Jednou z nich je aj Brabírka pri Lokci na Orave. Nuž tak sme tam išli pozrieť v druhú novembrovú nedeľu. Výstup organizoval KST Nižná, no ja som tam išiel rovno z Kubína. Na stanici už čakala ďalšia skupinka z Turčianskych Teplíc, tak nás bolo aj do dvoch menších autobusov. Naviac pribudli aj cyklisti, ktorí tam mali nejaké preteky horských bicyklov.

Z autobusovej zastávky v Lokci bolo treba prejsť na druhý breh Bielej Oravy, čo sa nám ľahko podarilo, pretože sú tam dva mosty. Z časti Polianka sa už pokračuje poľnou cestou, okolo ktorej je 14 zastavení novej kalvárie. Turistická značka tam nie je. Keby bola, tak by to v mape bolo asi takto.

Cesta nie je asfaltová, tak bicykle treba mať odpružené. My sme šli pešo a nám stačilo kolená odpružiť dvojnásobnou dávkou kolagénu.






Plastiky v skrinkách sú veľmi pekne vyrezané z dreva a prípomínajú ľudí, ktorí sa tlačia za sklom v autobuse. Na konci krížnej cesty je miesto pre omšu.

Kúsok ďalej sa nám otvorí výhľad na Námestovo a Oravskú priehradu. Na križovatkách sa treba orientovať len intuitívne, prípadne pri troche šťastia sa môžeme aj niekoho opýtať.





Peknú prírodu kazia len vyschnuté stromy, čakajúce na to, kedy ich spília a odvezú do Poľska.


Posledný úsek je dosť strmý a kamenistý.


Po necelých dvoch hodinách chôdze sa pred nami týči novučičká rozhľadňa. Je v nadmorskej výške 945 m.

Nahor sa ide po tzv. mlynárskych schodoch. Výhľad však nie je kruhový a naviac sme nemali ani ideálne počasie. Niektorými smermi bolo treba čakať na silnejší vietor, aby odhrnul konáre. Ešte dlho bude treba čakať, kým uschnú okolité stromy a zlepší sa tak obzor.




Oravská Magura.

Klin.

Ťapešovo.

Jasenica.

Roháče.

Magurka.

Babia hora.

Pilsko.

Veselé.

Kubínska hoľa.

Slanický ostrov.

Poľské Tatry.

Po chvíli dorazili k rozhľadni aj cyklisti a bežci. Tí museli asi dosť dlho bežať, keď mali štartovné čísla ešte z roku 2016.







Po hodinke tu už bola vrava ako na poľských trhoch a tak bol čas ísť dolu, lebo vtáčieho spevu sme si neužili.



Túto fotografiu by som chcel prihlásiť do súťaže o najškaredší les.





Hliník sa odsťahoval do Humpolca.
Keďže sme v Lokci mali ešte hodinku čas, namiesto do krčmy, mierime do kostola, ktorý je z roku 1665.


