Baby Signs. Znaková reč pre batoľatá

Manželka môjho priateľa sa už niekoľko mesiacov venuje špeciálnej činnosti s malými deťmi, ktorej som ja vôbec, ale vôbec nerozumel až do doby, než som videl zaujímavú komunikáciu medzi ňou a jej 23 mesačnou dcérou. Vtedy ma to zaujalo a predsavzal som si, že s ňou ako inštruktorkou znakovania urobím rozhovor. Teraz som sa k tomu dostal a počas rozhovoru som pochopil o čo ide a čo to rodičom dokáže priniesť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (272)

Viem o Tebe, že si sa v jeseni 2009 stala lektorkou znakovej reči pre batoľatá. Čo to vlastne tá znaková reč pre batoľatá je?

Obrázok blogu

Je to spôsob dorozumievania medzi dospelým a dieťaťom v dobe, keď dieťatko ešte nedokáže používať na komunikáciu slová. Takže buď plače alebo ukazuje. Znaková reč rozširuje jeho slovnú zásobu a rozvíja tak jeho prirodzený spôsob komunikácie pomocou ukazovania. Učí deti ľahko vykonateľné gestá - tzv. znaky na dôležité výrazy v jeho živote - papať, piť, stačí, ešte, mliečko, maminkine mliečko, kúpať sa, bolí, bojím sa atď.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mne to pripomína znakovú reč pre sluchovo postihnutých ľudí...

Pripomína, ale nie je to posunkový jazyk pre nepočujúcich. Znaková reč pre batoľatá je určená pre zdravé počujúce deti do troch rokov. Je pravda, že používa gestá, ale upravuje a prispôsobuje ich motorickým schopnostiam bábätiek.

Má znaková reč nejaký pôvod, tvorcu?

Samozrejme. Znakovú reč u detí objavili a skúmali dve doktorky psychológie, Linda Acredolo a Susan Goodwyn na Davis Univerzity v Kalifornii v 80-tych rokoch 20. storočia.

No dobre, ale nemusia sa rodičia detí báť, že používanie takejto znakovej reči oneskorí nástup hovorenej reči?

SkryťVypnúť reklamu

Toto je prirodzená nedôvera dospelých v takúto komunikáciu a pomerne často sa s týmto prístupom stretávame. V skutočnosti je to inak. Prebehol rozsiahly výskum na univerzitnej pôde trvajúci dve desaťročia, zaštítený Americkými Národnými Inštitútmi Zdravia (National Health Institutes). Výsledky boli veľmi zaujímavé. Zistili, že deti, ktoré používajú znakovú reč, v dvoch rokoch predbiehajú vo vývoji reči svojich rovesníkov o tri mesiace. Vo veku troch rokov sú ich komunikačné schopnosti na úrovni takmer štvorročných detí. A to nie je všetko. Vo veku osem rokov mali tieto deti v priemere o 12 bodov vyššie IQ ako tie, ktoré programom znakovej reči pre batoľatá neprešli.

SkryťVypnúť reklamu

Hm, to je zaujímavé. Má to ešte aj nejaké iné výhody?

Obrázok blogu

Má to ešte mnoho výhod. Používanie znakovania, ako mu skrátene hovoríme, podporuje pozitívny emocionálny vývoj, posilňuje sebadôveru detí, dáva impulz k intelektuálnemu rozvoju, upevňuje puto medzi rodičmi a deťmi, odkrýva, ako sú deti v skutočnosti rozumné, umožňuje deťom podeliť sa o svoj svet, znižuje frustráciu a vytvára dôveru.

Ako sa môžu rodičia do takejto znakovej reči so svojím dieťaťom zapojiť?

Existuje projekt na vyučovanie tejto znakovej reči - volá sa program Baby Signs. Ponúka rodičovské jednorazové semináre na oboznámenie sa s koncepciou programu i na praktické naučenie sa 18 znakov. Ďalšou možnosťou je zážitkové učenie sa znakov spoločne s dieťaťom v kruhu iných rodičov s deťmi. Je to séria šiestich lekcií na témy zo všedného života rodiny - jedlo, spanie, kúpanie, obliekanie, zvieratká, vonku v parku. Sprievodcom na každej hodine je veľký plyšový medvedík BeeBo. Súčasťou rodičovského seminára i kurzov pre deti s rodičmi sú výučbové materiály v podobe kníh, DVD, prehľadov znakov, leporel pre deti... Viac o znakovej reči programu Baby Signs sa dá nájsť na našej babysigns webovej stránke.

SkryťVypnúť reklamu

Kto vedie takéto semináre a kurzy?

Organizujú a vyučujú v nich odborní lektori programu Baby Signs. Na Slovensku ich k januáru 2010 pôsobí spolu 19, takže je pokrytá značná časť našej krajiny.

Koľko času denne zaberie výučba znakovania?

Učenie znakov sa dá včleniť do každodenných aktivít a režimu tak, že nezaberie žiaden čas navyše. Je to podobné, ako sa dieťa samo spontánne naučí hovoriť. Rodičia nevyhradzujú osobitný čas: „tak, a teraz sa ideme učiť nové slovíčka" Komentujú slovami dianie naokolo, dieťa má rečový vzor a opakuje. Rovnako sa to dá aj so znakmi.

Kedy treba začať učiť dieťa znakovú reč?

Väčšina rodičov začína so znakovaním okolo šiesteho - ôsmeho mesiaca. Ešte pred prvými narodeninami môže mať dieťa zásobu aj 30 znakov, zatiaľ čo slovná zásoba je zatiaľ v začiatkoch na úrovni niekoľkých izolovaných slov typu mama, baba, daj, bác... Má význam pustiť sa do toho aj niekoľko mesiacov po prvom roku. Dieťa síce už začína používať viac slov, ale stále sa s ním nedá dohovoriť napríklad čo by chcelo jesť na raňajky. Znakmi je to možné.

Ako si sa vlastne Ty dostala k znakovej reči?

Priviedla ma k tomu moja mladšia dcéra, ktorá sa narodila v januári 2008. Keď mala desať mesiacov, natrafila som na internete na článok o znakovej reči pre batoľatá. Veľmi ma táto tematika zaujala, tak som si povedala, že to skúsim. Chcela som vedieť, či to naozaj funguje tak, ako sa o tom píše.

A funguje?

Obrázok blogu

Funguje. Dcérka bude mať čoskoro dva roky a v porovnaní so staršou dcérkou rozpráva v tomto veku oveľa viac. Rada spomínam na obdobie, keď mala tesne po prvých narodeninách a my sme bohato komunikovali nielen o základných potrebách, že chce jesť, piť, spať, či kúpať sa, ale aj o tom, že si všimla, že je na uteráku pekná rybička alebo že ju bolia ústočká, keď sa jej tlačili zúbky. Teším sa, že to takto obohacuje náš vzťah a som aj hrdá na seba ako na rodiča, matku, že som informácie o pozitívnom pôsobení pri vývoji dieťaťa nenechala len tak, ale som sa do toho celého aj zapojila.

Čo Ťa podnietilo k tomu, že si sa stala lektorkou?

Znaková reč pre batoľatá ma fascinovala a stále fascinuje natoľko, že som okrem klasického rodičovského „užívateľa" programu chcela ísť aj do lektorskej dimenzie a šíriť tento krásny a užitočný program ďalej. A tiež sprístupniť ho rodinám aj u nás na juhu východného Slovenska, na Zemplíne.

Ako sa Ti darí v Tvojom regióne?

Teraz sa venujem najmä propagácii celého programu, pripravujem sa na infoschôdzky a prezentačné akcie, nadväzujem spoluprácu s materskými centrami v mojej oblasti. Stojí predo mnou úloha vybudovať komunitu rodín, ktoré sa rozhodnú do znakovania zapojiť a využívať tak všetky výhody, ktoré rodinnému životu prináša. Mala som už aj rodičovský seminár.

Z toho, o čom sme tu zatiaľ rozprávali sa dá usúdiť, že znaková reč pre batoľatá je takou milou rodinnou záležitosťou...

