95% času, počas ktorého vlastníte veci, ich nepoužívate. "Spoluspotrebiteľstvo" vedie k ich čo najefektívnejšiemu využívaniu tým, že umožňuje, aby takmer akákoľvek vec bola k dispozícií viacerým a tak sa maximalizovala efektívnosť jej využitia.
Za ostatné roky vznikli vo svete stovky spoločnosti, ktoré umožňujú svojim zákazníkom zdieľať veci dennej potreby od kníh, cez náradie, autá, až po nehnuteľnosti. V ešte väčšom množstve, rádovo tisícoch, vznikli a naďalej vznikajú nové internetové platformy, ktoré umožňujú zdieľať bez sprostredkovateľa.
Priamo, medzi zúčastnenými používateľmi.
Najväčšie majú registrované desiatky a niektoré dokonca stovky tisíc používateľov, ktorí stavajú na hlavu existujúce obchodné a distribučné modely.
A tak je vo svete čoraz bežnejšie, že ak potrebujete vŕtačku, bicykel, auto alebo drobnú službu, nebežíte hneď do obchodu kúpiť to, ale požiadate o to niekoho z blízkeho okolia, kto vám vec alebo službu rád zadarmo, či prijateľný poplatok poskytne.
Výhody sú nespochybniteľné. Nižšie náklady, efektívnejšie nakladanie so zdrojmi, menej odpadu, vytváranie komunít so susedskými hodnotami.
Po preštudovaní množstva informácií, ktoré už boli doteraz publikované, vrátane viacerých uskutočnených výskumov, sa zdá, že otázkou ani nie je to, či to tak naozaj bude a "spoluspotrebiteľstvo" zmení náš svet, ale kedy to bude.
Státisíce ľudí po svete už zdieľajú so svojimi susedmi svoje schopnosti, vedomosti, nehnuteľnosti, autá, vŕtačky a ďalšie veci, ktoré vlastnia. Vo veľkej miere tomu nahráva situácia, v ktorej sa svet nachádza. Neriešené a prehlbujúce sa ekonomické problémy i neustále pribúdajúce ekologické a sociálne varovania o potrebe zásadnej zmeny v spoločnosti.
Tak sa zdá, že ľudia okrem frflania konečne začínajú aj sami konať a dávajú do pohybu silu, ktorá má schopnosť zásadným spôsobom premeniť celú spoločnosť. Súhlasia s tým aj viacerí významní "trendsetteri".
Tu je link na najväčší agregátor stránok novej "sharing economy".
Postupne predstavím tie najvýznamnejšie, ktoré už reálne menia tvár nášho sveta (s niektorými mám osobnú skúsenosť) a sú nasledované desiatkami ďalších kópií a klonov v pribúdajúcich jazykových a lokalizovaných verziách.
Potešiteľné je, že v posledných týždňoch už aj významné Slovenské média informujú o tomto trende, ktorý sa pomaly začína udomácňovať aj u nás.
http://www.ta3.com/clanok/15291/rozhovor-s-a-slafkovskym-a-s-m-o-spoluspotrebitelskom-hnuti.html
http://style.hnonline.sk/letoshn/c1-57094650-zdielajte-svoj-majetok-mozete-zarobit-stovky-eur
http://www.sme.sk/c/6414188/oprav-mi-bicykel-a-ja-ta-naucim-tancovat.html
http://spravy.pravda.sk/poziciavanie-zadarmo-novy-sposob-ako-si-pomahat-fty-/sk_domace.asp?c=A120809_171422_sk_domace_p60
Zatiaľ jedinú existujúcu platformu, umožňujúcu zdieľať veci a služby na Slovensku, nájdete tu.
Čaká náš svet revolúcia, akú si dnes ani nevieme predstaviť?
Čím ďalej, tým viac významných svetových médií prináša informáciu o novom a rýchlo rastúcom globálnom trende a prisudzuje mu schopnosť zmeniť existujúcu spoločnosť. A to tak zásadným spôsobom, že to viaceré prirovnávajú k zemetraseniu, po ktorom už svet nebude taký, ako ho dnes poznáme. Čoraz väčšie množstvo ľudí si uvedomuje neudržateľnosť hyperkonzumu, v ktorom dnes žijeme a nachádza riešenie v "spoluspotrebiteľstve". To, namiesto neustáleho roztáčania špirály nakupovania, sa prikláňa k čo najefektívnejšiemu využívaniu existujúcich zdrojov. A výsledkom tak je, že obrovské množstvo spotrebného tovaru, ktoré po väčšinu času svojej životnosti leží niekde bez úžitku, nachádza svoje uplatnenie.