SaS v koalícii – druhý semester

Po prvom polroku v koalícii som na blogu zhrnul výsledky našej práce. Druhý polrok ubehol rovnako rýchlo ako ten prvý a opäť nastal čas na krátku bilanciu. Opäť by som rád odpovedal na otázku, čo sme urobili, čo by bez SaS nebolo? Čím sme prispeli k lepšiemu životu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (187)
 • Najprv však, čo sme neurobili

Vyhýbame sa kauzám. Žiadne čudné nájomné zmluvy, žiadne nevrátené byty, žiadne dotácie svojim. V tomto jej SaS dôsledná a súvisí to s mimoriadne prísnym výberom členov. To samozrejme neznamená, že nikdy žiaden z našich členov nepochybí, no dôležité je, ako sa k tomu postaví strana. Alebo odchod nášho nominanta z košických teplárni, ktorému napriek medializovaným informáciám žiadne odstupné vyplatené nebolo. Odstupné dostali nominanti SMERu a SDKÚ, nie však nominant SaS.

 • SAS je spoľahlivý partner

SaS hlasuje najsúdržnejšie a zároveň máme najvyššiu účasť na hlasovaniach v NRSR. To z nás robí spoľahlivého koaličného partnera. Nepritakávame síce bezhlavo na všetko (pozri napríklad posledný bod), ale keď sa raz dohodneme, dohody držíme. Mimochodom, účasť na hlasovaniach v parlamente je najvyššia v histórii.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
 • Platy starostov

Pôvodné odmeňovanie starostov a primátorov (základný plat, k tomu až 100% navýšenie a až 50% odmena) spôsobili, že starosta obce povedzme s 1000 obyvateľmi mal plat vyšší ako premiérka. Toto sme zmenili. Po prvé, základné platy klesli o 10% a po druhé, navýšenie bolo znížené zo 100% na 70% a po tretie, odmena bola zrušená. Tým sme dosiahli že maximálny možný plat starostov klesol na polovicu (z (100% + 100%) + 50% = 300% na 90% + 70% = 153%)

 • Zákon oobchodných reťazcoch

Tento výmysel predošlej vlády bolo len a len divadlo na tvárenie sa, že akože sociálna vláda. Navyše bol zákon o obchodných reťazcoch úplne bezzubý. Zrušili sme ho, čím sme splnili jeden z našich predvolebných sľubov. Len pre úplnosť, zákon o cenových návrhoch sme zrušili tiež.

SkryťVypnúť reklamu
 • Sprísnili sme verejné obstarávanie

Pod vedením nášho poslanca Kamila Krnáča sme pripravili novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá výrazne zvýšila transparentnosť verejného obstarávania a výrazne sťažila rôzne kulehy. Aj týmto krokom sme splnili jeden z našich predvolebných sľubov.

 • Zmeny v tlačovom zákone

Ďalší z našich predvolených sľubov sme splnili zmenami v tlačovom zákone pod vedením nášho ministra Dana Krajcera. Za minulej vlády sa prijala úprava, ktorá bola príliš namierená proti slobode slova. Napriek tomu, že sa nám nepáči všetko, čo médiá napíšu, považujeme odstránenie ustanovení obmedzujúcich slobodu slova za dôležitý a správny krok.

 • Zákonník práce

A ešte jeden splnený predvolebný sľub a tentoraz významný. Novelizovali sme zákonník práce tak, že sme zamestnávateľom zlepšili podmienky. A prečo sme to urobili? No preto, aby mohli zamestnávať viac ľudí. Takto to fungovalo v roku 2004 a takto to bude fungovať aj teraz. Chápem, že tí, ktorí už prácu majú, by chceli viac sociálnej ochrany. Potom ale nevzniknú nové pracovné miesta. Okrem toho, odborári už budú môcť oveľa menej zneužívať zamestnancov pre svoje politické účely. A kam vedie príliš veľký vplyv odborárskych bosov, vidieť v Grécku.

SkryťVypnúť reklamu
 • Profesionálne rodiny

Pod vedením našej poslankyne Natálii Bláhovej sme zmenili sme zákon o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele. Deti do 6 rokov budú umiestňované výlučne do profesionálnej rodiny, pestúnskej starostlivosti, náhradnej osobnej starostlivosti alebo do osvojenia. Do profesionálnych rodín sa tak dostane ďalších približne 200 detí. Mimochodom, ďalší splnený predvolebný sľub.

