento fakt potvrdila? Zaujimavé je, že keď živnostník má nedoplatok na nejakom úrade aj vo výške pár centov, zapíšete ho na listinu dlžníkov, pošlete naňho exekútorov a v lekárni mu nepredajú lieky... 237 miliónov od ENELu vám akosi nechýba... Živnostníci tiež potrebujú Vaše istoty takisto ako ich dávate ENELu, pán premiér.

Súhlasím s tým, že Gabčíkovo by nikdy nemalo byť predané. Nikdy ani predané nebolo. Vypovedanie Zmluvy o prevádzke je však totálny nezmysel. Vodná elektráreň Gabčíkovo má najväčšiu hodnotu pre tento štát, keď je prevádzkovaná v portfóliu s inými zdrojmi energie a takýmto spôsobom sú vytvorené predpoklady na dosiahnutie vysoko pozitívnych hospodárskych výsledkov. Samostatne prevádzkované Gabčikovo nikdy nedosiahne priazivejšie finančné výsledky pre Slovenskú republiku. Okamžité návrátenie Gabčíkova do správy Slovenských elektrární je najlepšie riešenie.

Súhlasím s tým, že privatizácia Slovenských elektrární mohla a mala byť zrealizovaná lepšie a Slovensko mohlo získať viac peňazí. Prečo však štát nekoná, keď podľa právnej analýzy máme nárok na doplatok privatizačnej ceny vo výške niekoľkých stoviek miliónov EUR? Pýtam sa, nie je toto náhodou porušenie povinností pri správe cudzieho majetku? Teda nie cudzieho, ale nášho...

Takže pýtam sa ešte raz... Kto za koho kope, pán premiér???!!!

Prvá časť blogu: Slovenské elektrárne - ako si pán premiér strieľa do kolena - časť 1: Prevzatie Gabčíkova

Druhá časť blogu: Slovenské elektrárne - časť 2: Premiérovo zlaté vajce

Skryť Zatvoriť reklamu