Labyrint - hľadanie zamestnania

Písmo: A- | A+

V článkoch pod týmto názvom budem poskytovať poradenstvo hlavne novým uchádzačom o zamestnanie.  V tejto prvej časti sa budem venovať neštandardnému Recruitingu a čo si všímať na firme.

Jedna z prvých vecí ktorá padne človeku do oka pri pohľade na inzerát je meno spoločnosti a názov  pracovnej pozície. Ak ste nikdy v živote takúto prácu nevykonávali a nemáte s kým konzultovať jej obsahovú náplň využite možnosti Internetu a urobte dôkladný prieskum. Aby sa vám nestalo  že až na pohovore alebo zaškoľovaní sa dozviete  čo  vaša nová pracovná pozícia obsahuje. Mnoho spoločností ktoré nemajú stabilný príjem šetria na personalistike ako na jednej z bežných vecí, k tomu sa ale dostanem neskôr.

Zoberme si napríklad pozíciu pre finančný trh - Broker.  Tento názov pozície je dosť častý ale nesprávny. V prvom rade v strednej a východnej Európe to znamená telefonista. Čo to má teda spoločné s finančným trhom? Absolútne  nič.  Slovníkový preklad je ten čo robí obchod ako sprostredkovateľ. Ale na finančnom trhu je to osoba čo stojí v sále (Pit) a predáva alebo  kupuje komodity alebo akcie. Teda význam je blízky ale spôsob platu a výkonu práce je absolútne odlišný.

Broker (telefonista) - vás zoberú do práce aj bez vzdelania a pošlú na 1-2 týždňové školenie.  Po ukončení školenia   novy zamestnanec volá súkromným  osobám a firmám. Šťastie je ak firma zakúpila novú klientsku databázu no ak nie tak môže volať ľudom ktorým už volali jeho kolegovia 20x predtým. Jedná sa o mladý kolektív a zamestnanci majú pridelené stoly s mobilmi alebo pevnou linkou v jednej sále. Pohovory sa robia na kolene a nie sú vyberaný ľudia ktorý majú predpoklady ale úplne všetci čo majú záujem.  Drvivá väčšina zamestnancov pracuje na živnostenský list a za sumu blízku minimálnej mzde s prísľubom odmeny ak nájdu klienta.

Finančný Poradca - tu je rozdiel či pracuje pre inštitúciu v budove alebo nie. Ak pracuje v budove a chodia za ním zákazníci spoločnosti automaticky, jedná sa o front office je to práca na trvalý pracovný pomer. Ak si spoločnosť len buduje klientelu alebo nie je na trhu známa  tak finančný poradcovia majú živnostenské listy a sú platený výhradne odmenami za klientov. Môžu mať prenajaté priestory a nemusia. Ak nemajú tak väčšinou takýto ľudia chodia po podnikoch a po uliciach. Zásadný rozdiel je aj v tom že zamestnanec front office ma právo použiť obchodné meno spoločnosti keďže sedí v jej priestoroch a zastupuje ju a ten druhy typ nemôže, lebo pracuje cez agentúru ktorá ma len zo spoločnosťou dohodu. Jeden vybavuje prichádzajúcich klientov a ten druhý si musí začať hľadať sám.

Preto je dobre si vždy preveriť zamestnávateľa a typ pozície poprípade zavolať do firmy a spojiť sa s personálnym oddelením alebo použiť internet.

Tieto dva prípady ukazujú v katastrofickej podobe ako vyzerá firma ktorá nemá personálne oddelenie. Niekto sa môže spýtať, že čo by sa tím vyriešilo. No v prvom rade ľudia sú na takéto veci trénovaný a môžu hneď povedať čí je niekto vhodný kandidát alebo nie, motivačné sedenia, odmenový program, starostlivosť o zamestnancov a riešenie situácie so zamestnancami je viac efektívnejšie ako keď to teraz robí  sekretárka alebo manažér oddelenia. Tieto typy  práce ktoré sú robené na živnostenský list a týkajú sa financií alebo poradenstva vznikli v Amerike a sú tam celkom bežné avšak na Slovensku kolapsujú. Dôvodom nie je nedostatok klientov ale spôsob firemnej kultúry a vzťahu firma - zamestnanec  ale aj zamestnanec - firma. Ak sa preberá americky  firemný systém a nepreberie sa aj pozitívna časť tak nie je možné očakávať úspech v slovenských podmienkach.

 

Ak máte akékoľvek otázky k hľadaniu práce alebo výberu zamestnancov pošlite mi mail a ak sa zozbiera dostatočné množstvo otázok na tému tak to uverejním.

 

Skryť Zatvoriť reklamu