 • Projekt Singapúr

Vláda schválila súbor vyše sto opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia, ktoré predložil náš minister Juraj Miškov. Po realizácii týchto opatrení si Slovensko výrazne polepší v rôznych rebríčkoch k slobode podnikania. To je však len vedľajší efekt. Hlavný efekt je ten, že uľahčíme podnikanie, čo ide ruka v ruke s tvorbou pracovných miest.

SkryťVypnúť reklamu
 • Odvodová reforma

Po takmer ročných prípravách predkladá náš minister Jozef Mihál do vlády odvodovú reformu. Jedná sa o mimoriadne komplexnú zmenu (900 jednotlivých zmien, mení sa vyše 160 rôznych zákonov), ktorá zjednoduší odvodový systém spôsobom, ktorý dnes nie je možné si predstaviť. Zároveň je to technická príprava pre zavedenie Odvodového bonusu, nášho najdôležitejšieho sľubu.

 • Pomoc obyvateľstvu

Potom ako náš minister Ľubo Galko zastavil rozsiahle rozkrádanie v rezorte obrany, zameral sa na okamžitú pomoc obyvateľstvu v prípade živelných pohrom. Vojaci pomáhali pri zosuvoch pôdy v Krupine, hasili rozsiahly požiar v Starých Horách a iba nedávno pomáhali pri záplavách v Malých Karpatoch v okrese Pezinok, najmä v obci Píla.

 • Konopa na lekárske účely

Dekriminalizácia to síce nie je, napriek tomu nás teší, že sa podarilo povoliť užívanie konopy na lekárske účely. Naďalej však je dekriminalizácia marihuany pevnou súčasťou nášho programu. Určite túto tému nezametieme pod koberec ako to spravil SMER. Podarilo sa nám vyvolať verejnú diskusiu a som presvedčený, že jedného dňa sa nám podarí docieliť, aby mladí ľudia nekončili kvôli pár cigaretám v base, resp. zo zápisom v registri trestov.

 • Eurovalu jasné NIE

Mrzí ma, že zatiaľ čo sa spoločnými silami podarilo minulý rok zabrániť pôžičke Grécku, sa tento rok situácia zmenila a naši koaliční partneri otočili a zrejme príde k tomu, že Slovensko vystaví neodvolateľné a bezpodmienečné záruky vo výške 800 miliónov Eur. Viac k tomu v mojom blogu.

Naďalej však je hrozba, že Slovensko bude súhlasiť s navýšením dočasného Eurovalu a že vstúpi do trvalého. Tieto dva kroky by našu krajinu poškodili násobne viac ako pôžička Grécku a preto vraví SaS jasné NIE. Spravíme všetko preto, aby sme spomenuté dva kroky v parlamente zablokovali.

 •  Jasné NIE aj vyšším daniam

Sme toho názoru, že obyvateľstvo si dosť vytrpelo a preto sme proti akémukoľvek zvyšovaniu daní. Áno, treba šetriť a treba znižovať deficit verejných financí, ktorý nám tu zanechala bývalá vláda. Ale musí to ísť aj inak. Konkrétne úsporami. SaS preto v tomto volebnom období už žiadne zvýšenie sadzieb daní nepodporí a tiež nepodporí zavádzanie nových daní (jediná výnimka je zvýšenie sadzieb, resp. zavedenie novej dane nariadené Éurópskou Úniou a to len v nevyhnutnom rozsahu).

Máme pred sebou ešte kopec práce a veľa sľubov, ktoré sme našim voličom pred voľbami dali. Sme však dobre zohratý tím a máme pevné odhodlanie v našej práci pokračovať. V januári 2012 bilancujem tretí semester.

Richard Sulík

Richard Sulík

Bloger 
Populárny bloger
 • Počet článkov:  148
 •  | 
 • Páči sa:  5x

Som predsedom strany Sloboda a Solidarita a od mája 2014 aj europoslancom. So SaSkou sme zažili raketový vzostup, pád vlády, pád preferencií, vnútorný konflikt, intrigy, špinu, spravili sme začiatočnícke chyby a nie málo. Ale nespreneverili sme sa našim hodnotám, nenechali sme sa vydierať, nemáme problém s financovaním a nekradli sme. Navyše, dnes sme omnoho skúsenejší.V posledných voľbách voliči rozhodli, že SaS má byť najsilnejšou opozičnou stranou. Po rokoch existencie a budovania SaSky sme pripravení po najbližších voľbách čestne a zdatne spravovať Slovensko. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu