Napraviť škody v daniach bude náročné

Vo vzťahu k daňovému systému existujú medzi prvou a druhou vládou Roberta Fica tri podstatné rozdiely: Po prvé, počas prvej vlády mal Robert Fico voči dobre fungujúcemu daňovému systému určitý rešpekt, dnes ho už nemá. Po druhé, počas prvej vlády robil dlhy, ako by neexistoval zajtrajšok, dnes mu to už EÚ nedovolí. A po tretie, v osobe Petra Kažimíra našiel poslušného vykonávateľa aj tých najzvrátenejších socialistických predstáv.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (71)

Výsledok je, že dvaja diletanti na pohľadanie, premiér Robert Fico a minister financií Peter Kažimír, z ktorých jeden nevie čo sú percentá a druhý nevie čítať grafy, sa rozhodli meniť daňový systém. Ako prvé začali títo dvaja páni dôsledne uplatňovať princíp, že podnikateľ je škodná a treba ho zlikvidovať. Žiaľ, socialisti nikdy nepochopia, že v trhovom hospodárstve práve podnikatelia tvoria reálne pracovné miesta a len vďaka ním môžu rozdávať cudzie peniaze. Ako druhé, začali v boji proti daňovým únikom uplatňovať princíp kolektívnej viny – a buzerujú slušných ľudí, zatiaľ čo podvodníci sa im smejú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nešťastných zmien je v zákone o dani z príjmov neúrekom. Počnúc vyššou sadzbou pre tých, ktorí si dovolili byť úspešnejší ako sivý priemer, cez zmeny v odpisoch s prvkami retroaktivity (pre administratívne budovy z 20 na 40 rokov a to platí aj pre budovy, ktoré sú v majetku už roky zaradené) až po zákaz obstarať si firemné auto nad 48 tisíc €. To posledné je čistá groteska: Peter Kažimír, ktorý pred vstupom do politiky mohol o aute za 48 tisíc € akurát tak snívať, ho zakáže všetkým ostatným a sám si svoj ctený zadok vyváža na aute výrazne drahšom – kúpenom za peniaze tých, ktorým drahšie autá zakazuje. To sú Schmoegnerovej metódy z doby kamennej slovenskej daňovej politiky.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako odpisy. Najlepšia podpora investícií je dovoliť ich odpísať ihneď. To znamená, jedno čo podnikateľ obstará, on si rozhodne kedy koľko odpíše. Či celú sumu v roku obstarania alebo rozložené na dobu reálnej životnosti – bolo by to len na ňom. Štát z pohľadu viacerých rokov nepríde o nič, ale presne toto opatrenie podporí investície.

Ďalším veľkým problémom je komplikovanosť zákona o dani z príjmov. Len terajšia novela má 87 bodov, k tomu správy vo výborov niekoľko desiatok ďalších. Bohužiaľ, socialisti si stále myslia, že zákonom o dani z príjmov sa dá regulovať hospodárstvo (i keď, treba povedať, že tento humbug dodnes učia na vysokých školách – dane majú funkciu fiškálnu, hospodársku, sociálnu, ... bla bla). Nedá sa a jediná funkcia daní je spravodlivý, jednoduchý a neutrálny výber peňazí. Nič iné a preto nejaký superodpis vo výške 125% na vedu a výskum je smiešne sociálne inžinierstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Po zmene vlády v marci 2016 bude potrebné ešte v tom roku urobiť niekoľko podstatných zmien v zákone o dani z príjmov:

  • Prestať sa na podnikateľov dívať ako na podvodníkov. Samozrejme, že aj medzi podnikateľmi existujú podvodníci, ale tých treba trestať individuálne a nie kolektívne. A čo je dôležité: radšej netrestať, ako trestať aj tých poctivých.

  • Opätovne zaviesť jedinú sadzbu dane vo výške 19 percent pre všetky druhy príjmov, pre všetky výšky príjmov a pre všetky typy subjektov.

  • Skrátiť dobu odpisov (podľa možnosti zaviesť čím viac voľnosti) a tým skutočne podporiť sklon k investíciám.

  • Umožniť uplatniť ako daňový náklad všetky výdavky uskutočnené na dosiahnutie zdaniteľného príjmu. To znamená zrušiť pravidlo 80% pre veci použiteľné aj súkromne, ako aj zrušiť limit 48 tisíc eur pre autá a pod.

  • Opäť výrazne zjednodušiť zákon o dani z príjmu; rušením výnimiek, špeciálnych režimov a pod.

  • Akékoľvek zmeny (obzvlášť tie, ktoré zakladajú nejakú povinnosť) zavádzať len k 1. januáru.

  • No a konečne treba prestať kontrolovať banality na registračných pokladniach. Namiesto potrestania tých, ktorí nevystavia bloček vôbec (a to sú tí, ktorí krátia DPH), štát buzeruje predajne kvôli mäkčeňom a iným detailom.

Uvedené zmeny prinesú výpadky na príjmoch v štátnom rozpočte a tieto budú financované znížením štátnych výdavkov. Dnes totiž takmer celú konsolidáciu znášajú daňovníci a to je tiež prax, ktorá musí prestať, ak nechceme doslova vyhubiť množstvo tých, ktorí tvoria hodnoty.

Napraviť zákon o dani z príjmov po Ficovi a Kažimírovi nebude ľahké, ale ak sa na to dobre pripravíme, pôjde to. Bude to množstvo jednotlivých zmien, ktoré počas budúceho roku predložíme na verejnú diskusiu a dúfajme, že po marci 2016 na medzirezortné pripomienkové konanie. Tieto zmeny sú nevyhnutné, ak má slovenská ekonomika opäť reálne rásť (a nie len na základe eurofondov rozkradnutých alebo nastrkaných do nezmyselných projektov).

SkryťVypnúť reklamu

Chcem veriť, že ďalšími opatreniami (napríklad zrušenie povinných auditov, zrušenie povinného preškoľovania vodičov, zrušenie pracovnej zdravotnej služby...) dokážeme podnikateľom aspoň čiastočne kompenzovať toto strastiplné obdobie.

Richard Sulík

Richard Sulík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  148
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Som predsedom strany Sloboda a Solidarita a od mája 2014 aj europoslancom. So SaSkou sme zažili raketový vzostup, pád vlády, pád preferencií, vnútorný konflikt, intrigy, špinu, spravili sme začiatočnícke chyby a nie málo. Ale nespreneverili sme sa našim hodnotám, nenechali sme sa vydierať, nemáme problém s financovaním a nekradli sme. Navyše, dnes sme omnoho skúsenejší.V posledných voľbách voliči rozhodli, že SaS má byť najsilnejšou opozičnou stranou. Po rokoch existencie a budovania SaSky sme pripravení po najbližších voľbách čestne a zdatne spravovať Slovensko. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu