Koincidencie

Udalosti, ktoré sa udiali krátko po sebe, vytvárajú občas dosť zvláštny celkový dojem. Napríklad:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

1) pred štyrmi rokmi

Piatok 31. januára 2003 večer. Stanica VOX zvykne mať v piatok tématický večer - najprv jeden-dva hrané a potom niekoľkodokumentárnych filmov na rovnakú tému, s celkovým koncom až v sobotu skoro ráno. Tentoraz tomá byť Die lange nacht der Flug(un)sicherheit, čiže Noc (ne)bezpečnosti leteckej prepravy- kto z fanúšikov letectva by si to nechal ujsť, všakže? Filmy boli istozaujímavé, detaily si však už nepamätám (a s odstupom času sadalo dohľadať už len toto). Príslušné miesto v hlave totiž zaberie iná udalosť, ktorá sa stane leno pol dňa neskôr.

Sobota 1. februára, krátko po tretej poobede, naspravodajských staniciach sa začínajú trúsiť informácie typu riadiace stredisko stratilo spojenie s raketoplánom Columbia, smerujúcim na pristátie na Floride. O niečo neskôr pridávajú aj zábery, veľmi silno pripomínajúce rozpad stanice Mir nad Pacifikom v marci 2001, pričom stále dookola opakujú len tú stratu spojenia, hoci skoro každému je už jasné, že došlo k zničeniu stroja a zrejme aj k záhube posádky (1, 2, 3).

Isteže, medzi odvysielaním nejakých filmov a haváriou nemôže byť žiadna príčinná súvislosť. Dokonca, ten Themen-Abendsledovalo zrejme len zopár stotisícov ľudí (mizivá časť ľudstva), takžepre väčšinu žiadna takáto asociácia neexistuje. Napriek tomu mi toutkvelo v pamäti.


2) pred rokom

Je štvrtok 19. januára 2006, my „kozmonauti” sa už tešíme naštart misie, ktorá len pár rokov predtým mala na mále. Nosnáraketa so sondou New Horizonsje už pripravená na rampe, aby o druhejpoobede miestneho (o ôsmej hodine nášho) času odštartovala.

Všetko prebieha v poriadku, obavy zďaleka nie sú také veľké, ako polroka predtým počas Return to Flight (predsa len, sonda nie je živýčlovek a v prípade havárie by išlo len o materiálnu škodu; aj keď pravda niemalú). Zvedavci sú už buď priamo tam, prípadne sedia pri televízorochalebo počítačocha pozerajú. Rovnako i ja. Prichádza ôsma hodina,motory za zapaľujú a horia desať minút. Druhýkrát za zapália pol hodinypo štarte a horia dvanásť minút (rozoberať to až úplne na stupne nebudeme). Nakoniec sa sonda trištvrte hodiny po štartezbavuje posledného urýchľovacieho stupňa a cesta k Plutu je voľná. V riadiacom stredisku prepukajú nadšené rukotrasy, všetci sa radujú a veselia...

Je krátko po 20:45. Diváci sa zhruba po hodine odtŕhajú od svojichstreammedia playerov a sú znovu schopní vnímať aj niečo iné; dovtedyto boli len tie živé zábery z Canaveralu, vzdušného priestoru na východod neho a z riadiacej sály, kombinované s animáciou pohybu rakety+sondy nad Zemou (generovanou na základe telemetrických dátprichádzajúcich v reálnom čase). Takže aj moje zraky sa vracajú k netskejpu, či čo to mám, mimovoľneklikám na aktuálne správy, a čo nevidím - hlavnou udalosťou večera naSlovensku rozhodne nebude akýsi úspešný štart rakety, ale ...

Ale leteckénešťastie. Krátko po 19:30 totiž južne od Košíc havaroval vojenský Antonov. Čiže, z osobného pohľadu, vlastne už pol hodinu predtým, ako sa začala hlavné dejstvo môjho optimisticky naladenéhotelevízneho večera, na opačnom konci štátu došlo k pravémuopaku - tragédii. Takže, kým si budem pamätať aspoň jednu z týchtodvoch udalostí, automaticky sa mi bude vybavovať aj tá druhá.


3) teraz

Toto by som sem možno ani nemal písať, lebo je to trochu nasilu vymyslenákonštrukcia a niektorých možno aj urazí. Ale - práve ona ma nakopla k tomu, aby som aj tie predošlé dve konečne (s vyše mesačnýmmeškaním) položil na papier. Takže rýchlo k veci: v pondelok, 5. marca večer,pozerám na titulnú stranu sme.sk a vidím tam tesne jednu nad druhou dvesprávy: prvá o možnom eštébáctve nuncia H.Nowackého a druhá o výbuchu v Novákoch (tuším to bola táto). Čiže hneď dvaja Nováci vedľa seba. Hlava samozrejme okamžite pridáva tretiu vec, incident Lisy Nowakovejspred pár týždňov. Áno, táto troj-asociácia o troch problémových Novákoch je podstatnepritiahnutejšia za vlasy, než tie dve hore, takže jej ani nebudem venovať viac priestoru. Bodka.


SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niekedy nabudúce pridám aj článok o eštejednom dátume z kalendára, s ktorým sa mi spája trochu viac (prevažnenegatívnych) významných udalostí, než by jeden čakal. Svojho času somich napočítal až desať, teraz som si ale dokázal spomenúť len na päť-šesť znich, takže to zatiaľ odložím. Ak by sa niekomu chcelo, môže ten dátumskúsiť uhádnuť (pomôcka: je to v lete).

Ešte malú poznámku: koincidencia vraj znamená náhodnú súhru udalostí. Takže, nie, netreba mať o mňa obavu, že by som išiel vymýšľať nové teórie bermudských trojuholníkov alebo čosi také.

Jano Richter

Jano Richter

Bloger 
  • Počet článkov:  116
  •  | 
  • Páči sa:  200x

nedávno som si s prekvapením uvedomil: Som vpodstate Upratovač/ka - snažím sa vykydať bordel, a to hneď v niekoľkých oblastiach zároveň. Ak mi s tým hilfnete, bude šanca že sa nám to aj naozaj podarí. ....... No a keď Dočistíme, tak sa znovu budem môcť stať tým, čím som chcel byť (a čiastkovo aj bol) odjakživa - technikom / konštruktérom / vymýšľačom, programátorom, filmárom / fotografom, fyzikom / matematikom / astronómom, a tak podobne, z každého trochu :) - - - - - - - - - - - - - lórem i psům, dolórez amulet .... skákal pes přes oves ... testujem aká dlhaaaa môže byť táto sekcia Omne .... no comment .... dezoláty všechných krajín spojte sa.. a páľte to hlbokého péčka!!! ... nepokradneš, nezabiješ, pomiluješ bližného svého .... skúška linkovania pomocou html: <a href="http://mnt.sk/">linkword</a> Zoznam autorových rubrík:  FacsimileProtikorupčnéKoronaOrbitalMapyHey, Stupid !Audio VideoDJ JRsamuel vraždaSúkromnéNezaradenéPaddockVoľba šéfa RTVS

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu