Volebné (ne)úvahy Juraja Hrabka

Písmo: A- | A+

Pred pár dňami sme predstavili niekoľko našich myšlienok, ako zvýšiť volebnú účasť, najmä v eurovoľbách. Ako je známe, Slovensko drží smutný rekord z mája 2014, kedy účasť v eurovoľbách dosiahla 13,65%. To je historicky najnižšia účasť, vo všetkých krajinách a vo všetkých voľbách od roku 1979. No, skratka hanba.

A tak sme sa zamysleli, čo by sa s tým dalo urobiť a na rozdiel od ostatných politikov, ktorí majú plné reči o tom, ako to je strašné, ale inak nič nerobia, sme predložili štyri konkrétne, i keď možno neobvyklé, návrhy a ako vidím, na pána Hrabka príliš neobvyklé.

Ako prvé sme navrhli posunúť deň prezidentských volieb na deň eurovolieb, ktoré boli 24. mája 2014. Medzi týmito voľbami je len malý rozdiel (menej ako dva mesiace) a mandát prezidenta končil až v polovici júna. Možno by tým nestúpla účasť v prezidentských voľbách (50,48% v druhom kole dňa 29. marca 2014), no rozhodne by tým stúpla účasť v eurovoľbách. Tiež je zrejmé, že by došlo k úspore financií.

Náš druhý návrh sa zameral na samotný volebný deň. Európska únia stanovuje pre eurovoľby volebné dni a nie jeden jediný volebný deň. V prípade ostatných eurovolieb to bolo od štvrtku 22.5. až do nedele 25.5.2014 a to z toho dôvodu, že niektoré krajiny sú v myslení ďalej a dali voľby na pracovný deň. Veď koniec koncov, samotný akt voľby trvá pár minút, to po prvé. Po druhé, medzičasom máme toľko volieb, že možno hovoriť o inflácii volieb a ich zovšednení. Za posledných 16 rokov pribudli, prezidentské voľby (od 1999), VÚC voľby (od 2001) a eurovoľby (od 2004). Minulý rok boli ľudia voľbami doslova otrávení a preto je rozumné ich jednak zlúčiť a dvojak dať na pracovný deň, aby sme ľuďom zbytočne nekazili sobotu, čo celý víkend v prípade, že chcú odcestovať.

Tretí návrh vznikol pri zodpovedaní otázky "ako motivovať voličov ísť voliť?". Myslíme si, že najlepšie dňom voľna. Áno, z toho budú profitovať tí, čo sú zamestnaní. A tak je to dobre! Lebo zamestnaní platia dane a preto by mali v prvom rade oni rozhodovať o tom, či máme mať vlaky zadarmo alebo nižšie dane. No tak každý, kto pôjde voliť, dostane na vyžiadanie potvrdenie o tom, že sa volieb zúčastnil a ak ho predloží zamestnávateľovi, má nárok na deň voľna. Spravidla v deň volieb, ale aby sa nestalo, že všetci požiarnici budú mať v deň volieb voľno, môže zamestnávateľ dať voľno v iný deň.

To by bolo dobré samozrejme nejako kompenzovať a o tom je náš štvrtý návrh. Najlepšie tým, že zrušíme niektorý sviatok. Ako najzbytočnejší sa javí deň Ústavy, ale môže to byť aj hocijaký iný sviatok. Zamestnávateľov by to stálo približne rovnako veľa, zato zamestnanec by si sám rozhodol, kedy ho chce využiť. Inými slovami: namiesto deň voľna pre všetkých, bude deň voľna pre tých, čo pôjdu voliť.

Takže toto sú naše návrhy a mrzí ma, že pán Hrabko síce napísal "Podobne je na tom aj návrh SaS, ktorý možno aspoň z hlavnej časti odmietnuť spakruky.", ale neuviedol jediný vecný argument, prečo vlastne treba naše štyri návrhy odmietnuť, resp. ich pán Hrabko pokladá "za žart". A tiež neuviedol jeden jediný protinávrh. Iba dospel k záveru, že existujúce volebné pravidlá sú zlé.

Skryť Zatvoriť reklamu