Nezlomná žena
Tatiana Marko Remenyuk organizuje tábory pre matky s deťmi, ktorých otcov zabili ruskí vojaci vo vojne alebo sú v ruskom zajatí. Rovnaký osud postihol aj ju. Táňa je z Luhanskej oblasti. V roku 2014 opustili s manželom a ročným synčekom domov. Manžel narukoval ako dobrovoľník. Zahynul o pár týždňov. Táňa poslala syna k starému otcovi a sama zostala na fronte ako dobrovoľníčka. Po čase sa zoznámila s „Markízom“. Zamilovali sa do seba a nedávno sa vzali. Markíz je tiež vojak. Prieskumník.
Keď bolo jasné, že Mariupoľ obrancovia už neudržia, letecky tam dopravili Markízovu jednotku. Jej úlohou bolo mesto brániť čo najdlhšie a viazať tak ruské sily. Odolávali presile dvadsiatich dvoch tisíc agresorov. Markíz padol do zajatia. Vypočúvali ho a mučili. Tatiane neskôr povedal, že ho mlátili aj dvadsaťštyri hodín v kuse, potom ho polomŕtveho hodili do cely a len čo sa ako-tak pozviechal, zobrali ho a bitka pokračovala.
Táňa mu posielala správy na „hluchý“ telegramový účet. Písala mu, ako sa má, čo robí a že naňho čaká. Netušila, či žije a či si ich niekedy prečíta. Po ôsmich mesiacoch Markíza s ďalšími spolubojovníkmi vymenili za zajatých nepriateľov. Vrátil sa domov, ale nie nadlho. Len čo sa zotavil, odišiel späť na front. Na líniu nula. Na svoje miesto.
Medzitým aj Táňa našla svoje miesto. Pomáha ženám a deťom s rovnakým osudom. Okrem iného pre ne organizuje týždňové tábory na Zakarpatí. Môžu v nich načerpať nové sily, zabudnúť na svoju ťaživú situáciu a absolvovať arteterapie, ktoré im pomôžu zvládnuť stratu milovaného manžela a ocka.

Výpovede plné smútku
Ženy a deti, ktorých manželia a otcovia zahynuli pri obrane Ukrajiny si prežívajú svoje osobné peklo. Väčšina z nich prišla o domov. Sú vnútorní vysídlenci, bývajú v provizórnych podmienkach, a často žijú len z nízkej sociálnej dávky, lebo si kvôli starostlivosti o deti alebo nedostatku pracovných príležitostí nemôžu nájsť prácu. To je však zanedbateľné v kontexte straty manžela a otca. Tu je pár ich výpovedí :
Bol operátor dronu. Myslela som si, že bude v bezpečí. Keď ho zabili, nemohla som uveriť. Keď som uvidela telo, nechcela som pripustiť, že je to on. Veď bol len operátor dronu.
Každý deň mi posielal správu. Aspoň jedno slovo: „Žijem." A potom prestali chodiť. Už žiadna neprišla. Len mŕtve telo.
Chceli sme si s mužom postaviť dom. Na pozemku od rodičov. Mať malú záhradku. Už nechcem nič. Len aby sa vrátil.
Deťom som povedala, že ocko zomrel. Každý deň sa pýtajú, kedy sa vráti. Odkedy sme tu, v tábore, nepýtajú sa. Aspoň na pár dní zabudli …
Sedem dní šťastia na Západnej Ukrajine
Sedem dní pobytu v tábore na Zakarpatí vrátane zaujímavého programu a arteterapií, zameraných na odbúranie stresu, vychádza na 105 eur na osobu. Týždeň detského šťastia za 105 EUR! Veľa alebo málo? Pre jeden turnus – 50 účastníkov – matiek a detí, je to 5 250 EUR. To je suma, za ktorú sa môžu matky a osirelé deti na týždeň aspoň trochu odreagovať a zabudnúť. Žiť tak, ako si zaslúžia. Verte, že to znamená ohromne veľa.
Sedem dní v krajine, kde nie je vojna
Začiatkom roka sme preberali s Tatianou našu ďalšiu spoluprácu. "Je skvelé čo robíte pre naše deti a ich matky. Dávate im nádej. Vidím ako sa počas tých siedmych dní doslova menia pred očami. Ale vidím aj inú vec. Stále si uvedomujú, že sme na Ukrajine. A že raketa môže priletieť kamkoľvek a kedykoľvek. To si tu na Ukrajine uvedomuje každý. Je tu vojna," povedala vtedy Tatiana. Tak sme s Jankou dostali nápad. Zoberieme aspoň jeden autobus detí na týždeň ku nám - na Slovensko. A vďaka podpore dobrých ľudí zo Slovenska sa to podarilo. V apríli privezieme 46 detí do "školy v prírode" na východnom Slovensku. Presné miesto ani termín zatiaľ nepovieme. Chceme aby deti zažili naozaj šťastný a pokojný týždeň.
Ďakujeme, že nám pomáhate konať dobro
Žiadna z našich aktivít na pomoc Ukrajine by nebola možná bez podpory dobrých ľudí na Slovensku. Vážime si to a sme šťastní, že ani dva roky nezmyselnej vojny ľudí neunavili. Ani tábor pre Ukrajinské deti na Slovensku by bez vás nebol možný. Prispieť na jeho organizáciu môžete tu :
https://www.donio.sk/sedem-dni-bez-vojny
Spolu s Janou Čavojskou sme od ľudí, čo sú na strane dobra, vyzbierali viac ako 150 tisíc EUR – vo forme priamej materiálnej pomoci alebo finančných darov. Doviezli a vozíme do Ukrajiny auto, drony, zdravotnícky materiál (hlavne turnikety), lieky, taktickú výstroj, obuv, odevy, výpočtovú techniku, člny, powerbanky, napájacie stanice, stravu.
Robíme to čo vieme a čo dokážeme a čo považujeme za dobré a prospešné. Nekončíme a neskončíme kým ruské zlo bude ohrozovať náš svet!
Podporiť naše kampane na pomoc Ukrajine môžete tu :