Cudzinec a Biely Nenec

Biely Nenec: Príbehy z ruskej tundry, časť 1

Cudzinec a Biely Nenec
Biely Nenec, v novej malici, pred stanom v 8. brigáde (Zdroj: Marcel Rebro)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ranné ticho v tundre východne od Mezene prerušuje zvuk dvojtaktného motora. Starý Buran neurčitej farby s dvoma pasažiermi sa prediera hlbokým snehom. Šoféruje ho územčistý Nenec. Volá sa Jigorij. V marci bude mať 50 rokov. Bol brigadírom 8. brigády na polostrove Kanin. Svoj kočovný život ukončil na jar minulého roka. Usadil sa v dedine Nes. V mieste kde ostáva väčšina kaninských Nencov, ktorí dosiahli dôchodkový vek – u Nencov je to 50 rokov.

V mieste do ktorého sa dá po zemi dostať len v zime – na saniach alebo skútri. V lete cestu zahatajú bažiny a rieky. Rieky, cez ktoré nikto nemá v pláne postaviť mosty. Ležia totiž v Mezeňskom rajóne. Ale obyvatelia ktorých rieky odrežú od sveta žijú v Neneckom autonómnom okruhu. Oblasti kam sa bez priepustky smrteľník ani nedostane. V lete sa dá do Nesu dostať len letecky. Jednosmerná letenka stojí 5000 rubľov. Priemerný dôchodok je 10000 rubľov. Jigori si svojpomocne postavil dom dva kilometre od dediny. Za dve letá. Žije tam so svojou ženou a dvoma najmladšími školopovinnými deťmi. Štyri dospelé žijú v Archangeľsku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Jigorij na jeho Burane cestou z Mezene
Jigorij na jeho Burane cestou z Mezene  (zdroj: Marcel Rebro)

Jeho pasažier je zjavne cudzinec. Na Európana priemerne vysoký, ale so svojimi necelými 180 cm je od Jigorija o hlavu vyšší. Má oblečené červený polárny odev. Ošúchaný, zaplátaný. Je vidieť že už čo to zažil. Na chrbte sa mu hompáľa fotobrašňu, v saniach za skútrom je veľký modrý vak aký používajú horolezci. Spod kukly mu vykúka neudržiavaná biela brada. Mlčia. Cez zvuk motora sa rozprávať nedá a čo bolo treba, si už povedali včera. Dnes sú na ceste. Na jednej z ich mnohých spoločných ciest. Najskôr idú po zimnej medzi Mezeňom a Karyepolye, neskôr odbočia do tundry. Asi po hodine a pol jazdy sa pred nimi vynoria tri stany. Dvom sa dymí z komínov. Ich cieľ – ôsma brigáda.

SkryťVypnúť reklamu
Tábor 8. brigády
Tábor 8. brigády  (zdroj: Marcel Rebro)

Za brechotu táborových psov skúter zastavuje, posádka zostupuje a naťahuje si stuhnuté končatiny. Zo stredného stanu vychádza mladý muž. Je to Koľja – Jigorijov najmladší brat. „Vitaj znovu v devätnástom storočí“, zdraví cudzinca obľúbenou frázou.

„Dlho si tu nebol. Čo nového tam dole v dvadsiatom prvom?“

„Všetko normálne,“ odpovedá cudzinec. „A u vás?“

SkryťVypnúť reklamu

„Tiež všetko normálne,“ znie odpoveď bežná v Rusku. A v tundre dupľom. Vždy je všetko normálne.

„Vidím že pribudol nový stan. Kto?“ pýta sa cudzinec.

„Fedor z piatej. Prišiel na jeseň.“

„A prečo odišiel z piatej?“ vyzvedá cudzinec, tušiaci odpoveď.

„Veď vieš ...“, Koľja si dvoma prstami zaťuká o krčnú tepnu. Gesto, ktoré pozná každý Rus – alkohol.

SkryťVypnúť reklamu

„A tu?“ zaujíma sa. „Stále rovnako. Teraz je v Nese. Alebo v Mezeni. Kašle na robotu. Pije. Veď sám poznáš ...“

Cudzinec pozná. Alkohol ho kedysi takmer pripravil o rodinu, o život. Už nepije. Tak ako väčšina Nencov. Nenci nemajú enzým alkoholdehydrogenázu. On nemal mieru.

„Vodka je sviňa,“ precedí pomedzi zaťaté zuby.

„Vodka nie je na vine,“ oponuje Jigorij. „Na vine je človek. Nikto nikoho nenúti piť!“ Debata je uzavretá.

Z lesa sa vynára žena – Lena. Už z diaľky máva na cudzinca.

„Ušila som ti malicu. Ako si chcel. Dúfam že si nenarástol,“ vtipkuje.

„Nie. Ani hlava sa mi nezväčšila. A je bez?“

„Nie, také nešijem. Nejak si poradíš“, odpovedá Lena. Nenci majú na kabáte zo sobej kože – malici – našité rukavice. Palčáky. Cudzincovi zavadzajú. Keď používa svoje fotoaparáty potrebuje rukavice s prstami. Tie má vlastné. Nosí dvoje. Preto aby mu nebola zima a aj preto, že každý pár je deravý. Našťastie každý na iných miestach. A keď je veľmi zima, môže si na vrch natiahnuť tie našité – kožené.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama

„S tým nebude problém,“ potvrdzuje ďalší z bratov, ktorý sa medzitým pridal k skupinke. Volá sa Kosťa. Tiež nosí rukavice s prstami – na skúter. Moderné. Motorkárske. Má skúsenosti s novinkami. Ako prvý v brigáde začal jazdiť na skútri – najskôr na Burane, teraz má novú Yamahu. Prvý si zaobstaral kolimátor na pušku. Je skrátka technologickým vizionárom brigády.

„Idem vyskúšať. Je v stane?“ pýta sa cudzinec.

„Áno v stane“. Cudzinec vchádza do stanu cez malé dvierka. Derú sa za ním mladé soby. Cudzinec zakľaje zmesou ruštiny a nenečtiny a vyháňa zvery von. Chvíľu mu trvá kým sa prezlečie z polárnej výstroje.

„Je perfektná,“ vraví Lene keď vylezie zo stanu.

„Hmmm ...“ súhlasí Lena. Žiadne ďakujem, prosím, nemáš začo. V tundre na zdvorilosti nie je čas a priestor. Cudzinec sa zhlboka nadýchne, oči má vlhké, na tvári má široký úsmev. Do stanu vošiel cudzinec. Vyšiel z neho Biely Nenec.

Sob si obzerá Jigoriov snežný skúter
Sob si obzerá Jigoriov snežný skúter (zdroj: Marcel Rebro)

Práve v týchto dňoch Nenci vyrážajú z polostrova Kanin na zimne pastviny. Cesta dlhá 600 kilometrov im zaberie 3 mesiace. Bojovať budú z nepriazňou počasia ale aj vlkmi, ktoré ohrozujú ich stádo. Dni sú teraz tam na severe krátke, a krátke sú aj ich denné úseky. Ráno vyrážajú po tme, večer táboria po tme.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Nenecká brigáda na presune
Nenecká brigáda na presune  (zdroj: Marcel Rebro)

Jeden deň presunú tábor a tristo skrotených sobov, druhý deň preženú veľké stádo - viac ako 3500 kusov zvierat. A takto stále dokola, až do konca januára, keď sa dostanú na zimné pastviny, pri dedine Karyepoľje

Stádo 3500 sobov na presune
Stádo 3500 sobov na presune (zdroj: Marcel Rebro)

"Toto je Marcel. Voláme ho Biely. Ulovil sivého vlka a zjedol jeho srdce," zvykol vravieť môj verný sprievodca a druh Jigorij, keď ma niekomu predstavoval. Prezývku "Biely" som si vyslúžil vďaka svojej sivej brade. Česť, byť naozaj členom "brigády", ako sami nazývajú svoje spoločenstvá, som si vyslúžil ... to si nechám na neskôr. Nemôžem na úvod prezrádzať všetko. V tundre som strávil s Nencami tri zimy a bol som tam aj v roku 2022, keď začala vojna v Ukrajine.

Knihu "NENCI - s fotoaparátom za ruskými Eskimákmi" som napísal v prvej osobe. Neskôr, keď som začal pracovať na jej pokračovaní, vznikol Biely Nenec, ako fiktívna postava. Dôvod bol jednoduchý. Niektoré príbehy, ktoré som v ruskej tundre zažil, boli na hranici ruských zákonov. Niekedy za hranicou. A ja som sa chcel znovu vrátiť za svojou neneckou rodinou. Teraz viem, že do Ruska sa už nedostanem. Nie s mojim pasom a nie v súčasnej situácii. Ale verím, že všetko sa na dobré obráti a ja opäť budem brázdiť biele pláne tundry.

Teraz ale "bojujem" spolu s Janou Čavojskou v Ukrajine. Našimi zbraňami sú fotoaparát a pero. Fotíme a píšeme o tom čo vidíme a čo sme zažili. Aby ľudia, tu v krajine "ďaleko" od vojny vedeli, čo sa deje u našich susedov. Ale informovať nestačí. Chceme aj pomáhať. Podporiť naše kampane na pomoc nezlomným obrancom Ukrajiny môžeš aj ty:

https://donio.sk/nezlomni

Marcel Rebro

Marcel Rebro

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  144
  •  | 
  • Páči sa:  8 129x

Som fotograf na voľnej nohe, blogger, fundraiser, dobrovoľník v Ukrajine. Rád sa smejem. Aj cez slzy. Spolu s Janou Čavojskou sme založili OZ NEZLOMNÍ. Robíme to čo vieme a dokážeme a čo považujeme za dobré a potrebné. Zoznam autorových rubrík:  UkrajinaKomentárePríbehy fotografieReportážMemečkáBiely NenecRuský svet

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

233 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu