Donald Trump sa počas volebnej kampane opakovane tvrdil, že by vedel ukončiť vojnu na Ukrajine veľmi rýchlo, ak by bol zvolený za prezidenta. V niektorých svojich vyjadreniach tvrdil, že by mohol dosiahnuť mierové riešenie za jeden deň, ak by sa dostal k rokovaciemu stolu so svetovými lídrami, vrátane ruského prezidenta Vladimira Putina. Trump sa stal prezidentom a v posledných mesiacoch došlo k viacerým kontaktom medzi prezidentom USA Donaldom Trumpom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom s cieľom ukončiť konflikt na Ukrajine. Dňa 12. februára 2025 mali obaja lídri telefonický rozhovor, počas ktorého sa dohodli na začatí rokovaní o ukončení vojny. Počas týchto rokovaní sa dosiahla dohoda o 30-dňovom zastavení útokov na energetickú infraštruktúru na Ukrajine. A výsledok? Rusi opakovane útočia na ukrajinskú energetickú infraštruktúru.
Dôvodov majú viacero. Primárne chcú oslabiť morálku civilného obyvateľstva tým, že im znemožnia základné životné podmienky – prístup k teplu, elektrine a vode, najmä počas zimných mesiacov. Ide o formu psychologického nátlaku. Zničením infraštruktúry chcú aj zvýšiť vnútorný tlak na ukrajinských lídrov zo strany verejnosti. Ak obyvatelia trpia, rastie nespokojnosť s vládou, čo môže oslabiť jej legitimitu. Energetické zdroje sú samozrejme nevyhnutné pre fungovanie priemyslu, železníc, komunikačných systémov a vojenských zariadení. Útokmi sa Rusi snažia znížiť schopnosť Ukrajiny viesť vojnu a obnovovať poškodené oblasti. V neposlednom rade každý útok na kritickú infraštruktúru núti Ukrajinu míňať prostriedky na opravy namiesto vojenského zásobovania. Dlhodobo ide o spôsob, ako vyčerpať krajinu ekonomicky.
Útoky na energetickú infraštruktúru nemieria priamo na vojakov na frontovej línii, ale majú na nich nepriamy a pritom veľmi citeľný vplyv. V prvom rade znižujú efektivitu logistickej podpory – bez elektriny a funkčných dopravných uzlov je zásobovanie palivom, potravinami, muníciou či zdravotníckym materiálom oveľa náročnejšie. Komunikácia medzi jednotkami sa komplikuje, najmä ak výpadky elektriny obmedzujú spojenie a fungovanie veliteľských centier.
Pre samotných vojakov sú následky často fyzicky aj psychicky vyčerpávajúce. Bojujú v podmienkach, kde nie je teplo, svetlo ani čistá voda, čo ovplyvňuje ich schopnosť sústrediť sa a dlhodobo udržať nasadenie. Oprava a údržba techniky sa bez stabilného prísunu energie stáva výrazne zložitejšou, čo znižuje technickú pripravenosť jednotiek. Navyše, ak vojaci vedia, že ich rodiny doma trpia v dôsledku výpadkov prúdu, podkopáva to ich psychickú pohodu a motiváciu.
Bez stabilného prísunu elektrickej energie je komplikovaná, priam až nemožná tlač 3D komponentov, používaných pri výrobe munície pre drony. "Naše výrobne musia byť čím bližšie k línii, aby sme skrátili zásobovacie reťazce. No a čím si bližšie k línii, tým sú väčšie problémy s elektrinou. Bez kvalitných a výkonných nabíjacích staníc by sme nevyrobili nič," vysvetľuje Ara z 10. útočnej brigády.

Aj keď sa teda útoky na infraštruktúru neodohrávajú priamo na bojovej línii, vo svojej podstate sú to systematické údery na schopnosť armády fungovať a odolávať. Ide o dlhodobé oslabovanie, ktoré môže byť účinnejšie než samotná paľba, pretože cieľom je vyčerpať obrancov Ukrajiny zozadu – cez jeho základné potreby a zázemie.
Inými slovami, ide o širokospektrálny tlak: nie je to guľka, čo ťa zasiahne, ale tvoja výstroj nefunguje, tvoja rodina mrzne, a nemáš čím nabíjať dron, rádiostanicu. Vojna tak prestáva byť len o prestrelkách a začína byť o prežití.
V podmienkach moderného boja, kde je každé zariadenie od rádiostaníc po drony závislé od energie, je zabezpečenie nabíjania kriticky dôležité. Prenosné solárne panely, batériové generátory či mobilné nabíjacie stanice pre vojenské účely sa dnes bežne používajú a umožňujú aspoň dočasne udržať techniku v chode aj v prípade úplného výpadku siete. "Je skvelé, že nám donesiete drony, ale bez šťavy lietať nevieme. A na nule je to s elektrinou komplikované. Ďakujeme ľuďom zo Slovenska, že nám dávajú krídla, ale aj nabíjacie stanice," povedal nám "Skyba" z 20. pluku bezpilotných prostriedkov „K2“. S týmto 26 ročným bojovníkom sme sa stretli krátko potom, ako v Kijive dostal vyznamenanie "Hrdina Ukrajiny".

Elektrifikovať ukrajinský zákop a pomôcť tak odvážnym nezlomným obrancom Ukrajiny v boji proti ruskej horde môžeš tu:
https://donio.sk/elektrifikuj-ukrajinsky-zakop
Pomôcť môžeš samozrejme aj "aktívnejšie". Pošli Ukrajincom dron a naser tak Fica, Trumpa aj Putina:
Obrancom Ukrajiny sme doručili desiatky dronov a nabíjacích staníc, zakúpených za finančné prostriedky od darcov z Slovenska. „Slovenské“ drony lietajú a nabíjacie stanice zabezpečujú elektrinu v týchto jednotkách:
10. horská útočná brigáda „Edelweiss“
12. brigáda špeciálneho určenia „Azov“
25. vzdušno-výsadková brigáda „Sicheslav“
35. brigáda morskej pechoty „Admiral Mykhailo Ostrogradskyi“
36. brigáda morskej pechoty „ADmiral Mykhailo Bilinskyj“
53. mechanizovaná brigáda „Volodymyr Monomakh“
102. brigáda TRO
109. brigáda TRO
124. brigáda TRO
241. brigáda TRO
20. pluk bezpilotných prostriedkov „K2“
15. mobilný pohraničný oddiel „Oceľová hranica“
Gruzínska légia
prieskumná jednotka PERÚN
ĎAKUJEME!
NEZLOMNÍ - Jana Čavojská a Marcel Rebro