O čo (naozaj) ide umelcom

V uplynulých dňoch rozvíril hladinu slovenskej kultúrnej scény otvorený list šiestich asociácií, ktoré otvorene kritizovali prístup vlády ku kultúre a kreatívnemu priemyslu v čase korona krízy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Samozrejme, na sociálnych sieťach a rôznych fórach opäť nechýbali komentáre o darmožráčoch, práci pri pokladni v TESCO či na stavbách. Odmyslime si tieto prízemné vyjadrenia (vypovedajúce veľa o našom národe) a pozrime sa na jadro problému.

V prvom rade treba jednoznačne povedať, že kultúrny sektor patrí a bude patriť medzi najviac zasiahnuté šírením COVID 19. Obzvlášť to platí pri živej kultúre, ktorý vyžaduje prítomnosť menšej či väčšej skupiny ľudí na jednom mieste. Vládni predstavitelia dlhodobo odrádzajú Slovákov od návštevy takýchto podujatí napriek tomu, že doteraz nebol na našom území uvedený ani jeden prípad, v ktorom by došlo k hromadnému šíreniu po konaní kultúrnej akcie. Naopak, viackrát sa potvrdil šírenie prostredníctvom komunít vo fabrikách či rodinných oslavách. A výsledok? Pochopiteľne nikto nezavrel všetky výrobné podniky, ba dokonca rodinné oslavy a svadby v interiéroch dostali jediné „zelenú“ aj v septembrovom obmedzení (a je teda ich možné konať aj po 23.00 hod.). Je preto pochopiteľné, že isté rozčúlenie je v tomto prípade na mieste.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pripustime, že opatrenia majú dôležitý preventívny charakter. Väčším problémom je pre mnohých ľudí v živej kultúre výpadok príjmov a obmedzenie ich činnosti od marca tohto roka. Mnohé hudobné kluby, divadlá, umelci a najmä celé tímy okolo nich (zvukári, osvetľovači, pomocníci, vodiči, ...) prišli o podstatnú časť svojich príjmov, a to bez náhrady. Tieto neboli ničím, alebo len minimálne kompenzované napriek tomu, že išlo o priamy dôsledok rozhodnutia vlády. Napriek mnohým urputným snahám širokého spektra združení a jednotlivcov nepredstavilo doteraz žiadne ministerstvo návrh, ako túto situáciu riešiť. Aj keď samotné ministerstvo kultúry má v tejto téme ťažkú úlohu, žiada sa od jeho predstaviteľov počuť, o čo sa snaží, na aké problémy naráža a ako bojuje za svoj sektor.

SkryťVypnúť reklamu

Fakt, že okrem obmedzenia živej kultúry dochádza zo strany politikov k vytváraniu atmosféry strachu z návštevy hromadných podujatí tiež nikoho z brandže neteší. Dá sa očakávať, že aj na povolené podujatia bude chodiť výrazne menej ľudí, ako tomu bolo v minulosti a tento jav bude trvať dlhšie obdobie. Od ministerstva kultúry by sa preto očakávalo, že čím skôr predstaví škálu nástrojov, ktorú bude v budúcnosti uplatňovať na podporu činnosti umenia a kultúrnych inštitúcií (nezriaďovaných i zriaďovaných) a ktoré sa bude presadzovať legislatívne či pri tvorbe rozpočtu na budúci rok. 

Je škoda, že ministerstvo kultúry koná po svojom, zjavne ovplyvnené nie ním zriadenými pracovnými skupinami, ale len vybranými skupinami. Napriek tomu, že od apríla obdržalo desiatky nápadov a návrhov riešení od rôznych platforiem, jeho hlavnými výstupmi sú zrušenie odvodu do umeleckých fondov, plán na šetrenie v rezorte, rozprávanie o obnove pamiatok, iniciatíva na férové výberové konania a zatiaľ nekonkretizovaná pomoc nezávislým umelcom prostredníctvom nezávislého Fondu na podporu umenia, ktorá rovnako rozbúrila odbornú diskusiu. Zákonné právo na pozdržanie vstupeniek tiež nič zásadné nevyriešilo, keďže podstatná časť vstupeniek sa predáva cez ticketingové spoločnosti a tak suma za lojálne nevyzdvihnuté vstupenky zatiaľ organizátorom nedorazila (príde tam až po ukončení podujatia a jeho vyúčtovaní). Každý z týchto krokov má síce za normálnych okolností zmysel, ale žiaľ pôsobí, akoby ministerstvo išlo podľa volebného programu spred korona krízy a úplne prehliadalo súčasný stav a zmeny, ktoré korona priniesla a ešte prinesie.

SkryťVypnúť reklamu

A tak v veľkej časti kultúrnej obce začína prevládať skepsa, hnev, beznádej, a rozhorčenie. Ak sa nič zásadné nezmení, už jeseň môže priniesť viac negatívnych správ, ako je tá o zrušení klubu Nájomná jednotka 210. 

#nebudemeticho #nechajtenaspracovat

Rastislav Marko

Rastislav Marko

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  14x

Po takmer dvadsiatich rokov v regionálnej kultúre som sa rozhodol zabojovať o zlepšenie podmienok v nej aj prostredníctvom tohto blogu.Verím, že aj touto formou získame nielen väčšiu podporu verejnosti, Ministerstva kultúry, ale možno aj nových členov do združenia AKIS, ktoré združuje samosprávne kultúrne inštitúcie z celého Slovenska. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu