MS 2011 a online mafia

Písmo: A- | A+

Alebo príbeh o slovenskej spojke.... Všetko sa to začalo kauzou okolo spoplatnených stránok o MS 2010 (ms-2010.sk), basne-portal.sk a basnici.sk. Na začiatok chcem uviesť, že sa nejednalo o oficiálnu stránku majstrovstiev sveta a prevádzkovateľ nebol napojený na usporiadateľov. Toto, myslím si, je verejne známe. Niektoré informácie opakujem len preto, že niektorí ľudia nemusia vedieť o celom pozadí kauzy. Kauza sa znova dostala do popredia novou stránkou MS 2011 a tak si myslím že je potrebné o nej informovať, aby zodpovedné orgány začali konať.

bratia Adamčovcibratia Adamčovcifinancninerad.cz

Úvod - Klan Adamčovcov

Na slovenskom internete je rodina Adamčovcov veľmi dobre známa. Viliam Adamča, Róbert Adamča, ich sestra Elena Vejačková, matka Gabriela Adamčová a Adamčov bratranec Alexander Varín majú za sebou sériu rôznych podvodov. Ich stratégia prebieha takto: založia si s.r.o. , Ltd, GmbH cez tretiu firmu, ktorá im vyhotoví papiere cez úrady. Povinný firemný vklad sa obehne a tak niekto môže vlastniť aj 60 s.r.o. bez toho, aby mali na účte povinný vklad (samozrejme ide o podvod). Novozaloženú schránkovú firmu buď priradia k iným schránkovým firmám na tú istú adresu, alebo ju prenesú do daňového raja kde nemusia Slovensku platiť daň. Toto im umožňuje vyhnúť sa daňovej povinnosti, ale nie súdnemu konaniu. Na túto firmu registrujú viacero web domén. Cez webovú stránku poskytujú produkty, ktoré sú inde zdarma, používajú logá chránené copyrightom bez súhlasu. Na predaj týchto produktov nemajú licenciu lebo sú zdarma, nie sú ich tvorcovia a nevlastnia autorské práva. Na web stránku uvedú registračný formulár pre výhernú cenu. Po vyplnení registračného formulára za pár dní človek, ktorý sa takto registroval, obdrží faktúru. Zmluva je väčšinou dlhá a slabo čitateľná (je mimo zorného uhla niekedy je drobným tenkým písmom. Dôležité informácie ako cena a detaily sumy sú zakomponované do textu aby s ním splývali. Takisto zmluva sa dosť často odvoláva na neplatné právne úkony alebo si vysvetľuje platné zákony po svojom (elektronický podpis a podobne). Je to premyslený krok, lebo ak by došlo k žalobe, tak prípad bude klasifikovaný ako priestupok kvôli nízkej sume a veľa ľudí sa po čase na stratu vykašle a podvodníka nežaluje.

Ak má človek rozum a faktúru nezaplatí, zakrátko dostane varovanie o exekúcii. Tu ide o ďalší premyslený ťah, keďže žiadna firma a ani exekučná firma nemôže vykonať exekúciu bez súdneho povolenia. Následne tento podvod vystupňujú ešte listom priamo od exekučnej firmy, kde sú zarátané penále. Čo ale občan nevie je to, že exekučná firma je len ďalšia schránková s.r.o, ktorá nemá ani povolenie od súdu vykonávať exekúciu. Čo naozaj nechcú je to, aby došlo k súdnemu konaniu, kde by museli dokazovať vlastníctvo produktu, ochrannej známky a to že ste ho využívali a že ste uzavreli zmluvu s plným vedomím (toto je veľmi dôležitá vec lebo registrovať sa kvôli výhre a používať obsah stránky 12 mesiacov sú dve odlišné veci). V prípade súdneho exekučného prípadu sa stačí odvolať, dôjde k súdnemu konaniu a keďže platí prezumpcia neviny tak schránková firma by Vám nemohla nič dokázať.

Kto je kto v onlinovej mafii

hlavac1.PNG

Viliam Adamča, konateľ (AG Business s.r.o., M&C Office s.r.o., Reklama - Global, s.r.o.) a jeho sestra Elena Vejačková sú len šachovými figúrkami v medzinárodnom merítku v celom podvode, ale na Slovensku reprezentujú záujmy svojho šéfa Michaela Burata z Nemecka. Ich spolupracovníci na Slovensku sú Pavol Hlaváč (konateľ Web Content s.r.o., IDSW Network s.r.o., Pro Content s.r.o.) a Patrik Béger (konateľ BiB Services s.r.o.).

Doména firmy Web Content s.r.o. patrí firme Reklama - Global, s.r.o (táto firma má registrované tieto domény http://www.zoznamdomen.sk/vlastnik_domen/REKL-0026). V oboch je majiteľom Viliam Adamča.

Andrej Jurík (konateľ International Payment Services s. r. o.) je konateľom firmy, ktorá píše exekučné listy. Jej web stránka je registrovaná v Cronon AG Berlin Niederlassung Regensburg. Na servery ns1.first-ns.de, kde je táto web stránka, je aj stránka BIB services s.r.o.

Firma Patrik Béger - BIB services s.r.o ktorá existuje sotva rok, bola na predaj predtým než meno spoločnosti odkúpil Béger. Ten o sebe tvrdí, že "Sme vedúcou spoločnosťou na trhu poskytujúcou služby v oblasti spravovania pohľadávok. Vďaka skúsenostiam a využívaniu pokrokových technológií ponúkame kvalitné a bezproblémové spravovanie akéhokoľvek množstva pohľadávok a vysokú efektivitu pri ich vymáhaní." Jej webstránka je umiestnená na serveroch ns1.first-ns.de, ktoré používa Michael Burat a Viliam Adamča. Takisto je na tom istom serveri stránka International Payment Services s. r. o, konateľ Andrej Jurík).

Dosť aktívna bola aj South Ocean Investment Corp. ktorá bola prevádzkovateľom www.downloads-portal.sk admin je Pro Content s.r.o. (Pavol Hlaváč) a ako tech je uvedený Reklama Global s.r.o. (Viliam Adamča). Stránka je umiestnená na ns1.first-ns.de kde sa nachádza web stránka International Payment Services (Andrej Jurík) a BiB services (Patrik Béger) .

Na Slovensku najnovšie pribudla ešte Online Investment Group Ltd. (sampionat.sk, hokej-2011.sk). Online investment group limited nemá stránku, ale používa tieto email adresy upomienka@oig-ltd.eu, oig-ltd@pro-mail.eu. Pro-mail.eu je registrovaná firmou Cronon AG Berlin Niederlassung Regensburg a umiestnená na servery ns1.first-ns.de. Ten istý server používa International Payment Services s. r. o. (Andrej Jurík) a BiB services s.r.o (Patrik Béger). Pro-Mail, ktorý používa Online Investment Group, bol registrovaný cez Elenu Vejačkovú, sestru Viliama Adamču (ako registrátor je uvedený Reklama - Global, s.r.o, ktorej konateľ je Viliam Adamča).

Stránka sampionat.sk, hokej-2011.sk používa bez povolenia logo hier a logo maskota. Ide o jasné porušenie autorských práv. Takisto sa na stránke nachádza logo firmy ESET s.r.o., ktoré nie je vloženou reklamou, ale úmyselne vložená ako súčasť stránky, aby voviedla návštevníka stránky v omyl že ide o bezpečnú stránku. Na sub linku stránka uverejňuje bez povolenia hymnu majstrovstiev sveta a text hymny. Obsah stránky je verejne dostupný z verejných zdrojov a teda predávajú obsah ako tovar ktorý nevytvorili a nemajú povolenie od autorov.

Adamčovci a nemecká centrála

Viliam Adamča je v Nemecku zapletený do káuz so stránkami Content4U GmbH / download-service.de, Gehaltsvergleich Ltd, Go Web Ltd/ gedichte-welten.de, MB Routenplaner GmbH, Premium Content GmbH.

Jeho bratranec Alexander Varín je aktívny v týchto spoločnostiach: Tropmi GmbH, Antassia GmbH, Content Services Limited.

Spolupracovníci v Nemecku: Steffen Fuchs, Neugeboren, Ronny, Heiko Titze, Steffen Fuchs, Lorenz Bächtold. Nemôžem uviesť všetkých, lebo dokopy ide o asi 60 ľudí. Ich mená sa dajú nájsť na internete.

Digital Distributions Ltd/ lyrics-finden.com, Euro Content Limited/ easy-download.info robí Slovensku hanbu v Taliansku.

Matka Viliama Adamču - Gabriela Adamčová s jeho bratom Róbertom Adamčom sú aktívni v Premium Content GmbH.

