Koľko nás stoja poslanci NRSR?

Predtým, ako začneme diskutovať o akýchkoľvek zmenách v odmeňovaní poslancov, mali by sme presne vedieť, koľko nás stoja. Spísal som preto všetky náklady, ktoré sa vzťahujú k našim poslancom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (239)

1. Hlavný príjem poslanca tvorí jeho plat podľa § 2 ods. 1 zákona 120/1993 vo výške trojnásobku priemernej mzdy. Zároveň však boli platy poslancov zmrazené a preto sa aj dnes rátajú zpriemernej mzdy roku 2007. Aktuálny plat poslanca je 2.009 Eur, k tomu platí NRSR odvody vo výške 688 Euro.

2. Tí poslanci, ktorým končí mandát, dostanú 5 mesačné odstupné, to je 10.045 Euro, odvody sa z tejto sumy platia len minimálne. V minulom období skončil mandát 82 poslancom, celkové odstupné vrátane odvodov bolo 772.795 Euro.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poznámka: Niektorí poslanci nedostali z rôznych nepodstatných dôvodov plné odstupné, preto je celkové odstupné o niečo nižšie ako by zodpovedalo 82 poslancom.

3. Všetci poslanci dostanú v prvom mesiaci mzdu za celý mesiac, napriek tomu, že ich mandát nezačína k prvému dňu v mesiaci, tento raz začal napríklad v ôsmom dni v mesiaci (§ 2 ods. 1 zákona 120/1993). Tí poslanci, ktorí nahradia odchádzajúcu vládu, dostanú za jeden deň v parlamente plat vyšší ako zodpovedá jednému dňu a k tomu príslušné odstupné. Celkovo náklady spôsobené nealikvotným vyplácaním platu tvoria v tomto volebnom období 86.533 Euro.

SkryťVypnúť reklamu

4. Niektorí poslanci zastávajú rôzne funkcie a preto dostávajú funkčné príplatky podľa § 3 zákona 120/1993. Funkčné príplatky sú súčasť platu a NRSR z nich platí odvody zamestnávateľa. Konkrétne sa jedná o tieto:

  • a. Predseda parlamentu 498 Eur aodvody 167 Euro

  • b. Podpredseda parlamentu 332 Eur aodvody 111 Euro

  • c. Predseda výboru 166 Eur aodvody 56 Euro

  • d. Podpredseda výboru 83 Eur aodvody 28 euro

5. Ďalšia, významná zložka nákladov na poslancov sú paušálne náhrady. V podstate ide o to, že NRSR vyžaduje od poslancov, aby napríklad jazdili autom na rôzne podujatia, no nedáva im k dispozícii auto, ale takzvané paušálne náhrady, z ktorých poslanec uhradí všetky svoje výdavky spojené s výkonom činnosti. Výška paušálnych náhrad je stanovená v §4 ods. 1 zákona 120/1993 a je:

  • a. Poslanec s pobytom mimo Bratislavy 80% platu, to je 1.607 Eur

  • b. Poslanec s pobytom v Bratislave 70% platu, to je 1.406 Eur

Poznámka: Paušálne náhrady sa nezdaňujú a neplatia sa z nich odvody (26 ods. 2 zákona 120/1993).

SkryťVypnúť reklamu

6. Každý poslanec má podľa § 4a ods. 4 zákona 120/1993 nárok na jedného alebo viac asistentov, ktorých platí NRSR. Náklady na všetkých asistentov spolu nesmú byť vyššie ako 80% platu poslanca, teda 1.607 Eur.

Poznámka: Funkciu asistenta poslanca nesmú vykonávať príbuzní v prvom rade, blízke osoby a zamestnanci NRSR. Priemerná miera čerpania v roku 2009 bola 99,76%.

7. Každý poslanec má podľa § 4a ods. 1 nárok na jednu alebo viac poslaneckých kancelárií, ktorých platí NRSR. Náklady na všetky kancelárie spolu nesmú byť vyššie ako 896 Eur.

Poznámka: Poslanec si nesmie na prevádzku poslaneckej kancelárie prenajať vlastný byt. Priemerná miera čerpania v roku 2009 bola 92,17%.

SkryťVypnúť reklamu

8. Poslanci majú kdispozícii kanceláriu v areáli Bratislavského hradu, PC, tlačiareň, internet, telefón a kancelárske potreby. Náklady na prevádzku týchto kancelárií sú cca 50 Eur na mesiac a poslanca. V nákladoch nie sú zohľadnené odpisy.

9. Každý poslanec dostane na začiatku volebného obdobia notebook s tlačiarňou v hodnote 1.222 Eur, ktorý si môže ponechať.

Poznámka: Po štyroch rokoch dosahujú notebooky reálnu životnosť a dosť veľa poslancov ich daruje detskému domovu a pod.

10. Poslanci, ktorí nemajú trvalý pobyt v Bratislave, majú nárok na ubytovanie buď v areáli NRSR alebo na Kohútovej ulici, kde NRSR na tento účel prenajala byty od Úradu služieb diplomatickým zborom. Celkové náklady v roku 2009 boli vo výške 200.274 Euro. Navyše, predseda NRSR môže užívať byt v budove starej Národnej rady (momentálne je tento byt prázdny).

11. Všetci poslanci a poslanci, ktorí po skončení mandátu odišli do dôchodku, môžu využívať účelové zariadenie v Častej - Papierničke. Jedna noc stojí poslanca a príbuzné osoby 10 Euro na osobu.

Poznámka: Cena pre „cestovný ruch" je 30 Eur na osobu a noc, táto je však zrejme vyššia ako trhová cena, keďže účelové zariadenie je pomerne málo vyťažené. Účelové zariadenie využívajú najmä zamestnanci, poslanci menej.

12. Poslanci môžu používať bezplatne prostriedky verejnej hromadnej dopravy, teda MHD a vlak. K týmto nákladom neexistujú žiadne údaje.

13. Všetci poslanci majú imunitu podľa článku 78 Ústavy.

Keď poznáme jednotlivé položky, je možné spraviť krátku tabuľku s odhadom celkových nákladov na jednotlivých poslancov:

Obrázok blogu

Teraz keď vieme, koľko nás poslanci v skutočnosti stoja a aká je skladba týchto nákladov, môže začať diskusia o tom, koľko chceme, aby nás poslanci stáli a aké položky by bolo vhodné znížiť alebo zrušiť. Po stretnutiach s predsedami poslaneckých klubov bude možné prezentovať konkrétne návrhy. Čoskoro.

Richard Sulík

Richard Sulík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  148
  •  | 
  • Páči sa:  12x

Som predsedom strany Sloboda a Solidarita a od mája 2014 aj europoslancom. So SaSkou sme zažili raketový vzostup, pád vlády, pád preferencií, vnútorný konflikt, intrigy, špinu, spravili sme začiatočnícke chyby a nie málo. Ale nespreneverili sme sa našim hodnotám, nenechali sme sa vydierať, nemáme problém s financovaním a nekradli sme. Navyše, dnes sme omnoho skúsenejší.V posledných voľbách voliči rozhodli, že SaS má byť najsilnejšou opozičnou stranou. Po rokoch existencie a budovania SaSky sme pripravení po najbližších voľbách čestne a zdatne spravovať Slovensko. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
SkryťZatvoriť reklamu