Pokoj a bratská láska nech je medzi nami“ – tak znie želanie účastníka liturgického slávenia.
Snahu o pokoj v mikrokozme môže každý človek dosahovať pri styku so svojim blízkym okolím v dennom stretnutí s človekom. Je užitočné zamyslieť sa nad známymi sociálnymi cnosťami.
Priateľskosť – sociálna cnosť
Priateľskosť je prejavovaná s cnosťou vernosti, spoľahlivosti, pozornosti, chápavosti, nezištnosti, vľúdnosti a vďačnosti. Priateľstvo predpokladá vzájomnú príťažlivosť dvoch ľudí, ktorá siaha až ku koreňom bytosti. Zodpovedá prirodzenej túžbe oslobodiť sa blízkym stykom od izolácie. Priateľstvo je najvznešenejší spoločenský jav, ktorý obohacuje život a predstavuje najkrajšie plody ľudského zblíženia.
& Sebectvo, neznášanlivosť, pochlebovanie, lichotenie, poklonkovanie
Zmierlivosť – sociálna cnosť
Vyjadruje stav duše usilujúcej o nastolenie priateľských a bratských vzťahov. Život so zmierlivým človekom je veľmi príjemný. Zmierlivosť predpokladá veľkú mravnú vyspelosť. Ak ju človek nevlastní skomplikuje si život. Chyba je vždy len v človeku – preto Boh sám zmieruje človeka a svet so sebou. Zmierenie sa uskutočnilo skrze Krista. Takto Boh urobí koniec nepriateľstvu a nezapočíta viac hriechy.
& Nezmieriteľná nenávisť, neprekonateľný odpor, konflikty, škriepky, masochistické záľuby, ťažkopádnosť, povrchnosť, naivita
Prečítaj negatíva & a spytuj si svedomie. Pristúp k sviatosti zmierenia a prijatiu Pána. Zopakuj si pozitíva uvedené v úvode a pros Pána Ježiša, aby ti dal milosť koncentrovať pozornosť na rozvíjanie cnosti priateľskosti a zmierlivosti. Kontroluj svoje kroky, rob si záznamy o vykonaných skutkoch a prehodnocuj.