Nehovoriac o ďalších pozitívnych aspektoch na životnom prostredí alebo samotnej spoločnosti.
Nedávno prevádzkovatelia jednej z takýchto stránok zrealizovali prieskum, v ktorom sa okrem iného používateľov pýtali, koľko si požičiavaním svojich veci dokážu ročne privyrobiť.
Tí najaktívnejší, čo ponúkajú najviac veci, až 1000$ ročne. A pritom za požičanie nežiadajú veľa, zväčša len symbolický poplatok.
Keď pred ôsmimi mesiacmi vznikla takáto stránka aj na Slovensku, jej používatelia na rozdiel od tých Amerických nezačali hromadne ponúkať svoje knihy, hry, nástroje, náradie a takmer všetko, čo vás napadne.
Vytvorili sa dve skupiny. Tí, čo sú ochotní niečo požičať, ale nič za to nechcú. Teda chcú, nezištne pomôcť.
A potom tí druhí. Nepomerne mnohopočetnejší, ktorí narozdiel od spomínaných Američanov, ktorí sa ihneď chopili šance zlepšiť svoju finančnú situáciu, len veľavravne konštatujú, "to nebude fungovať". Bez toho, aby reálne zistili, ako to funguje, naďalej bedákajú, ako zle sa majú a ako tu nič nefunguje.
Američania to vedia odjakživa. Ak sa o seba nepostarajú sami, nik to za nich nespraví. My si naďalej blažene užívame predstavu, že o nás sa predsa niekto postará. Nám sa to predsa stať nemôže...
I keď toto je vlastne charakteristické pre celú Európu. Vypovedá o tom aj porovnanie, aké percento populácie by chcelo podnikať v USA a Európe.
A takýto aktívny prístup vlastne vyžadujú aj obdobné stránky od svojich používateľov, keďže musíte vyvinúť "nesmiernu námahu" pri nahrávaní svojich veci... :-))
Ak patríte k tým, ktorí vítajú každú takúto príležitosť, môžete si to skúsiť na spomínanej slovenskej stránke.