Nesľubujte, ak to nemyslíte vážne!

Toto by sa podľa mňa malo učiť ako jedenáste prikázanie. Sľuby, ktoré vyslovíte a nemyslíte ich vážne, majú veľkú silu: môžu ublížiť, uškodiť, vyvolať nevôľu i nedôveru vo vašu osobu. Ale na Slovensku sa sľubom darí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Politici sľubujú, že pomôžu, napravia škody, zvyšia životnú úroveň, budú dôveryhodní, nebudú mať škandály. Sľubujú aj to, čo nevedia splniť, len aby boli zvolení. A ľudia im stále a stále veria. A tak stačí málo: nasľubovať, nasľubovať, nasľubovať - je jedno, či je to reálne či nie.

Kamarát, ktorý žil desaťročie v USA mi kedysi hovoril (odpusťte, ak to nezreferujem úplne presne, ale dopodrobna si to nepamätám), že všetky sľuby, ktoré politici dajú, majú občania aj "na papieri" a na konci volebného odbobia škrtajú, čo z toho splnili a čo nie. Zvolia tých, ktorí nekecali, ale konali. Ktorí svoje sľuby dodržali a splnili. Bolo by výborné, ak by to takto nejako fungovalo aj u nás...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sú sľuby, ktoré môžu aj ublížiť. Ako napríklad keď sme splnili jednej slečne želanie stretnutie so známou tvárou (nemenujem, lebo zase mi budú hovoriť, že sa navážam do tej istej osoby) a tá jej sľúbila, že ju príde domov navštíviť. Maminka mi hneď potom hovorila: "Načo to sľubuje, ak to nemyslí vážne? Dcéra sa na to teraz bude stále dookola pýtať, kedy príde. Ako jej to mám vysvetliť, že to bolo povedalné len tak??" A skutočne, malá sa niekoľko mesiacov denne pýtala, kedy už príde na návštevu a mamina sa poriadne zapotila, kým sa dcérka sústredila na niečo iné. Nuž, načo bolo dobré vypustiť z úst slová, ktoré nemyslíte vážne?

SkryťVypnúť reklamu

Sú sľuby, ktoré spôsobia prácu a starosti iným. Jeden mladý chalan, ktorý mi chcel pomôcť ŽELAJ SI, kde plním sny chorým deťom, a rozhodol sa vyhlásiť zbierku na plyšáky s tým, že potom v lete ich bude za jednotnú cenu predávať. Výťažok sľúbil venovať organizácii. A tak som chodila dva až trikrát týždenne dva mesiace na poštu, vystála dlhé rady na balíky, vláčila ich do kancelárie a ukladala do skladu. A hádajte, čo sa stalo? Onen ochotný dobrovoľník mal najprv veľa práce, potom problémy vo vzťahu, potom skúškové obdobie, potom toho mal veľa, potom sa už neozval... Plyšáky sme napokon rozdali deťom v nemocniciach a tiež deťom zo sociálne znevýhodnených rodín. Načo bolo dobré pridávať druhým práce, ktorej majú už teraz vyše hlavy? Pritom onen dobrovoľník sa prezentuje naďalej ako úspešný motivátor, spisovateľ, dobrovoľník s veľkým srdcom..

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí ľudia sľubujú, že budú dávať našej neziskovej pravidelné príspevky a pridávajú si naše logo na stránku s odvolaním sa, že tu pomáhajú. Niektorí však neposlali doteraz ani korunu. Budeme musieť už takéto spolupráce riešiť zmluvou. Lebo na Slovensku sa sľuby vždy neplnia. Skoro každý s tým má skúsenosti.

Nebol by náš svet lepší, ak by sme svoje sľuby mysleli aspoň trochu vážne? Nedávajte ich na ľahkú váhu.

Prosím, pamätajte predtým, než sľub vyslovíte, že má veľkú cenu. Pre chudobného môže byť nádejou, že bude lepšie.. Pre trpiaceho nádejou, že mu pomôžete. Pre dieťa dôverou, s ktorou verí, že svoj sľub dodržíte. A preto prosím, sľubujte, len ak to myslíte vážne.

SkryťVypnúť reklamu

A platí to pre všetkých.

Soňa Rebrová

Soňa Rebrová

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Spisovateľka, bývalá novinárka, aktuálne sa už osem rokov venujem charite - plním sny ťažko chorých detí. Občas veselá, občas rezignovaná. Ale vždy s úsmevom, lebo ŽIJEME LEN RAZ a preto život treba žiť naplno, aj keď sa nedarí. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu