Chaos na daňových úradoch je nepodstatný, hlavne, že zarobia Brhelové firmy

Možno si spomínate na priam hysterické reakcie Roberta Fica, keď pred tromi rokmi bol na Finančnej správe zavádzaný informačný systém KONS. V žiadnom prípade nechcem obhajovať tento systém, jeho chybovosť nijak nespochybňujem.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (46)

Avšak 2. apríla 2012 zasadal riadiaci výbor, ktorého sa zúčastnili aj experti z Univerzity Komenského a STU, ako aj zástupcovia IBM a zhodli sa na tom, že novému vedeniu odporúčajú pokračovať vo vývoji IS KONS. Čas potrebný na odstránenie najväčších nedostatkov odhadli na 40 dní.

Záver zo zasadnutia Riadiaceho výboru znie: „(1) odporúčame v IS KONS pokračovať a (2) Štandardný daňový systém (ŠDS) na platforme SAP je drahé a komplikované riešenie.“ Toto okrem dvoch docentov a jedného profesora z STU a UK tvrdia 2.4.12 aj dvaja zástupcovia IBM.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lenže nie, Fico a Kažimír, ako zmyslov zbavení, zrušili úplne všetko, aj to čo fungovalo a nemalo priamo dočinenia so správou daní, napríklad bezplatnú elektronickú komunikáciu.

Každá implementácia prináša so sebou problémy, no predsa len som čakal, že tvorcovia nového informačného systému sa poučia. Žiaľ, nepoučili sa a to napriek tomu, že mali tri roky čas sa poriadne pripraviť, pričom peniaze nehrali zrejme najmenšiu rolu.

Systém mal byť pôvodne uvedený do prevádzky k 1. januáru 2015, tento termín dodávateľská firma IBM a jej subdodávatelia nestihli a tak sa systém uviedol do prevádzky k 27. februáru, teda len mesiac pred hlavným termínom na odovzdanie ročných priznaní dane z príjmu. Navyše, všetky dáta z januára a februára musia správcovia dane nahodiť ešte raz. K tomu všetkému sa ešte aj povinnosť mať virtuálnu registračnú pokladnicu (VRP) zavádza pre niektoré subjekty k 1.4. Toto mohol navrhnúť len nejaký génius.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledok je, že teraz sú pracovníci Finančnej správy zavalení robotou nie len kvôli návalu asi 200 tisíc ročných priznaní, ale aj kvôli nábehu systému, ktorý má priveľké množstvo nedostatkov:

  1. To, čo predtým trvalo sekundy, dnes trvá minúty. Zatiaľ sa na obrazovke pretáčajú povestné hodinky. Napríklad včera bol systém do 16tej hodiny jednoducho nepoužiteľný.

  2. To, na čo predtým bolo potrebných 5 klikov si dnes vyžaduje násobne viac klikov.

  3. Systém SAP nepozná daňovú terminológiu, čím ešte viac komplikuje život tisíckam zamestnancov Finančnej správy.

  4. Vratky nadmerných odpočtov stále nefungujú.

  5. Nahodené a spracované údaje sa objavujú ako nevybavené a pod.

  6. Správcovia dane nevidia rozhodnutia vydané v starom systéme a žiadajú daňové subjekty o naskenovanie rozhodnutí, ktoré sami vydali.

Nový informačný systém vniesol do daňovej správy čistý chaos, čo vôbec nemuselo byť.

Teraz sa pozrime na financie.

Zatiaľ, čo starý systém mal stáť 26 miliónov € (dodatok č. 2 zmluvy s IBM), nový bude stáť oveľa viac ako spomínaných 93,6 milióna €. Toto je len zmluva s IBM, ktorá neobsahuje ani hardvér, ani licencie SAP, ani webové portály.

Len licencie SAP, ktoré dodal terajší šéf Finančnej správy Imrecze ešte ako šéf spoločnosti SAP, stáli cca 15 miliónov €. Hardware ďalších 8 mil. €, webový portál pre FS tiež 8 mil. € a portál pre elektronický priečinok približne 16 mil. €. Celková suma za nový IS je tak vyše 140 mil. eur, k tomu cca 10 miliónov ročne na údržbe. Terajší systém je 5 krát drahší ako pôvodný!

SkryťVypnúť reklamu

Pozrime sa teraz, kto sa skrýva za renomovanou a svetovou spoločnosťou IBM. Hlavnými subdodávateľmi sú spoločnosti DWC Slovakia a.s. (47 tis. imanie), Sevitech a.s. (25 tis. imanie) a Anext a.s. (25 tisíc imanie). Čiže tri spoločnosti so základným imaním spolu ani nie 100 tisíc eur, sú v podstate dodávateľmi IS za 100 miliónov eur.

Je verejným tajomstvom, že za spoločnosťou ANEXT je minister dopravy Ján Počiatek, pozri napríklad TREND č. 7 z minulého roku. Za spoločnosťami DWC Slovakia a.s.Sevitech a.s. sú zas páni Miškovský (resp. jeho manželka), známy podnikateľ so štátom z firmy Corinex a Jozef Brhel (a jeho syn), ďalší „podnikateľ“ označovaný za mecenáša SMERu, ktorému sa darí len preto, že je pricucnutý na štátnom cecku.

SkryťVypnúť reklamu

A sme doma: Robert Fico a Peter Kažimír zrušili IS, ktorý dnes mohol dávno fungovať preto, aby obstarali rádovo drahší, na ktorom sa nabalia firmy, ktoré vlastnia páni Brhel a Miškovský a zrejme aj Ján Počiatek. Toto je najmenej na odstúpenie ministra financií.

Navyše, mám podozrenie, že IBM vedome kryje toto prihrávanie kšeftov mecenášovi SMERu a keďže všetci dobre vieme, že naše vyšetrovacie orgány aj tak nič nevyšetria, treba sa obrátiť možno na iné orgány. Preto dnes adresujem list s mojimi podozreniami a otázkami priamo centrále IBM a očakávam odpovede. V závislosti od rýchlosti a kvality týchto odpovedí zvážim podanie priamo americkým autoritám podľa Foreign Corrupt Practises Act, teda zákona, ktorý postihuje americké firmy, ak získajú zákazky mimo USA prostredníctvom korupcie. Tento zákon zakazuje nielen obchodovanie, ale aj akúkoľvek komunikáciu so subjektami, pri ktorých môže existovať podozrenie, že pre získanie zákazky korumpujú úradníkov. Myslím, že páni v centrále IBM budú vedieť, čo mám na mysli, koniec koncov v minulosti už vyšetrovaní boli.

Richard Sulík

Richard Sulík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  151
  •  | 
  • Páči sa:  224x

Som predsedom strany Sloboda a Solidarita. So SaSkou sme zažili raketový vzostup, pád vlády, pád preferencií, vnútorný konflikt, intrigy, špinu, spravili sme začiatočnícke chyby a nie málo. Ale nespreneverili sme sa našim hodnotám, nenechali sme sa vydierať, nemáme problém s financovaním a nekradli sme. Navyše, dnes sme omnoho skúsenejší. Po rokoch existencie a budovania SaSky sme pripravení po najbližších voľbách čestne a zdatne spravovať Slovensko. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
SkryťZatvoriť reklamu