Nedávno som navštívil známych, ktorí majú žiačku štvrtáčku. Medzi rečou prišla reč na problém školských pomôcok, ktoré deti vláčia na vyučovanie. Vtedy mi napadla myšlienka, odvážiť všetko, čo ich dcéra potrebuje na druhý deň do školy. Podľa rozvrhu hodín mala tieto predmety: slovenský jazyk, informatika, matematika, výtvarná výchova, telesná výchova. Batoh s učebnými pomôckami, bez termosky s čajom, desiaty a bez prezuviek vážil, verte alebo nie 9 kíl a10 deka. Chúdence deti! O ich chrbticiach a o skolióze by vedeli rozprávať naši pediatri.
Je načase vyriešiť, lepšie povedané začať riešiť, tento dlhotrvajúci problém ku prospechu zdravia žiakov. Pokiaľ viem, dvojzmennosť na základných školách už nie je, to znamená, že žiaci po celý školský rok chodia do tej istej triedy, kde by si mohli nechávať úbory na telesnú výchovu i pomôcky na výtvarnú výchovu. Je však potrebné viac ochoty zo strany pedagógov aj rodičov, ako celú vec riešiť.
Čo sa týka učebníc, bolo by ideálne a prospešné, keby každý žiak mal jednu doma a druhú v škole. Poviete si - utópia! Súhlasím, pretože štátny rozpočet pre školstvo je úbohý, teda i naďalej uťahaní žiaci budú ráno sadať do lavíc na 4-6 hodín, aby si tam ich chrbty oddýchli. Ale dokedy?
Viete o tom niečo pán minister? A vy, páni pedagógovia pri požiadavke na zvýšenie platov, myslite nielen na seba, ale aj na svojich zverencov a žiadajte riešiť i túto neutešenú situáciu.