Obrázok blogu

To máš teda pravdu. Záujem lektoriek o rodiny s bábätkami po seminári či kurzoch nekončí. Sú s rodičmi, ktorí o to majú záujem, aj naďalej v telefonickom či mailovom kontakte. Poskytujú im konzultácie ohľadom ďalšieho postupu pri výučbe znakov. Stretávajú sa s rodinami v materských centrách, kde si rodičia detí vymieňajú navzájom skúsenosti. Zasielajú rodičom internetový časopis Batoláček, ktorí vychádza na podporu znakovania. Sú tam nápady a informácie i rôzne riekanky či hry pre rodičov znakujúcich detí. Usporadúvajú sa aj rôzne lokálne podujatia, napr. naposledy Mikuláš, i celoštátne - minulého roku v máji 2009 prebehla akcia v troch slovenských zoologických záhradách. Toto všetko je pre rodičov grátis služba.

Povolaním si učiteľka na 1. stupni základnej školy a zároveň aj špeciálny pedagóg. Mohla by mať znaková reč uplatnenie aj pri handicapovaných deťoch?

Určite. Znaková reč pre batoľatá je síce primárne určená pre zdravé počujúce deti, prax však ukázala, že je prínosná aj pri rozličných diagnózach, napr. oneskorený vývin reči, rázštep pery, rôzne stupne sluchového postihnutia, Downov syndróm, autizmus...Ťažko mentálne postihnuté deti sa väčšinou vyjadrujú iba neverbálne. Znaková reč by mohla pomôcť uľahčiť vzájomnú komunikáciu s takým dieťatkom doma i v škole. Vidím v tom úžasnú možnosť, pretože u zdravých detí znaková reč časom odznie a nahradia ju slová. Lenže osoby s ťažkým stupňom mentálneho postihnutia komunikujú s okolím neverbálne dlhodobo, vlastne celý svoj život.

Ukazuje sa teda, že znaková reč dosť výrazne zjednodušuje komunikáciu s deťmi.

Áno. A zároveň je to aj veľmi zábavné. Rodičia zažijú okolo znakovania množstvo milých príhod, takže je veľa príležitostí sa aj zasmiať. Doslova si to znakovanie s dieťaťom užívajú a tešia sa z neho.

Tak to je potom fajn.

Ďakujem za rozhovor.

Malá Zuzka nič na rozhovore neupravovala a mamka Natálka jej to nechcela kaziť :-)

A na záver ukážka komunikácie malej Zuzky s mamkou a "tatinom".Som smädná, prosim si PIŤ .

Obrázok blogu

Maminka, daj mi ČIAPOČKU , chcem ísť na prechádzku.

Obrázok blogu

Je mi zima, dajte mi ČIAPKU .

Obrázok blogu

Donesiete mi už konečne ten obed? Chcela by som JESŤ !

Obrázok blogu

Prosím si EŠTE také dobré piškótky!

Obrázok blogu

Tatinko, už nevládzem! Zober ma NA RUKY .

Obrázok blogu

Som už unavená, idem SPINKAŤ .

Obrázok blogu

Pozdravuje Vás Zuzka, moja mamička Natálka a smiešny ujo Slávo ;-)

Máte otázky na inštruktorku?

Slovenská stránka Babysigns
Zoznam slovenských lektoriek
Česká stránka Babysigns
USA stránka Babysigns

Krátke videá youtube

Google o Babysigns

Často kladené otázky o znakovaní

Navštívte aj ODPORÚČAME.EÚ

Slavomír Repka

Slavomír Repka

Bloger 
  • Počet článkov:  593
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nezaujíma ma, koľko stojí liter benzínu.Zaujíma ma, koľko zarábam ja.(kurňa, ten benzín je ale drahý)V roku 2005 (február) som na blogu SME začínal článkom PAŠTEKÁRIViac o mne a mojej práci nájdete na slavomir.skObývam krásnu časť zeme, nazývanú Slovensko. Bývam v dosahu hlavného mesta, ale aj hory a vodu mám blízko. Mimo rečou som východniar ;-), paštekár....Résumé môjho "NAJ" na blogu SME nájtete TU Zoznam autorových rubrík:  Moja profesiaZ pohľadu obchodníkaKonzultingCESTOVNÝ RUCHpostrehy z ciestosobný názorpohľadyAnalýzyAUTO - testNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu