Parlamentný cirkus Brusel - Štrasburg

Už desiatky rokov funguje ten úplne zbytočný cirkus so sťahovaním parlamentu medzi Bruselom a Štrasburgom. Poslanci majú svoje kancelárie v Bruseli, v Bruseli zasadajú aj výbory, majú sídla parlamentné frakcie, má sídlo komisia, s ktorou je potrebné byť v kontakte.Už desiatky rokov funguje ten úplne zbytočný cirkus so sťahovaním parlamentu medzi Bruselom a Štrasburgom. Poslanci majú svoje kancelárie v Bruseli, v Bruseli zasadajú aj výbory, majú sídla parlamentné frakcie, má sídlo komisia, s ktorou je potrebné byť v kontakte.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Ale raz za mesiac sa všetci pekne zdvihnú a presunú do 436 km vzdialeného Štrasburgu. To nie je len 751 poslancov, ale aj niekoľko tisíc asistentov a zamestnancov, tony papiera, desiatky šoférov a pod. No skratka cirkus na pohľadanie.

Štrasburg si vydupali Francúzi pri zakladaní EÚ, že vraj ako symbol zmierenia po II. svetovej vojne. Na tomto príklad krásne vidieť, že Francúzi, nech ide o akokoľvek dôležité symboly, myslia v prvom rade na seba a tak pomohli jednému zo svojich miest k rozvoju.

To sa aj stalo, Štrasburg je pekne vybudované mesto, avšak naďalej provinčné. Napríklad tam nič nelieta z Bratislavy, Viedne, ani Budapešti. Keď zasadá europarlament, ceny hotelov sa približne zdvojnásobia a aj tak ich niet. Nehovoriac o tom, že dosť veľa vecí sa zo Štrasburgu vybaviť jednoducho nedá, napríklad osobné stretnutie s komisárom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To však nie je všetko, europarlament má ešte aj tretie sídlo v Luxemburgu, kde sedí administratíva. Celé toto divadlo stojí európskych daňovníkov ročne 114 miliónov eur navyše oproti jednému sídlu. K tomuto číslu dospel Európsky dvor audítorov, teda inštitúcia celkom povolaná.

Z týchto dôvodov som sa pridal k parlamentnej skupine Single Seat, ktorá má za cieľ zjednotiť tri sídla parlamentu do jedného. Je síce na smiech, že Európsky parlament nie je schopný samostatne rozhodnúť o svojom sídle, ale tak to je. Čo ale môže pomôcť, je cielený tlak na vlády (najmä tú francúzsku), aby súhlasili so zmenou.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou skupinou, do ktorej som sa prihlásil a budem v nej aktívny je Intergroup on better regulation and administrative burden reduction in the new legislature 2014-2019 (skupina za lepšiu reguláciu a znižovanie administratívnej záťaže v období 2014 - 2019), ktorá je v procese vzniku, podobne ako aj Anticorruption Intergroup. Môžete mi veriť, že moja účasť v týchto skupinách bude viac ako iba formálna.

A prečo to všetko vlastne robím? Pretože Európsky parlament nie je len nejaká vzdialená inštitúcia v Bruseli (Štrasburgu a Luxemburgu), ale skladáme sa na ňu aj z daní na Slovensku. Je to tiež jediný orgán EÚ, do ktorého sú ľudia volení priamo. A keď som do EP kandidoval, voličom som sľúbil, že budem bojovať s prebujnelou byrokraciou, reguláciou a korupciou v Európskej únii. Moje slovo platí.

Richard Sulík

Richard Sulík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  148
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Som predsedom strany Sloboda a Solidarita a od mája 2014 aj europoslancom. So SaSkou sme zažili raketový vzostup, pád vlády, pád preferencií, vnútorný konflikt, intrigy, špinu, spravili sme začiatočnícke chyby a nie málo. Ale nespreneverili sme sa našim hodnotám, nenechali sme sa vydierať, nemáme problém s financovaním a nekradli sme. Navyše, dnes sme omnoho skúsenejší.V posledných voľbách voliči rozhodli, že SaS má byť najsilnejšou opozičnou stranou. Po rokoch existencie a budovania SaSky sme pripravení po najbližších voľbách čestne a zdatne spravovať Slovensko. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu