Štatitický úrad zbiera osobné údaje. A basta!

Alebo aj, Ako si Janko s Mišom pokecali s Ďulom.Alebo aj paródia na (ne)novinársky rozhovor novinára s predsedom Úradu na ochranu osobných údajov Gyulom Veszeleiom. Som roky sme pozitívny, ale asi sa blížime k hranici, kde sa potrebujem z tejto diagnózy dostať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Jedná sa o tento rozhovor "Povedali nám, že v sčítaní osobné údaje nebudú", ktorý vznikol (predpokladám) na základe posledných udalostí okolo sčítania obyvateľstva 2011, kde predmetný úrad vystrelil stanovisko a od vtedy je tu chaos.

Predmetný rozhovor vo mne vyvolal pocit, že "novinári" (?) išli iba po tom, aby verejnosti dokázali, že Gyula Veszelei je nekompetentný predseda úradu, ktorý presluhuje, resp. ktorý je tam udržiavaný práve preto, že predmetný úrad NIČ nerobí, čo štátu vyhovuje.

Dosť málo na kvalitný rozhovor a dosť málo na problémy, ktoré v dnešnej dobe rezonujú v štáte slovenskom, povedané slovami klasika. "Novinári" si mohli dať tú námahu, aby si aspoň prečítali zákon "o ochrane osobných údajov" a zákon o "sčítaní".
Ísť robiť rozhovor bez prípravy? Kde sme? V SME?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keďže sa mi predmetný rozhovor zdal o ničom, tak som si dal tú námahu a očami laika preštudoval niekoľko zákonov a potom som začal "konšpirovať" :-). Základný výsledok je:
Štát prostredníctvom Štatistického úradu zbiera osobné údaje!
------------------------------------------------------------------------------

Obrázok blogu

Poďme po poriadku a prečítajme si "Zákon o ochrane osobných údajov - Zákon č. 428/2002 Z. z. - úplné znenie" hlavne jeho § 3. - osobné údaje:
"Osobnými údajmi sú údaje týkajúce sa určenej, alebo určiteľnej fyzickej osoby, pričom takou osobou je osoba, ktorú možno určiť priamo alebo nepriamo, najmä na základe všeobecne použiteľného identifikátora alebo na základe jednej či viacerých charakteristík alebo znakov, ktoré tvoria jej fyzickú, fyziologickú, psychickú, mentálnu, ekonomickú, kultúrnu alebo sociálnu identitu."

SkryťVypnúť reklamu

Potom si pozrieme zákon "o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011", hlavne jeho § 2. odsek (2) "Zoznam údajov zisťovaných pri sčítaní podľa odseku 1 (ďalej len „zoznam") je uvedený v prílohe."

Aby to bolo jednoduchšie, tak zoznam (príloha na strane 6) zisťovaných údajov prikladám:

A. Údaje o obyvateľoch
1. Miesto trvalého pobytu alebo obvyklého bydliska
2. Pohlavie
3. Dátum narodenia
4. Rodinný stav
5. Štát a miesto narodenia
6. Štátna príslušnosť
7. Predchádzajúce miesto pobytu, dátum a dôvod prisťahovania do súčasného miesta pobytu
8. Vzťahy medzi členmi domácnosti
9. Súčasná ekonomická aktivita
10. Zamestnanie
11. Postavenie v zamestnaní
12. Odvetvie ekonomickej činnosti
13. Miesto výkonu zamestnania
14. Najvyššie dosiahnuté vzdelanie
15. Študijný odbor
16. Miesto školy, vysokej školy alebo univerzity
17. Spôsob dopravy do zamestnania, do školy
18. Počet živo narodených detí (iba ženy)
19. Rok uzavretia súčasného manželstva
20. Národnosť
21. Materinský jazyk
22. Najčastejšie používaný jazyk
23. Náboženské vyznanie
24. Počítačová znalosť

SkryťVypnúť reklamu

Teraz položím jednu zákernú otázku: "Býva na vašej adrese ešte nejaká iná osoba, ktorá je narodená v ten istý deň ako vy a zároveň je muž/žena?"

Na základe prvých troch údajov je ktokoľvek identifikovateľný! JE a basta!

Prečo tento článok? Lebo som nasrdený, že štát si z nás robí volov a Úrad na ochranu osobných údajov pre istotu nerobí NIČ.

Niekoľko podstatných vecí z dnešnej doby.

1. Štát prostredníctvom Štatistického úradu zbiera osobné údaje! Nebol by v tom problém, lebo si na to schválil zákon o sčítaní, ale neustále sa predsúva, že "osobné údaje" to budú IBA počas spracovania údajov, čo NIE JE PRAVDA, ale lož.
Aj po spracovaní to budú osobné údaje, akurát :-( prehľadne spracované. Väčšina z Vás pozná excel, kde sa dá urobiť "databáza" a ako sa v nej vyhľadáva. Filter a za pár minút viem o komkoľvek na základe dátumu narodenia VŠETKO, čo ste uviedli do formulára.

SkryťVypnúť reklamu

2. Štatistický úrad má vo svojom zákone "o sčítaní" aj §13 Poskytovanie údajov:
"Údaje získané podľa tohto zákona sa poskytujú na štatistické účely, na iné ako na štatistické účely, na výskumné a vedecké účely a na účely medzinárodného porovnávania v súlade s osobitným zákonom, osobitným predpisom 15) a medzinárodnými záväzkami, ktorými je Slovenská republika viazaná."
Bohužiaľ "zákonotvorca" úmyselne presne nešpecifikoval, na AKÉ (iné) účely tieto údaje môže poskytnúť. (Pritiahnem za vlasy a poviem, že požiadam Štatistický úrad o údaje získané v ščítaní a on mi ich poskytne a zdôvodni to, že "Zákon mu povoľuje" ich poskytnúť. Či je to reálne, alebo nie rozhodnite každý sám za seba.) Pamätáte sa, keď na verejnosť unikli údaje o klientoch vtedy asi ešte spoločnosti GLOBTEL? Pamätá si z Vás niekto ako to skončilo? Opýtajte sa na úrade na ochranu osobných údajov!

3. Vrátim sa k rozhovoru s Gyulom Veszeleiom a odskočím si na stránku úradu do príhovoru predsedu kde sa píše aj toto:
-"Kategória osobných údajov, ako súčasť základných ľudských práv a slobôd predstavuje tú najosobnejšiu, často najintímnejšiu sféru života. Ochrana súkromia je nepopierateľným právom každého človeka."
-"V zmysle zákona č. 428/2002 Z. z. dozor nad ochranou osobných údajov vykonáva Úrad na ochranu osobných údajov so sídlom v Bratislave, ktorý je nezávislým orgánom štátnej správy s celoslovenskou pôsobnosťou na čele s predsedom..."
Ako si úrad plní svoje HLAVNÉ ÚLOHY?

4. Stále sa tu bavím, že predmetné údaje bude spracovať Štatistický úrad. Stále nás tu krmia touto informáciou, ktorá ale nie je pravdivá. Predmetné OSOBNÉ údaje bude spracovávať IBM! Sčítanie obyvateľstva zabezpečí po IT stránke IBM Slovensko.

A sme na konci príbehu,

-príbehu o nekorektnosti štátneho úradníka, ktorý sa snaží KLAMAŤ občana, že to nebudú "osobné údaje", lebo dané slovné spojenie sa v zákone neuvádza
-príbehu o nekvalifikovanosti štátneho úradníka, ktorý tvorí zákon a ak tam nenapíše "osobné údaje", ale iba "údaje", tak si myslí, že ten slon v porceláne je iba taká malá myška
-príbehu o ÚOOÚ, ktorý zo zákona má DOZOR nad dodržiavaním zákona, ale on sa iba, povedané slovami iného klasika "trtoší a pregrciava"
-príbehu, keď "slovač" nehľadá podstatu problému, ale je mu to jedno.

Jedno až do momentu, keď náhodou "anonymný šikovný chlapec" sa spojí s druhým "anonymným šikovným chlapcom" niekde v lízingovke a kúpi si od neho auto za 86.000,--€, ale na VAŠE "údaje".

Auto predajú a k vám raz zaklope exekútor (na základe údajov zo sčítania, bude vedieť aj kde sa obvykle zdržiavate, či máte auto, dom, chatu, počítač atd.) a vy tú sekeru budete musieť uhradiť.
"Naučili ma sčitovať, tak sčitujem - bod 8 článku, ktorý napísal sčítací komisár: "Anonymita: Čokoľvek v súvislosti so sčítaním a anonymitou je mýtus. Neexistuje. V posledných dňoch vychádzajú na povrch informácie o tom, že sčítanie nie je anonymné, že netreba ani lepiť identifikátor, že kód osoby sa dopíše a iné. Áno, je to pravda. Vy dostanete 3 tlačivá a k nim obálky s identifikátormi. Pred vami musím hrať divadielko, nesmiem obálky ani otvárať, ani pozerať údaje v nich, lebo "to je vaše" a nesmiem to vidieť. Avšak to, že to isté, čo vy máte v obálke, ja mám na tlačive D - zoznam osôb v dome, vám už nikto nepovie. Dovolím si ešte perličku: na školeniach, čo sme pred sčítaním absolvovali, primátor nášho mesta vo svojom príhovore spomenul, že podľa výsledkov sčítania budú hľadať neplatičov, že má plný stôl exekučných príkazov. Sčítanie nie je anonymné, ani nikdy nebolo zamýšľané ako anonymné."

ÁNO poviete, že Vám sa to nemôže stať. Tí čo sa im to stalo TVRDIA, že sa to stať môže. Kto má pravdu?

PS:

Obrázok blogu

-Zaujímalo by ma, či ÚOOÚ odkontroloval bezpečnostný projekt ŠÚ SR na spracovávanie osobných údajov (§ 16 zákona 428/2002 Z.z.) a ako je tam ošetrené IBM ako spracovateľ predmetných údajov?
- A nech mi nikto neargumentuje Českom, lebo Čechom jasne a priamo povedali, že chcú ich osobné údaje.


pošli do vybrali.sme.sk

Foto: google Doplnené: 30.máj 2011 10:10

V diskusii je uvedená jedna pripomienka a musím uznať, že je opodstatnená a z tohto dôvodu k článku pridávam tento príspevok ako fotku, na doplnenie môjho článku.
Ďakujem Jozefovi Vyskočovi za nájdenie a upozornenie na nepresnosť.

Obrázok blogu


Slavomír Repka

Slavomír Repka

Bloger 
  • Počet článkov:  593
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nezaujíma ma, koľko stojí liter benzínu.Zaujíma ma, koľko zarábam ja.(kurňa, ten benzín je ale drahý)V roku 2005 (február) som na blogu SME začínal článkom PAŠTEKÁRIViac o mne a mojej práci nájdete na slavomir.skObývam krásnu časť zeme, nazývanú Slovensko. Bývam v dosahu hlavného mesta, ale aj hory a vodu mám blízko. Mimo rečou som východniar ;-), paštekár....Résumé môjho "NAJ" na blogu SME nájtete TU Zoznam autorových rubrík:  Moja profesiaZ pohľadu obchodníkaKonzultingCESTOVNÝ RUCHpostrehy z ciestosobný názorpohľadyAnalýzyAUTO - testNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu