Nadpis napovedá, že podstatnú časť činností bude tvoriť boj proti 'mafiám'.
Dovoľujem si použiť na nich toto trochu zjednodušujúce, chytľavé slovo, ale, na druhej strane, ony skutočne javia isté znaky ozajstných mafií - ich činnosťou vznikajú škody dosť veľkého rozsahu (v miliónoch ročne) a sú do istej miery aj organizovanými skupinami. Takže mi snáď odborníci na trestné právo odpustia použitie termitológie z ich odboru.
Poďme konrétnejšie:
- proti mafii televíznej:
Ako som už v článkoch - napríklad Televyžírky alebo Zem spieva treba zastaviť - naznačil, v našej verejnoprávnej televízii (ako aj na niektorých ministerstvách) sa rozmohlo štedré vyplácanie externých dodávateľov relácií a videí. Také štedré, že niektorí si už za pár týždňov roboty dokážu zarobiť na nový barák, prípadne za pár mesiacov prísť k sumám, aké bežný človek nenašporí ani za niekoľko životov.
Jednoducho, tak ako sa na našom krásnom milovanom Zlodejsku kradne skoro všade, kradne sa aj v televízore. A to treba zaraziť!
Osobne ma to mrzí - resp. hnusí sa mi to - o to viac, že som donedávna v tomto fachu (v jeho tesnom susedstve - v príprave mladých budúcich filmárov) aj sám pôsobil. Vidiac, do akého hnusu absolventi odchádzajú (buď do bulváru, alebo do teliek patriacich mafii, alebo do tých predražujúcich produkčných štúdií), by v školách mali študákom oveľa dôraznejšie prízvukovať, že kolaborovať (ísť k nim pracovať) s kriminálnikmi a šmejdami sa nemá(!).
Takže, v nasledujúcom období tu bude verejne pomenovaných niekoľko príkladov takého kradnutia. Páchatelia budú vyzvaní k zjednaniu nápravy (vráteniu nákradu, ukončeniu robenia biznisu so štátnymi subjektami) a budú aj navrhnuté spôsoby, ako do budúcna takémuto systematickému zlyhávaniu verejného zaobstarávania relácií/videí zabrániť.
- proti mafii doménovej:
Doménovú mafiu by som rozdelil na dva segmenty
- jedným z nich sú doménoví špekulanti / paraziti / šmejdi / zmrdi (ktorékoľvek z týchto slov je pravdivé) - jedince a firmy, zmocňujúce sa domén najmä za účelom ich ďalšieho, výrazne drahšieho, predaja, aniž by akúkoľvek reálnu pridanú hovnotu do toho procesu vniesli,
- a druhým je samotný správca domény .sk. Ak je pravdou, čo sa o ňom popísalo, tak podvod stál už priamo za jeho vstupom do odvetvia (podvodník hneď od začiatku).
Znalci ho tiež dlhodobo podozrievali z predraženosti domén (t.j. že podstatná časť z jeho tržieb bola defakto čistým ziskom), no a škodu veľkého rozsahu spôsobí aj v najbližších rokoch, hneď ako si jeho nový majiteľ začne (predpokladaným budúcim zdražovaním) refundovať náklady ktoré mal s kúpou správcovstva - tých 26 miliónov, ktoré musel za kúpu TLD .sk zaplatiť dunajským labuťákom (tí sa javia byť kamarádmi džejenťákov), si samozrejme vyberie od koncových užívateľov - každého držiteľa nejakej .sk domény to vyjde na cca 60 eur.
Treba povedať, že správca (hovorme mu familiárne Eskányk) svoju rolu mentálne nezvláda - čosi ako doménová spravodlivosť je mu absolútne u riti (a to ešte nazývam slušne). Pred zhruba troma rokmi začal jeho šéf básniť o tom, ako nový systém (napokon zavedený 1.sept.2017) vymieti doménových špekulantov, pritom už od počiatku musel dobre vedieť, že je to Lož. Povinnosť vopredného zaplatenia za doménu špekulátorom nijako neublížila, naďalej majú v držbe dokopy asi desaťtisíc (nie hocijakých, ale nadpriemerne kvalitných) domén, a mám silný dojem, že ich mohutné portfóliá sa dokonca ešte viac rozrastajú. Eskányk má toto hlboko v paži, nevidno na obzore žiadne Reálne opatrenia voči doménovému zmrdovaniu... a pri jeho mentálnej podstate (viď to zmocnenie sa pred 20 rokmi) sa ani nedá predpokladať, že by mu, eskánykovi, niekedy vôbec mohlo o nejakú spravodlivosť ísť.
