Veľká dôchodková lúpež

Písmo: A- | A+

Som za každý cent v prospech každého občana nášho štátu. Teším sa z každého úspechu našej ekonomiky. Oceňujem každý krok a každý skok v prospech mojej krajiny. Pán premiér dnes víťazoslavne s pompou jemu vlastnou oznámil, že otvorí druhý pilier. Nechýbali expresívne výrazy ako pravicová modla skončí obrovským fiaskom a obludná pravicová reforma. Možno aj slzička ľútosti vypadla z jeho oka...

Aký je skutočný cieľ týchto vyjadrení? Teší sa pán premiér spolu s občanmi zo zlepšenia ich života? Obávam sa, že je to inak. Cieľom týchto rečí nie je ochrániť ľudí pred "zlými" DSSkami. Cieľom týchto rečí je pripraviť ľudí o ich vlastné úspory vo výške 6.5 miliardy EUR. Cieľom týchto rečí je túžba, vízia a pokus znárodniť túto sumu peňazí ...,spindoktori však našli marketingovo lepší spôsob. Preto tá slzička...

O čo vlastne ide? Skúsme sa pozrieť do minulosti. Prečo je dnes druhý pilier v takej kondícii ako je? Pred desiatimi rokmi vláda pravicová (ako inak), prišla s realizáciou dôchodkovej reformy a doplnením vtedajších dvoch pilierov (Sociálna poisťovňa a tretí plne dobrovoľný systém sporenia) o druhý pilier. Sporitelia si presmerovali časť svojich odvodov na osobné účty, ktoré sú v ich vlastníctve (a napríklad by ich mohli dedičia dediť v dedičskom konaní).

Samozrejme, socialistom nápad nevoňal od začiatku a zosnovali diabolský plán na zničenie celého systému druhého piliera. Po niekoľkých rokoch prišlo na finančných trhoch ku krachu a veľa sporiteľov prišlo o časť úspor. To stačilo socialistom (spoločne so SNS a HZDS), aby zmenili zákon tak, že DSSky boli nepriamo donútené presunúť investície vo fondoch do najbezpečnejších a najmenej ziskových aktív a prakticky zabránili ľudom (ktorých akože vtedy chránili) zarobiť straty naspäť.

Ďalšou podstatnou zmenou bolo zníženie príspevkov na osobné účty sporiteľov na menej ako polovicu (čo dnes pán premiér prezentuje, že aspoň ušetrili ľudom peniaze).

Za desať rokov sa zákon zmenil 27-krát ! Znanenalo to výraznú administratívnu záťaž pre DSSky a namiesto toho, aby sa venovali investovaniu a riadeniu aktív svojich sporiteľov, tak sa venovali úprave zmlúv a papierov a podobným nezmyslom.

V súčasnosti, keď mala vláda vytvoriť právny rámec na vyplácanie dôchodkov z druhého piliera, pretože tot nebolo pri vzniku druhého piliera vyriešené, celkom zámerne čakali s akými dôchodkami prídu životné poisťovne. Tieto, pod vplyvom skúseností z minulosti, správne predpokladajúc započítali do anuitných splátok všetky možné riziká. Z minulosti im bolo zrejmé, že riziko zmeny legislatívneho rámca je vysoké a preto aj započítanie tohto rizika negatívne výrazne ovplyvnilo výšku anuity. Čuduj sa svete, neprešlo ani pár dni a už pán premier avizuje zásadnú zmenu legislatívneho rámca a otvorenie systému. 

Kto za situáciu zodpovedá? Kto zodpovedá za neustále zasahovanie do systému? DSSky?

Nie chamtivé DSSky môžu za výšku vyplácaných dôchodkov! DSSky len reagujú na vaše nezmyselné legislatívne zmeny, ktoré prezentujete ako ochranu sporiteľov! Za výšku vyplácaných dôchodkov môžete Vy, pán premiér! Za výšku vyplácaných dôchodkov môže Vaše neustále torpédovanie systému, z ktorého obviňujete uz desať rokov kadekoho. „Zlodej kričí, chyťte zlodeja!" – je tu opäť!

O čo teda nakoniec ide?

V tomto diabolskom pláne ide, priatelia moji, len a len o presunutie (v mojom slovníku ukradnutie) časti úspor ľudí na účet Sociálnej poisťovne. Čo s nimi ale bude robiť, veď na vyplácanie dôchodkov predsa peniaze má... Nuž netreba sa veľmi zamýšľať. V minulom roku pán premiér s červenou fixkou pekne "odfajkával" opatrenia zo svojho prvého sociálneho balíčka, ktoré zafinancovali podnikatelia, cez zvýšenie daňového zaťaženia a všetci občania tekto krajiny, keď SMER zrušil automatické zníženie DPH na 19%, ktoré bolo zakotvené v zákone. Stálo to cca 300 miliónov EUR. A jedným dychom dodal, že na tento rok pripravuje ďalší "sociálny" balíček, nuž a pred voľbami by zvyšovať daňové zaťaženie bolo asi príliš odvážne. Úspory ľudí na osobných účtoch v druhom pilieri sú celkom dobrým zdrojom financovania predvolebnej kampane. Je nasporených viac ako 6 miliárd EUR na osobných účtoch ľudí!!! Stačí, aby 10% ľudí prestúpilo naspäť do Sociálnej poisťovne a s nimi aj stovky miliónov EUR, ktoré Sociálna poisťovňa v súčasnosti nepotrebuje a môže sa kupovať nová červená fixka! Dokonalý plán! Toto nie je pravicová obludná reforma, ale socialistický diabolský plán, pán premiér!

Veľká dôchodková lúpež je odhalená! Veľká dôchodková lúpež musí byť zastavená! 

Skryť Zatvoriť reklamu