Záhada paradoxov

Paradoxom je každý deň bytia. Každé ranné nadýchnutie, umytie zubov či obyčajný nákup. Idete na nákup nevyhnutných potrieb a neskôr zistíte, že väčšina nakúpených vecí nie je nevyhnutná.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu
(zdroj: Juraj Kuboš)

Vo väčšine literatúry je pojem paradox známy ako protirečivá alebo nezmyselná výpoveď. Lenže poučková teória sa nie vždy bratá s praxou. Poučky v porovnaní so skúsenosťou sú potom neraz nepochopené (a nepochopiteľné). Nazdávam sa, že nie som sama, ktorá takto vníma záhadu s názvom paradox.

Už pri narodení sa stretávame s paradoxom života. Kto by povedal, že drobné a nevinné bábo sa v posune času (rokov) zmení na „pána tvorstva"? Že bude tvoriť aj ničiť, dávať život aj brať ho, prinášať krásu aj skazu. Že ovládne ľudí alebo sa im podriadi. Pretože každý z nás môže niekoho ovplyvňovať. V škôlke či škole sú takými „ovplyvňovačmi" trebárs spolužiaci - či už v poslušnosti či v rebélii. A potom podobne celý život ide o akýsi kolotoč vzťahov, do ktorého nasadáme, vystupujeme z neho a znova a znova a znova. Dokonca aj po smrti sme v niekoho očiach „hýbateľom" jeho sveta, jeho vzorom či antivzorom.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Človek si to väčšinou azda ani neuvedomuje, ale paradoxom je každý deň jeho bytia. Každé ranné nadýchnutie, umytie zubov či obyčajný nákup. Poznáte to, že idete na nákup nevyhnutných potrieb a neskôr pri vybaľovaní tašiek zistíte, že väčšina nakúpených vecí nie je nevyhnutná.

Skúsenosť nepustí. Mojím veľkým paradoxom je napríklad stav, keď som si už myslela, že žijem dokonalý život bez chmár, oblakov a hmly, no zrazu prišiel „preplesk", ktorý mi otvoril oči a ukázal krajší obraz života. Paradox pre mňa znamená napríklad chvíľu, keď si uvedomím, že všetko, čo doteraz bolo, je pominuteľné a môže to byť nahradené niečím lepším. Niečím, čo mi roztvorí dvere do neznáma a ukáže iný smer jazdy. Ale taký už raz život býva...

Skryť Vypnúť reklamu

Želám Vám príjemné paradoxovanie!

„Človek je stelesnený paradox, uzlík protikladov." (Charles Caleb Colton)

Michaela Rerková

Michaela Rerková

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"...niečo ako oheň, niečo ako dym. Kde som? Kde som? Kedy poletím? Hučí vo mne more, chcem sa skryť, prepadlo sa do mňa tisíc Atlantíd. Celá Zem mi visí na nohách..." (z poézie Miroslava Válka Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu