Oplatí sa investovať do komodít?

Písmo: A- | A+

Oplatí sa investovať do komodít?

Pšenica, káva ,cukor plyn, ropa a mnoho ďalších, to sú suroviny, ktoré spotrebúvame v bežnom živote a ktoré nás obklopujú. Ide o všeobecné, premiestniteľné produkty, ktoré sa predávajú a nakupujú pod presnými pravidlami, ktorých súčasťou sú opisy, množstvo a časy dovozu. Najvýznamnejšie z nich sa obchodujú na komoditných burzách. Komodity možno obchodovať po celom svete. V Európe, USA, Ázii i Pacifiku.


Komoditné trhy patria k najstarším trhom na svete. Zásadná miesto na komoditných trhoch zaujímajú priemyselné komodity. Medzi ne patrí energetické suroviny (ropa, zemný plyn a ich deriváty), drahé kovy (zlato, striebro, platina) a priemyselné kovy (olovo, meď, zinok, hliník, ...). Ďalším segmentom komoditného trhu sú poľnohospodárske plodiny (kukurica, sójové bôby, pšenica, cukor, ...) a živý dobytok.Zmysel dáva tiež možnosť rozložiť svoje investície medzi akciové a komoditné trhy. Cena komodít sa veľmi často vyvíja v súlade s infláciou okrem iného aj preto, že ju sama vyvoláva.

Vďaka tomuto faktu je pohyb cien na komoditných trhoch do značnej miery nezávislý na vývoji a nálade tradičných akciových alebo dlhopisových trhov. Z tohto dôvodu sa komodity ponúkajú ako doplnok pri diverzifikácii a zníženie rizika celého portfólia. Ak by sme však mali spomenúť iba jediný a dlhodobý dôvod prečo investovať do komodít, potom je to rýchlo rastúca životná úroveň oveľa väčšej časti svetovej populácie než doteraz. S rastúcou súkromnú spotrebou Ázie rastie aj spotreba komodít a tento trend pravdepodobne nezvráti ani prípadná ekonomická kríza v tomto regióne.

Podieľať sa na celosvetovom raste cien komodít je možné napríklad formou investícií do akcií, ktorých kurzy korelujú s vývojom cien danej komodity či komodít. Napríklad investujeme do akcií ťažobné firmy. Ďalšou možnosťou sú investície do investičných certifikátov alebo ETF fondov. Do komodít môžete investovať aj formou tzv. Kontraktov. Ako to funguje? Ak očakávate vzostup ceny v niektorej komodite, môžete nakúpiť napríklad futures kontrakt. Ak správne odhadnete smer a načasovanie obchodu a potom za určitú dobu kontrakt predáte za vyššiu cenu, dosiahnete zisk. ETF (Echange traded funds ) sú fondy obchodované na burze predávané v rámci kolektívneho investovania.

 

Skryť Zatvoriť reklamu