reklama

Volebné (ne)úvahy Juraja Hrabka

Pred pár dňami sme predstavili niekoľko našich myšlienok, ako zvýšiť volebnú účasť, najmä v eurovoľbách. Ako je známe, Slovensko drží smutný rekord z mája 2014, kedy účasť v eurovoľbách dosiahla 13,65%. To je historicky najnižšia účasť, vo všetkých krajinách a vo všetkých voľbách od roku 1979. No, skratka hanba.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (59)

A tak sme sa zamysleli, čo by sa s tým dalo urobiť a na rozdiel od ostatných politikov, ktorí majú plné reči o tom, ako to je strašné, ale inak nič nerobia, sme predložili štyri konkrétne, i keď možno neobvyklé, návrhy a ako vidím, na pána Hrabka príliš neobvyklé.

Ako prvé sme navrhli posunúť deň prezidentských volieb na deň eurovolieb, ktoré boli 24. mája 2014. Medzi týmito voľbami je len malý rozdiel (menej ako dva mesiace) a mandát prezidenta končil až v polovici júna. Možno by tým nestúpla účasť v prezidentských voľbách (50,48% v druhom kole dňa 29. marca 2014), no rozhodne by tým stúpla účasť v eurovoľbách. Tiež je zrejmé, že by došlo k úspore financií.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Náš druhý návrh sa zameral na samotný volebný deň. Európska únia stanovuje pre eurovoľby volebné dni a nie jeden jediný volebný deň. V prípade ostatných eurovolieb to bolo od štvrtku 22.5. až do nedele 25.5.2014 a to z toho dôvodu, že niektoré krajiny sú v myslení ďalej a dali voľby na pracovný deň. Veď koniec koncov, samotný akt voľby trvá pár minút, to po prvé. Po druhé, medzičasom máme toľko volieb, že možno hovoriť o inflácii volieb a ich zovšednení. Za posledných 16 rokov pribudli, prezidentské voľby (od 1999), VÚC voľby (od 2001) a eurovoľby (od 2004). Minulý rok boli ľudia voľbami doslova otrávení a preto je rozumné ich jednak zlúčiť a dvojak dať na pracovný deň, aby sme ľuďom zbytočne nekazili sobotu, čo celý víkend v prípade, že chcú odcestovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tretí návrh vznikol pri zodpovedaní otázky "ako motivovať voličov ísť voliť?". Myslíme si, že najlepšie dňom voľna. Áno, z toho budú profitovať tí, čo sú zamestnaní. A tak je to dobre! Lebo zamestnaní platia dane a preto by mali v prvom rade oni rozhodovať o tom, či máme mať vlaky zadarmo alebo nižšie dane. No tak každý, kto pôjde voliť, dostane na vyžiadanie potvrdenie o tom, že sa volieb zúčastnil a ak ho predloží zamestnávateľovi, má nárok na deň voľna. Spravidla v deň volieb, ale aby sa nestalo, že všetci požiarnici budú mať v deň volieb voľno, môže zamestnávateľ dať voľno v iný deň.

To by bolo dobré samozrejme nejako kompenzovať a o tom je náš štvrtý návrh. Najlepšie tým, že zrušíme niektorý sviatok. Ako najzbytočnejší sa javí deň Ústavy, ale môže to byť aj hocijaký iný sviatok. Zamestnávateľov by to stálo približne rovnako veľa, zato zamestnanec by si sám rozhodol, kedy ho chce využiť. Inými slovami: namiesto deň voľna pre všetkých, bude deň voľna pre tých, čo pôjdu voliť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takže toto sú naše návrhy a mrzí ma, že pán Hrabko síce napísal "Podobne je na tom aj návrh SaS, ktorý možno aspoň z hlavnej časti odmietnuť spakruky.", ale neuviedol jediný vecný argument, prečo vlastne treba naše štyri návrhy odmietnuť, resp. ich pán Hrabko pokladá "za žart". A tiež neuviedol jeden jediný protinávrh. Iba dospel k záveru, že existujúce volebné pravidlá sú zlé.

Richard Sulík

Richard Sulík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  154
  •  | 
  • Páči sa:  288x

Rozhliadnite sa. Vidíte snáď na Slovensku niekoho iného, kto nemá žiadny korupčný škandál, kto drží slovo, kto má program zostavený naozajstnými expertmi, kto má viac ako 10 rokov skúseností, ako tieto konkrétne riešenia pre ľudí presadiť, kto sa neriadi ideológiou, ale zdravým rozumom a kto má úprimnú chuť postaviť tú najlepšiu možnú budúcnosť pre Slovensko? Všetci, ktorí nám veria, menia hru s nami. Nenechajú sa podplatiť rozhadzovaním, ktoré budú splácať naše deti. Už majú dosť chaotických amatérov. Zaujímajú ich konkrétne zmeny, pre ktoré sa mladým oplatí zostať na Slovensku. Chcú už konečne reálne výsledky. A chcú sebavedomé Slovensko, ktoré najlepšie vie, čo potrebuje. Sme SASKA a meníme hru. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu