Zakladám stranu

Po vyše ročnom zvažovaní som sa rozhodol založiť politickú stranu o ktorej dúfam, že bude zaujímavá pre taký počet voličov, aby sa dostala do parlamentu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (848)

Čo ponúkam?

Ponúkam, čo mne ako voličovi chýba. Je to SLOBODA. Osobná sloboda, ekonomická sloboda a netreba si to zamieňať s demokraciou. Demokracia je presný opak. Podľa demokratických princípov môže napríklad dostatočne veľký počet lenivcov obrať pracujúceho jednotlivca o jeho peniaze tým, že zvolí toho, kto sľúbi a presadí vyššie dane. V žiadnom prípade nechcem spochybňovať demokraciu. Som ale presvedčený, že sloboda jednotlivca, pokiaľ nezasahuje do slobody iného jednotlivca, je vyššia hodnota.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhá dôležitá hodnota je SOLIDARITA. Konkrétne solidarita bohatých s chudobnými a chorými. V 21. storočí v strede Európy nesmieme nikoho nechať umrieť hladom a byť ľahostajní k bolesti. Preto musia bohatší odovzdať práve toľko, aby štát mohol každému obyvateľovi po celý jeho život garantovať životné minimum a základnú zdravotnú starostlivosť. Dnes sa strany pretekajú o to, kto dá komu viac, ale zamlčia, že tie peniaze najskôr niekomu formou daní a odvodov (násilím) vezmú.

Ďalšie hodnoty, podľa ktorých sa má orientovať činnosť a program strany, sú vláda zákona, západná civilizácia a už spomínaná demokracia. Viac sa dočítate v našom programe, ale už teraz sú k dispozícii tézy.Za pripomienky budem vďačný.

SkryťVypnúť reklamu

Aký je cieľ?

V roku 2010 sa chceme dostať do parlamentu a v roku 2014 do vlády. Je to ambiciózny cieľ, ale tak to s cieľmi býva. Jedno aký bude výsledok, v ďalších voľbách to určite skúsime opäť.

Aké boli iné alternatívy?

Za posledné mesiace sa moje osobné možnosti zúžili na tri alternatívy: spoluzakladať stranu LIGA pána Nemcsicsa, vstúpiť do SDKÚ-DS alebo založiť vlastnú stranu. S pánom Nemcsicsom som mal niekoľko dlhých rozhovorov a nakoniec som túto alternatívu zamietol, pretože medziiným chýbala ochota jasne povedať, že so SMERom nebude vládnuť. Strana síce môže hovoriť, že jej hodnota je sloboda, ale pokiaľ je ochotná spolupracovať so SMERom, ktorý obmedzuje (ekonomickú) slobodu a kde je množstvo bývalých a myslením súčasných komančov, tak reči o slobode sú len rečami.

SkryťVypnúť reklamu

Druhú alternatívu som zamietol aj kvôli tomu, že SDKÚ-DS sa rozhodla s Ficom súťažiť o štedrejšieho Ježiška a preto, že som nechcel byť v strane, ktorá čelí rôznym podozreniam z korupcie. Napriek tomu som presvedčený, že v prípade, že sa do parlamentu dostaneme, bude SDKÚ-DS náš najbližší spojenec.

S kým budeme spolupracovať?

Na túto otázku je priskoro odpovedať, veď najprv sa musíme dostať do parlamentu. Aj tak ju pokladám za principiálnu a myslím, že nie je na škodu zaujať jasnú pozíciu. Takže, určite nebudeme v koalícii so SMERom, za žiadnej situácie, v žiadnej konštelácii. Takisto neberieme za členov strany žiadnych komunistov (tu nemám na mysli niekoho, kto bol v KSČ, lebo to bolo podmienkou pre jeho pracovný život, ale červené hlavy, ktoré kradnú ľuďom slobodu) a členov ŠTB. Keď už sme pri tých komančoch, vnímam to ako nešťastie našej doby, že pomaly 20 rokov po revolúcii tvoria vo vláde väčšinu. Niet sa ani čomu čudovať, keď jej predseda tvrdí, že ak sa tu niekto osvedčil, boli to ľudia z bývalej KSČ a že rok 1989 nebol preňho prelomom.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa budeme volať?

Strana, ktorú zakladám sa bude volať SLOBODA a SOLIDARITA, presne tak ako dve najvyššie hodnoty, ktoré chceme presadzovať. Slobodu do tej miery, že nebude zasahovať do slobody iných a solidaritu tak, že štát bude každému občanovi po celý jeho život garantovať bezpodmienečné životné minimum a základnú zdravotnú starostlivosť. Okrem tohto štát podporí úž len deti a invalidov a kto chce viac, musí sa snažiť sám.

Kto sú ďalší ľudia?

Dnešným dňom vzniká prípravný výbor, ktorý má štyroch členov: Jozef Mihál, Robert Mistrík, ja ako predseda a Richard Švihura, predseda Mladých Liberálov. V tvoriacom sa tíme sa nachádzajú aj ďalšie mená, no o personálnych otázkach sa bude kvôli ďalšiemu bodu rozhodovať neskôr.

Pridajte sa na moju kandidátku

Pozývam všetkých, ktorí majú politické ambície a sloboda je pre nich hodnota za ktorú sa oplatí osobitne bojovať, aby sa pridali. O umiestnení na kandidátke a v orgánoch strany bude rozhodovať aktivita, odbornosť a povesť. Hľadám desiatky slušných ľudí, ktorí sú presvedčení, že politika sa dá robiť aj so cťou. Stačí mi napísať.

Kto nás financuje?

Po prvé, sám nie som úplne nemajetný. Pred 17-imi rokmi som založil firmu, ktorú som pred dvomi rokmi predal. Druhý sponzor je Ľubomír Benkovič, ktorý rovnako ako ja predal svoju spoločnosť. Tretím je Juraj Miškov, spolumajiteľ veľkej reklamnej agentúry a štvrtý Jozef Boskovič, majiteľ distribučnej spoločnosti. My štyria, zároveň členovia strany, sme sa rozhodli dať na začiatok po jednom milióne korún a neskôr ďalšie potrebné prostriedky na predvolebnú kampaň. Iné zdroje momentálne nemáme a uvítame akúkoľvek čiastku, ktorou sa rozhodnete prispieť. Medzi sponzormi strany v žiadnom prípade nie sú a nebudú invalidní dôchodcovia, skrachovaní podnikatelia alebo veľkopodnikatelia, ktorým by sme mali visieť na gume od gatí.

Aký bude ďalší postup?

Ako prvé musíme získať 10 000 podpisov potrebných na založenie strany. So zberom podpisov začíname práve dnes. Pokiaľ aj Vy chcete prispieť ku vzniku strany, veľmi nám pomôžu podpisy od ľudí z Vášho okolia. Podpisový hárok je tu a po vyplnení ho prosím pošlite na adresu uvedenú na hárku. Pokiaľ máte chuť nám výraznejšie pomôcť so zberom podpisov, napíšte mi.

Súčasne zostavujeme tím odborníkov a pripravujeme stanovy a volebný program postavený na už spomenutých tézach. Predpokladám, že stranu zaregistrujeme začiatkom budúceho roka a vtedy predstavíme aj náš volebný program.

V niektorom z budúcich newslettrov budem informovať o pokračovaní petície za vyhlásenie referenda.

Richard Sulík

Richard Sulík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  148
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Som predsedom strany Sloboda a Solidarita a od mája 2014 aj europoslancom. So SaSkou sme zažili raketový vzostup, pád vlády, pád preferencií, vnútorný konflikt, intrigy, špinu, spravili sme začiatočnícke chyby a nie málo. Ale nespreneverili sme sa našim hodnotám, nenechali sme sa vydierať, nemáme problém s financovaním a nekradli sme. Navyše, dnes sme omnoho skúsenejší.V posledných voľbách voliči rozhodli, že SaS má byť najsilnejšou opozičnou stranou. Po rokoch existencie a budovania SaSky sme pripravení po najbližších voľbách čestne a zdatne spravovať Slovensko. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu