Situácia na frontovej línii je veľmi špecifická. Do istej miery je ju možné prirovnať k zákopovej vojne počas prvej svetovej vojny. Front sa už viac ako rok hýbe veľmi pomaly – raz na jednu, raz na druhú stranu. Na „Nule“ ako sa označuje línia kontaktu sú vytvorené pozície, z ktorých každá bráni určitý úsek. Dostať sa na Nulu nie je jednoduché. Priestor medzi Nulo a tylom je v monitorovaný nepriateľskými dronmi. Ak v ňom Rusi identifikujú pohyb okamžite útočia – delostrelectvom, mínometmi, kamikadze FPV dronmi.
Hlavne FPV drony sú veľmi obávaným nástrojom. Mínomet alebo artiléria buď mieri presne alebo nie. A vždy je možnosť sa pred ňou ukryť. Iniknúť pred FPV dronom je veľmi ťažké, skoro až nemožné. Jeho operátor vás vidí v okuliaroch a naviguje dron až do poslednej chvíle.
Preto je pohyb medzi Nulou a tylom obmedzený na minimum. Vojaci chodia na Nulu vždy na viacero dní – „rotáciu“. Výmeny sa vykonávajú vždy v noci, aby bola sťažená činnosť nepriateľských dronov. Sú však situácie, keď je presun z / na Nulu nutné vykonať okamžite. Napríklad pri spomínanej evakuácii ranených. A to je práca pre chalanov z PERÚNa.
Musia byť ale veľmi rýchli a mobilní a zabezpečiť si ochranu pred nepriateľskými dronmi. Na tento účel používajú americké armádne vozidlá Hummer doplnené o prídavné pancierovanie a vybavené účinnými rušičkami signálu („REB“). REB inštalovaný v Hummroch vytvorí akýsi ochranný dáždnik nad presunujúcou sa jednotkou. Prieskumné drony sa musia držať mimo jeho dosah a útočné nedokáže operátor navigovať v záverečnej fáze.
Tri Hummre úspešne pracujú na Ukrajine, štvrtý je už takmer hotový. Na pneumatiky preň nám chýba necelých 1000 EUR. Veríme, že spolu to dokážeme, lebo na tých originálnych ísť nemôže.