Máme 350 tisíc podpisov

Písmo: A- | A+

Konečne, po vyše roku zbierania, máme potrebných 350 tisíc podpisov. Z nich máme 340 tisíc fyzicky na centrále, zvyšné sa nachádzajú u našich aktivistov po celom Slovensku a priebežne prichádzajú. Sme teda pripravení podať žiadosť o vyhlásenie referenda spolu s potrebným počtom podpisov.

Aby bolo referendum úspešné, to znamená, aby prišlo hlasovať viac ako 50 percent voličov, musí sa uskutočniť v deň volieb - parlamentných alebo komunálnych, podľa toho, či sa prezident rozhodne obrátiť na Ústavný súd.

Keď sa prezident na Ústavný súd neobráti, podáme žiadosť o vyhlásenie referenda v stredu 17. februára. Po dodržaní všetkých Ústavou daných termínov prichádza do úvahy len 12. jún - deň parlamentných volieb.

Keď sa prezident na Ústavný súd obráti, predlžuje sa celý proces o max. 60 dní. Toľko času má totiž Ústavný súd na rozhodnutie (článok 125b ods. 3 Ústavy). Ak by sme podali žiadosť 17. februára, padlo by referendum do dovolenkového obdobia, kedy je veľa ľudí odcestovaných a nedosiahli by sme 50 percentnú účasť voličov. Preto v prípade, že sa prezident na Ústavný súd obráti, podáme našu žiadosť až koncom mája, aby sa vrátane všetkých lehôt referendum mohlo konať koncom novembra - v deň komunálnych volieb.

Stačí teda vedieť, ako sa prezident rozhodne a referendum má skutočnú šancu byť úspešné. Preto sme sa prezidenta jednoducho spýtali, koniec koncov pýtame sa v mene 350 tisíc občanov. Otvorený list, ktorý som mu odniesol predvčerom, je v závere tohto blogu.

Napriek tomu, že prezident nie je zo zákona povinný oznámiť ako sa rozhodne, sme my v petičnom výbore presvedčení, že tak urobí, lebo je skutočný demokrat. Veď úspešné referendum ako nástroj priamej demokracie je aj v jeho záujme. Bolo by to prvé úspešné referendum iniciované občanmi. Navyše, veľa jeho voličov sa pod petíciu podpísalo tiež.

Úspešné ukončenie zberu podpisov chceme samozrejme osláviť. Pozývam preto všetkých našich sympatizantov na kapustnicu, vo štvrtok 11. februára do Bratislavskej reštaurácie v Bratislave, od 19tej hodiny. Vstupné je 40 podpisov (to preto, aby sme mali dostatočnú rezervu), hárok je tu: http://www.referendum2009.sk/subory/peticny-harok.pdf

OTVORENÝ LIST PREZIDENTOVI PODANÝ V PONDELOK 25. JANUÁRA 2010:

Ing. Richard Sulík, predseda petičného výboru, Kýčerského 2, 811 05 Bratislava

Jeho excelencia,

pán Ivan Gašparovič,

prezident Slovenskej republiky,

OTVORENÝ LIST

Vaša excelencia,

obraciame sa na Vás vo veci petície za vyhlásenie referenda pod názvom Referendum 2009. V prílohe tohto listu nájdete konkrétne znenie šiestich otázok. Pod túto petíciu sa k dnešnému dňu podpísalo viac ako 350 tisíc občanov Slovenskej republiky.

Našim zámerom je, aby sa referendum konalo v deň volieb, čo by znamenalo značnú úsporu verejných zdrojov, potrebných na jeho zorganizovanie a zároveň zabezpečilo účasť voličov potrebnú pre platnosť referenda.

Vážený pán prezident, prosím Vás o informáciu, či využijete možnosť, ktorú Vám dáva Ústava v článku 95 ods. 2 a necháte referendové otázky posúdiť Ústavným súdom.

Túto informáciu potrebujeme vedieť z nasledovných dôvodov:

  • V prípade, že sa na Ústavný súd neobrátite, odovzdali by sme žiadosť a podpisy v stredu 17.2.2010, aby referendum mohlo byť vyhlásené na deň parlamentných volieb.

  • V prípade, že sa na Ústavný súd obrátite, odovzdali by sme žiadosť a podpisy koncom mája, aby referendum (vrátane rozhodnutia Ústavného súdu) mohlo byť vyhlásené na deň komunálnych volieb koncom novembra.

Som presvedčený, že ako demokraticky zmýšľajúcemu človeku aj Vám záleží na tom, aby referendum bolo úspešné. Stalo by sa tak vôbec po prvýkrát od vzniku Slovenskej republiky a tento Váš štátnický krok by bol jasným prejavom priamej demokracie v našej krajine.

Cítime zodpovednosť za viac ako 350.000 občanov tejto krajiny, ktorí podporili našu petíciu, preto je pre nás dôležité vedieť, aké následné kroky uskutočníte. Veríme, že ako prezident všetkých občanov Slovenskej republiky urobíte všetko pre to, aby ste splnili vôľu občanov a umožnili im tak vyjadriť sa v platnom referende.

V Bratislave, dňa 25.1.2010 Richard Sulík

Príloha: Referendové otázky

Skryť Zatvoriť reklamu