Fatálne zlyhanie právneho štátu

Občan slovenskej republiky vlastní pozemok, chce vykonávať svoje vlastnícke právo a slovenská polícia chráni tých, ktorí na jeho pozemku postavili čiernu stavbu a vlastníka predvolá na políciu. Takto by sa dali zhrnúť sobotné udalosti v Krásnej Hôrke. Pre políciu a právny štát je to jedna veľká hanba.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (286)
Obrázok blogu

Na úvod si dovolím citovať jeden diskusný príspevok zo SME.sk, ktorý snáď najlepšie vystihuje zlyhanie štátu a policajného šéfa a z toho plynúce riziko:

„Kotleba si môže dovoliť robiť to, čo robí, len preto, lebo štát si absolútne neplní svoje základné povinnosti. On si ich nielen neplní, on priamo pľuje ľuďom do oči. Keď je Kotleba (a to si o ňom nerobím žiadne ilúzie) posledná nadej ľudí, tak je to vizitka štátu. To, čo predviedol Gašpar je priam neuveriteľné. To bolo ako predvolebný prihovor pre Kotlebu."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Škoda, že sa práve vodca slovenských extrémistov dopustil tohto precedensu, lebo to zastiera skutočný problém a tým je popretie vlastníckeho práva za asistencie polície. Skúste si preto namiesto M. Kotlebu predstaviť ktoréhokoľvek iného občana, ktorý sa zákonným spôsobom dopracuje k pozemku, na ktorom stojí nelegálna osada.

Niekto teda nadobudne zákonným spôsobom (darom) časť pozemku a spolieha sa na článok 20 ods. 1 Ústavy, ktorý znie: „Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. Majetok nadobudnutý v rozpore s právnym poriadkom ochranu nepožíva."

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme vlastník pozemku nemá len práva, ale aj povinnosti. Keďže predmetný pozemok je podľa listu vlastníctva 1741 „Trvalý trávny porast", ide v zmysle §2 písm. b) zákona 220/2004 o poľnohospodársku pôdu a preto na predmetný pozemok platí §3 ods. 1, písm. d), ktorý znie: „Každý vlastník poľnohospodárskej pôdy je povinný usporiadať a zosúladiť poľnohospodársky druh pozemku s jeho evidenciou v katastri."

Ak teda stoja na trvalom trávnatom poraste čierne stavby, je povinnosťou vlastníka tieto odstrániť a polícia by mu mala byť nápomocná. Mala. V právnom štáte. Lenže policajný prezident oznámil, že pozemok „bol v roku 2010 prekvalifikovaný na zastavané územie, vzhľadom na nelegálne stavby, ktoré na ňom vyrástli."

SkryťVypnúť reklamu

V tom prípade, by bolo dobré vedieť, aký právny úkon predchádzal tomuto prekvalifikovaniu, teda aká žiadosť, aké rozhodnutie a pod. Otázkou je aj, či najneskôr za rok 2011 bola daň z nehnuteľností vyrubená v sadzbe pre zastavané územie alebo predsa len pre trvalý trávnatý porast. Tiež je otázkou, ako mohlo vzniknúť zastavané územie, keď na pozemku nie sú žiadne skolaudované objekty. No a možno by mohol katastrálny úrad vysvetliť, prečo je na liste vlastníctva dodnes napísane „Trvalý trávny porast".

Viem si živo predstaviť, že nakoniec sa ukáže, že pozemok predsa len prekvalifikovaný nebol a vlastníkovi bude nakoniec vyrubená pokuta za to, že nezosúladil poľnohospodársky druh pozemku s jeho evidenciou v katastri v zmysle § 3 ods. 1, písm. d).

SkryťVypnúť reklamu

Zlyhanie štátu spočíva aj v tom, že človek, ktorý si dovolil dať susedný pozemok k dispozícii pre zhromaždenie, bol predvolaný na políciu a taktiež dvaja spolumajitelia predmetného pozemku. Silne to pripomína eštebácke metódy, keď sa komunisti báli, že bude demonštrácia alebo nejaké výročie a tak zatýkali ľudí preventívne.

Bolo by veľmi zaujímavé vedieť čo by sa stalo, keby 40 neprispôsobivých občanov postavilo nejaké búdky (povedzme záhradné domčeky z Baumaxu zmontované za jeden deň) na vinici nášho premiéra a nasťahovali sa tam. Bol by premiér predvolaný na políciu, keby si chcel ísť na svoju vinicu spraviť poriadok? Tiež by musel najprv požiadať o búracie povolenie a naň možno rok čakať? Jasné, že by nebol a nemusel, ale to len a len preto, že v tejto krajine neplatí rovnaký meter na všetkých.

Podstata problému je ale úplne iná ako nejaké preklasifikovanie. Ide o možno o najväčší problém našej spoločnosti (povedzme, že spolu s dôchodkami a súdnictvom), ktorý 20 rokov rastie až nabral obludné rozmery a my nie sme schopní ho ani len precízne pomenovať. Ide o to, ako sa má naša spoločnosť podstaviť k asociálom, ktorých živíme z našich dani, lebo nepracujú a zároveň slušných ľudí obťažujú až terorizujú. Tomu sa budem venovať v najbližšom blogu, teraz len pár slov, čo musí polícia spraviť, pokiaľ nechce byť policajný prezident Gašpar všetkým úplne na smiech a pokiaľ chce aspoň trošku zachovať dojem právneho štátu.

Predpokladajme, že všetci vlastníci predmetného pozemku v Krásnej Hôrke podajú, potom čo pozemok riadne vymerali, žiadosť o búracie povolenie a po jeho vystavení dajú občanom, ktorí sa v nelegálnych objektoch na tomto pozemku zdržiavajú, primeranú lehotu, aby tieto objekty a pozemok opustili.

V prípade, že sa tak nestane, musí, opakujem musí lebo na to tu je, polícia dopomôcť vlastníkom pozemku k ich vlastníckym právam v zmysle článku 20 ods. 1 Ústavy. To znamená občania, ktorí sa v rozpore s platnými zákonmi na tomto pozemku zdržiavajú, musia tento pozemok opustiť, a to aj použitím donucovacích prostriedkov.

Samozrejme, vzniká otázka, kam s týmito občanmi, pokiaľ oni sami si nenašli riešenie. V tom prípade treba v najbližšej prázdnej kasárni zabezpečiť núdzové ubytovanie, v najzákladnejšom štandarde a spoplatnené, aby sa náhodou z núdzového riešenia nestalo trvalé. A aby sa predišlo nedoplatkom, strhával by sa poplatok za ubytovanie priamo zo sociálnych dávok. Toto je okamžité riešenie, v súlade s Ústavou a zákonmi.

Richard Sulík

Richard Sulík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  148
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Som predsedom strany Sloboda a Solidarita a od mája 2014 aj europoslancom. So SaSkou sme zažili raketový vzostup, pád vlády, pád preferencií, vnútorný konflikt, intrigy, špinu, spravili sme začiatočnícke chyby a nie málo. Ale nespreneverili sme sa našim hodnotám, nenechali sme sa vydierať, nemáme problém s financovaním a nekradli sme. Navyše, dnes sme omnoho skúsenejší.V posledných voľbách voliči rozhodli, že SaS má byť najsilnejšou opozičnou stranou. Po rokoch existencie a budovania SaSky sme pripravení po najbližších voľbách čestne a zdatne spravovať Slovensko. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu