reklama

SASKA nie je demokratická, lebo má málo členov, či?

S takýmto absurdným tvrdením som sa stretol opakovane.

SASKA nie je demokratická, lebo má málo členov, či?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (52)

Jeden novinár sa dokonca prepracoval k tvrdeniu, že je nedemokratické si vyberať členov. Nuž áno, členov si vyberáme, i keď ani to nie je dokonalé. Nikdy sme však nemali akýsi stop stav (s výnimkou dvoch mesiacov pred kongresom) na prijímanie nových členov. Kto má záujem stať sa členom, vyplní dotazník, napíše motivačný list (že prečo sa chce stať členom), priloží životopis a odošle. Náš výbor pre ľudské zdroje raz za mesiac zasadne, žiadosti prejde a takmer všetkých uchádzačov pozve na pohovor. Na pohovore sa pýtame na všetko možné a najmä na hodnotové otázky. Uchádzačov, ktorí nezdieľajú hodnoty SaS, ktorí by chceli v nedeľu zatvárať obchody alebo zvyšovať dane, jednoducho neprijmeme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To však nie je znak nedemokratickej strany, ale znak strany hodnôt. No aký zmysel by malo a o čo demokratickejšie by bolo zobrať člena, ktorý rovno hovorí, že je za vystúpenie z NATO? Neviem si predstaviť, načo by nám taký človek v strane bol.

Výsledok tohto procesu je aktuálne 251 členov a niektorí politológovia a komentátori tvrdia, že to je málo. Logicky vzniká otázka, koľko by bolo dosť. Aký počet členov je na Slovensko primeraný? Toľko, koľko má SMER, teda cca 15 tisíc? Alebo toľko, koľko malo HZDS, teda 30 tisíc? Oni boli väčším prínosom pre krajinu? Alebo pre demokraciu?

Merať prínos strany pre blaho spoločnosti podľa počtu členov je extrémne povrchný a najmä nesprávny pohľad.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Iný pohľad je vnútrostranícka demokracia, ale aj tu je počet členov druhoradý. Samozrejme, ak má strana štyroch členov, naozaj je ťažké zaviesť vnútrodemokratické procesy. Ale či má 200 alebo 500 alebo 15 tisíc, je „prašť jak uhoď“. Rozhodujúce sú vnútrostranícke procesy a nie počet členov.

Vo veľkých stranách totiž redukujú pri voľbách počet členov na delegátov. Každý kraj zastupuje zopár delegátov a tí potom volia na kongrese vedenie strany. No a tam sa už dá politicky obchodovať. Zatiaľ, čo v SaSke nie. U nás má totiž na kongrese volebné právo každý jeden člen a volí tajne. Toto je skutočný znak demokracie – tajná voľba všetkými členmi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takto to máme od začiatku a preto sme skutočná hodnotová a zároveň plne demokratická strana. Lebo si členov vyberáme, aby sme zabezpečili hodnotové ukotvenie strany a následne všetci členovia volia v tajných voľbách spomedzi seba toho, kto ich má viesť. Áno, zatiaľ som to bol päťkrát ja, ale to nie je žiadna záruka, že to budem aj šiesty krát. V tomto je demokracia neúprosná.

Richard Sulík

Richard Sulík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  154
  •  | 
  • Páči sa:  288x

Rozhliadnite sa. Vidíte snáď na Slovensku niekoho iného, kto nemá žiadny korupčný škandál, kto drží slovo, kto má program zostavený naozajstnými expertmi, kto má viac ako 10 rokov skúseností, ako tieto konkrétne riešenia pre ľudí presadiť, kto sa neriadi ideológiou, ale zdravým rozumom a kto má úprimnú chuť postaviť tú najlepšiu možnú budúcnosť pre Slovensko? Všetci, ktorí nám veria, menia hru s nami. Nenechajú sa podplatiť rozhadzovaním, ktoré budú splácať naše deti. Už majú dosť chaotických amatérov. Zaujímajú ich konkrétne zmeny, pre ktoré sa mladým oplatí zostať na Slovensku. Chcú už konečne reálne výsledky. A chcú sebavedomé Slovensko, ktoré najlepšie vie, čo potrebuje. Sme SASKA a meníme hru. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu