Volebné (ne)úvahy Juraja Hrabka

Pred pár dňami sme predstavili niekoľko našich myšlienok, ako zvýšiť volebnú účasť, najmä v eurovoľbách. Ako je známe, Slovensko drží smutný rekord z mája 2014, kedy účasť v eurovoľbách dosiahla 13,65%. To je historicky najnižšia účasť, vo všetkých krajinách a vo všetkých voľbách od roku 1979. No, skratka hanba.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (59)

A tak sme sa zamysleli, čo by sa s tým dalo urobiť a na rozdiel od ostatných politikov, ktorí majú plné reči o tom, ako to je strašné, ale inak nič nerobia, sme predložili štyri konkrétne, i keď možno neobvyklé, návrhy a ako vidím, na pána Hrabka príliš neobvyklé.

Ako prvé sme navrhli posunúť deň prezidentských volieb na deň eurovolieb, ktoré boli 24. mája 2014. Medzi týmito voľbami je len malý rozdiel (menej ako dva mesiace) a mandát prezidenta končil až v polovici júna. Možno by tým nestúpla účasť v prezidentských voľbách (50,48% v druhom kole dňa 29. marca 2014), no rozhodne by tým stúpla účasť v eurovoľbách. Tiež je zrejmé, že by došlo k úspore financií.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Náš druhý návrh sa zameral na samotný volebný deň. Európska únia stanovuje pre eurovoľby volebné dni a nie jeden jediný volebný deň. V prípade ostatných eurovolieb to bolo od štvrtku 22.5. až do nedele 25.5.2014 a to z toho dôvodu, že niektoré krajiny sú v myslení ďalej a dali voľby na pracovný deň. Veď koniec koncov, samotný akt voľby trvá pár minút, to po prvé. Po druhé, medzičasom máme toľko volieb, že možno hovoriť o inflácii volieb a ich zovšednení. Za posledných 16 rokov pribudli, prezidentské voľby (od 1999), VÚC voľby (od 2001) a eurovoľby (od 2004). Minulý rok boli ľudia voľbami doslova otrávení a preto je rozumné ich jednak zlúčiť a dvojak dať na pracovný deň, aby sme ľuďom zbytočne nekazili sobotu, čo celý víkend v prípade, že chcú odcestovať.

SkryťVypnúť reklamu

Tretí návrh vznikol pri zodpovedaní otázky "ako motivovať voličov ísť voliť?". Myslíme si, že najlepšie dňom voľna. Áno, z toho budú profitovať tí, čo sú zamestnaní. A tak je to dobre! Lebo zamestnaní platia dane a preto by mali v prvom rade oni rozhodovať o tom, či máme mať vlaky zadarmo alebo nižšie dane. No tak každý, kto pôjde voliť, dostane na vyžiadanie potvrdenie o tom, že sa volieb zúčastnil a ak ho predloží zamestnávateľovi, má nárok na deň voľna. Spravidla v deň volieb, ale aby sa nestalo, že všetci požiarnici budú mať v deň volieb voľno, môže zamestnávateľ dať voľno v iný deň.

To by bolo dobré samozrejme nejako kompenzovať a o tom je náš štvrtý návrh. Najlepšie tým, že zrušíme niektorý sviatok. Ako najzbytočnejší sa javí deň Ústavy, ale môže to byť aj hocijaký iný sviatok. Zamestnávateľov by to stálo približne rovnako veľa, zato zamestnanec by si sám rozhodol, kedy ho chce využiť. Inými slovami: namiesto deň voľna pre všetkých, bude deň voľna pre tých, čo pôjdu voliť.

SkryťVypnúť reklamu

Takže toto sú naše návrhy a mrzí ma, že pán Hrabko síce napísal "Podobne je na tom aj návrh SaS, ktorý možno aspoň z hlavnej časti odmietnuť spakruky.", ale neuviedol jediný vecný argument, prečo vlastne treba naše štyri návrhy odmietnuť, resp. ich pán Hrabko pokladá "za žart". A tiež neuviedol jeden jediný protinávrh. Iba dospel k záveru, že existujúce volebné pravidlá sú zlé.

Richard Sulík

Richard Sulík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  148
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Som predsedom strany Sloboda a Solidarita a od mája 2014 aj europoslancom. So SaSkou sme zažili raketový vzostup, pád vlády, pád preferencií, vnútorný konflikt, intrigy, špinu, spravili sme začiatočnícke chyby a nie málo. Ale nespreneverili sme sa našim hodnotám, nenechali sme sa vydierať, nemáme problém s financovaním a nekradli sme. Navyše, dnes sme omnoho skúsenejší.V posledných voľbách voliči rozhodli, že SaS má byť najsilnejšou opozičnou stranou. Po rokoch existencie a budovania SaSky sme pripravení po najbližších voľbách čestne a zdatne spravovať Slovensko. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

62 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

44 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

280 článkov
SkryťZatvoriť reklamu