Od volebnej turistiky až na košické letisko

O ceste na vrchol užitočného idiotizmu a o tom, čo má spoločné volebná turistika s košickým letiskom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: aktuality.sk/Robo Hakl)

Международный наблюдатель

Keď som v pondelok videl vysmiateho Mareka Krajčího, ako si s Igorom Matovičom pred debničkami s vakcínou Sputnik V podávajú ruku, hneď sa mi vynorila iná scéna, ešte z roku 2017. Na nej sa Marek Krajči tiež podobne usmieva...spoločnosť mu však vtedy robil medzinárodný expert Janusz Niedźwiecki z Poľska. Obaja boli v tom čase pozorovatelia na regionálnych voľbách v Rusku. K dispozícii je aj video, na ktorom Marek Krajčí spolu s poľským kolegom odpovedá na otázky miestnych novinárov. Obaja navštívili 18 volebných okrskov z celkového množstva viac ako 1200 v danom regióne, na základe čoho skonštatovali, že voľby prebehli v súlade s medzinárodnými štandardami. V prvej časti videa Marek Krajči hovorí po anglicky a jeho kolega prekladá do ruštiny, potom už hovorí iba Niedźwiecki (po rusky) a Marek Krajčí sa už len usmieva...ťažko povedať, či presne rozumie, o čom kolega hovorí. V každom prípade sa do Ruska sa vrátil v roku 2018, aby pozoroval aj prezidentské voľby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Udmurtia news agency)

O volebnej turistike Mareka Krajčiho som písal minulý rok. Chcel som poukázať na fakt, že ako poslanec NRSR nebol v pozícii, aby mohol ísť pozorovať voľby do Ruska ako súkromná osoba – čím sa snažil svoju účasť na legitimizácii volebného procesu v Rusku vysvetliť. Svojou účasťou na voľbách poslúžil súčasnému režimu v Rusku a prispel k diskreditácii nezávislého pozorovania zo strany OBSE. Akceptovať pozvanie či preplatenie nákladov na cestu od ruskej nadácie, s ktorou podľa vlastných slov nemal žiadne väzby a kontakty, bolo prinajmenšom krátkozraké, ak nie úplne naivne.

Podobnosti medzi volebnou turistikou a košickým letiskom

SkryťVypnúť reklamu

Posuňme sa o štyri roky dopredu. Je rok 2021, Marek Krajčí je minister zdravotníctva a spolu s premiérom Matovičom riadia spôsob, akým sa na Slovensku snažíme čeliť bezprecedentnej situácii v podobe pandémie. To, čo možno fungovalo počas prvej vlny pandémie, teraz evidentne nestačí. Zatiaľ čo počas prvej vlny sme patrili medzi najlepších, teraz sme úplne na chvoste. Analýzu toho, kde sa stali chyby a prečo sme tam, kde sme, nechám na kompetentnejších. Avšak nedá mi nespomenúť istú paralelu, ktorú vidím v rozhodnutí priviesť na Slovensko vakcínu Sputnik V z Ruska a spomínanou volebnou turistikou. Hoci ide na prvý pohľad o úplne odlišné veci, dajú sa tam nájsť isté podobnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Prvou je rozhodnutie konať na vlastnú päsť a napriek dohodnutému spoločnému postupu v rámci EÚ podniknúť dobrodružnú cestu do Ruska a potajomky priviesť Sputnik V (čiže nepozorovať v rámci OBSE, ale nechať sa pozvať a zaplatiť ruskou nadáciou). Druhou je veľkolepé privítanie ruskej vakcíny na košickom letisku za prítomnosti médií (komentovanie regulárnosti volieb po vzhliadnutí 18 volebných okrskov). Tou treťou je fakt, že okrem snahy zakryť vlastné zlyhania pri riadení opatrení proti pandémii sme sa stali popri Maďarsku ďalšou krajinou, ktorá sadla na lep a pomohla pri ruských snahách o využitie Sputnika V na pretláčanie ich geopolitických záujmov.

SkryťVypnúť reklamu

Od volebnej turistiky až na košické letisko, alebo cesta na vrchol užitočného idiotizmu, za pomoci šerpu Andreja Danka, ktorý mal tiež po dlhšom čase dôvod na široký úsmev.

Rasťo Kužel

Rasťo Kužel

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  34x

V roku 1998 som sa bál, že Mečiar zmanipuluje voľby, tak som ich išiel pozorovať - a stal som sa volebný pozorovateľ. Viac ako 25 rokov cestujem po svete a pozorujem voľby, predovšetkým kampaň v médiách. V poslednom čase sa venujem aj vplyvu sociálnych médií a dezinformácií na integritu volieb. Keď nemusím pozorovať, tak rád čítam, športujem, milujem turistiku, prírodu a svoju rodinu. Zoznam autorových rubrík:  VoľbyMédiá

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
SkryťZatvoriť reklamu