Šéf

Celej sieti v Nemecku vládne Michael Burat, ktorý má pod palcom stovky stránok v Anglicku, Nemecku, Slovensku a Taliansku. Stránky sú umiestnené na serveroch v Nemecku, kde je aj hlavné Buratovo sídlo. V ostatných krajinách pôsobia jeho spoločníci ako agenti, ktorí robia prekladateľskú činnosť, informujú centrálu o možnostiach nových podvodov, zakladajú schránkové spoločnosti na svoje mená a v mene týchto firiem potom robia podvody na internete. Ak niekto odmietne zaplatiť, tak agentúra vyšle signál centrále a vytvorí sa nová schránková firma ktorá vystraší občana exekúciou, hoci nato nemá od súdu povolenie.

Michael Burat začal svoju kriminálnu činnosť už v mladosti a prvé známe prípady siahajú do roku 2004. Svojich oponentov likviduje DdoS útokmi na servery, právnymi vyhrážkami a zastrašovaním, vytváraním účtov na diskusných fórach. V poslednom čase sa mu prestalo dariť, keď správy o jeho činnosti prenikli do právnických a súdnych kruhov a jeho ľudia sú vláčení od súdu k súdu. On sám bol postavený pred súd a čakajú ho súdne pojednávania až do zimy. Je podozrenie, že rodina Adamčovcov sa presunula na Slovensko, aby sa vyhli nemeckým orgánom činným v trestnom konaní.

Verím, že proti tejto rodine sa už po roku konečne zakročí. Nielen, že nerušene vykonávajú trestnú činnosť, ktorú odsudzujú spotrebiteľské združenia už v troch krajinách, ale aj poškodzujú dobré meno Slovenskej republiky s novým podvodom týkajúcim sa stránky majstrovstiev sveta. Na nemeckom súde je kauze ich šéfa venovaná celá stena súdneho archívu. Len na reportáž nemeckej SAT 1 sa prihlásilo 3000 ľudí. Niekoľko spotrebiteľských združení a stránok registruje poškodených do desiatok tisíc. Burat a Adamčovci nahnevali tú nesprávnu krajinu a z principiálnych dôvodov by sa na Slovensku voči nim malo začať stíhanie.

Varujú proti nim také médiá ako zive.sk, sme.sk, Hospodárske noviny. Televízne stanice na Slovensku napríklad TA3 a Markíza. Ďalej spotrebiteľské združenia a SOI. Je niekoľko združení, ktoré zbierajú poškodených na hromadnú žalobu. V Čechách médiá a portály varujú pred touto skupinou a takisto sa zbierajú žaloby. Bolo im dovolené nečinnosťou orgánov existovať už rok a nemyslím si, že to obrazu Slovenska vo svete zrovna prospieva, keď s ich menom sa najčastejšie skloňuje naša krajina.

Prikladám niekoľko linkov a videí.

 

Slovensko Videá:

Lampáreň 24.1.2010: http://www.youtube.com/watch?v=kLIt_5CY2Kk&feature=grec_index

Lampáreň 23.6.2010: http://www.youtube.com/watch?v=g3PUUvU3xv4

TV Noviny 3.7.2010: http://www.youtube.com/watch?v=tYFwwDzCOGY&feature=grec_index

STV1 FOKUS 28.10.2010: http://www.stv.sk/online/archiv/fokus/?id=34883&scroll=37

Nemecko Videá:

ZDF .report: http://www.dailymotion.com/video/xe7umw_internetabzocker_news

SAT1 facto24: http://facto24.de/2011/03/30/michael-burat-gibt-sensationelles-interview/

SAT1 akte2011: http://www.youtube.com/watch?v=S7QBnERHnNI

SAT1 akte2011: http://www.youtube.com/watch?v=a4DcJroOmRE&feature=related

3SAT CT magazin: http://www.youtube.com/watch?v=RzyPSBx59qs

 

Linky na noviny:

SME.SK 5.11.2009

http://pocitace.sme.sk/c/5097017/faktury-za-registraciu-bude-vysetrovat-inspekcia-alebo-policia.html#ixzz10Qoan24Z

http://hnonline.sk/podniky/c1-46591700-slovakom-zacali-domov-chodit-faktury-za-futbalovy-sampionat

SME.SK 1.02.2011

http://korzar.sme.sk/c/5746984/platby-za-prezeranie-stranok-wwwbasne-portalsk-su-na-sude.html#ixzz1DS5bxlie

HN Online 15.1.2010

http://hnonline.sk/2-39915950-k00000_d-cc

webmagazín 21.6.2010

http://www.webmagazin.sk/clanok/internet/120/spoplatnene-registracie-su-spat-a-v-hojnom-pocte

PRESSWeb 23.09.2010

http://www.pressweb.cz/zprava/68809-ceskym-spotrebitel%C5%AFm-dorazily-dalsi-podvodne-faktury-ze-slovenska

Finance.cz 23.09.2010

http://www.finance.cz/zpravy/finance/281497-sos-firma-chce-penize-po-lidech-ti-nevedeli-ze-uzavreli-smlouvu/

poradna.net 21.09.2010

http://pc.poradna.net/a/view/559610-ako-sa-branit-proti-podvodnym-firmam-na-webe

nasepenize.cz 28.10.2010

http://www.nasepenize.cz/online-investment-group-ltd-dalsi-podvodnici-na-internetu-cim-vas-dostanou-7621

zive.sk 5.10.2010

http://www.zive.sk/spoplatnene-weby-porusili-zakony-dvojnasobne-rozhodla-soi/sc-4-a-290307/default.aspx

Cas 17.10.2010

http://vas.cas.sk/clanok/2955/spoplatnene-registracie-na-internete-co-ked-pride-necakana-faktura.html

HN Online 7.11.2010

http://hnonline.sk/firmyafinancie/c1-47896120-na-internete-sa-rozbiehaju-nekale-praktiky

Lidovky

http://byznys.lidovky.cz/chteli-jen-do-slosovani-o-ceny-nevedomky-ale-uzavreli-smlouvu-p6l-/firmy-trhy.asp?c=A100923_200440_ln_domov_lya

triky.eu

http://www.triky.eu/aktuality/4-aktuality/43-bib-services-sro-a-online-investment-group-ltd

Nemecko:

http://www.konsumer.info

http://lotgd.aszlig.net/blog/?s=Villiam+Adamca,

http://the-new-boo.blogspot.com/2010/11/burat-und-adamca-zocken-wieder-ab-mit.html

http://www.echte-abzocke.de/8218-post1.html

http://www.abzocknews.de/2010/02/26/abofallen-ein-geschaft-fur-die-ganze-familie/

http://www.nicht-abzocken.eu/forum/nicht-abzocken-ev-ermittelt/681-go-weg-aus-frankfurt

http://www.abzocknews.de/2010/01/06/content4u-gmbh-strohmann-villiam-adamca-grundet-mal-wieder-eine-neuen-firma/

http://raubwirtschaft.info/go/b2c/a03/netzwerke/0306-burat_michael/michael_burat.htm

http://www.abzocknews.de/2010/02/12/warnung-vor-abzocke-auf-download-service-de-der-content4u-gmbh-des-villiam-adamca/

http://www.echte-abzocke.de/computer-internet/1014-abzocker-italien-aktiv-villiam-adamca.html

http://antiabzockenet.blogspot.com/2010/01/content4u-gmbh-eine-neue-firma-mit_07.html

Taliansko

http://www.itanews.it/consumatori-internet-caso-easydownload-migliaia-segnalazioni-ricevute_A234142

http://www.24emilia.com//Sezione.jsp?titolo=Decine+i+reggiani+truffati+online+da+''Easydownload''&idSezione=18459

http://www.leccoprovincia.it/index.php/attualita/8124-annullati-migliaia-di-contratti-fasulli-con-easydownload

http://www.agi.it/repository/struttura-sito/la-voce-dei-consumatori/associazione-difesa-consumatori-e-ambiente/notizie/internet-easydownload-adiconsum-e-cec-fanno-annullare-i-contratti-a-molti-consumatori

http://www.adiconsum.it/Pages/PageArea_Detail.aspx?h=0&n=20103&AspxAutoDetectCookieSupport=1

Ostatné:

http://poradna.sk

 

http://ombudspot.sk

 

http://www.spolecna-obrana.estranky.cz/

http://www.financninerad.cz/

Slovenská obchodná inšpekcia

http://www.soi.sk

Európske spotrebiteľské centrum

http://www.esc-sr.sk/

 

Korektor: Ján Hronec

Ak sa vám článok páčil hlasujte zaň aj na: pošli na vybrali.sme.sk alebo na Tweet

Skryť Zatvoriť reklamu