Môžeme teda predpokladať, že doménové zmrdy sa aj naďalej budú zmocňovať cca 2 tisícov kvalitných domén ročne, a teda že (ich následným predávaním) budú aj naďalej spôsobovať verejnosti škodu, vo výške prinajmenšom niekoľko stotisícov eur každý rok.
Proti tomuto bude treba niečo vykonať(!!) ... a o tom budú aj moje ďalšie články a ďalšia aktivita. Presnejšie povedané, tá aktivita už reálne prebieha - už niekoľko rokov vkuse.
- hodilo by sa činiť sa aj proti mafii 'celkovej', štát vlastniacej, v týchto obdobiach nazývanej oligarchia ... ale to ešte treba premyslieť že ako.
Aby to nebolo len o hentakých trudných veciach, dajme aj iné.
Ak už konečne motyka vystrelí... a investori už začnú investovať (nie iba opindávať projekty a ajtaknedávať ani halier)... alebo..... ak moji dlžníci už-konečne-vrátia (dosť vysoké čiastky, ktoré zo mňa boli kedysi vymámili)... tak bude možné zrealizovať aj niektoré 'podnikateľské aktivity'...
(hm... slovo podnikateľské znie dosť škaredo; v skutočnosti to pritom budú veci, ktoré do daného fachu prinesú hlavne kvalitu a serióznosť, a prípadný zisk bude len spravodlivou odmenou za to; čiže nepôjde o žiadne marketingové somariny, vydridušstvá či iné moderné spôsoby 'podnikania')
... ísť má napríklad o:
- mediálnu meteorológiu (webové/televízne predpovede počasia):
nápad skrsol už koncom 90tych rokov, funkčné vzorky (demá televíznych predpovedných videí) mám už osem rokov, načim to teda sfunkčniť aj v ostrej prevádzke (k čomuž treba tie nešťastné prachy), nech ma nepopredbiehajú komplet všetky weby a televízie...
- motoršport (okruhové preteky):
doň by som vedel priniesť úžitok niekoľkými rôznymi spôsobmi,
napríklad - vylepšením televíznych prenosov (dnes, hoci majú na pretekoch masívne nasadenie televíznej techniky, skoro polovica všetkých dôležitých udalostí im utečie resp. ich zachytia len veľmi nepodarenými spôsobmi, horšie než amatéri),
a predovšetkým - bezpečnostým systémom, ktorý by zabránil zhruba štvrtine všetkých nehôd. To by znamenalo - znateľnú redukciu materiálnych škôd (menej rozmlátených áut - ušetrenie jednotiek až desiatok miliónov ročne) a aj zranení (menej otrasov, zlomenín, občas aj nebožtíkov). Vymyslený ho mám už do celkom slušnej úrovne detailnosti, potrebovať však bude mierny lobing (dostať zvesť o ňom do správnych ušú - do horných poschodí medzinárodného motoršportu) a kapitál na fyzickú realizáciu.
Namiesto popisovania technických detailov jeho fungovania dám radšej pár príkladov (videí) nehôd, akým by dokázal zabrániť. Sú to napríklad: Zeltweg 2016, B.Monger 2017, Sonoma 2009, Bathurst 2018, Curitiba 2015, AbuDhabi 2018 (každé z nich sa kliknutím otvorí do nového okna).
Áno, tvrdím že koncept vymyslený kdesi v kutici kdesi v malej krajinke raz bude môcť odvracať takého totálky či smrťáky.
Či by bol účinný aj v prípade nedávnej tragédie Ant.Huberta na okruhu Spa, si povedať zatiaľ netrúfam - chcelo by to mať najprv k dispozícii viacej videí tej nehody a prípadne aj dáta, aké má iba riaditeľstvo protekov - až na základe nich by sa dalo lepšie odhadnúť, či by mu ten systém zachránil život.
- a pár ďalších vecí. Tie skonkretizujem až keď budú aktuálne. Každá je už síce mierne rozrobená, ale reálne 'zavelenie na útok' bude mať zmysel iba keď bude k dispozícii potrebný štartovný kapitál...
No a že prečo takýto 'výhľadový' článok až po uplynutí dvoch tretín roka? :-)
Lebo medzičasom som na tých veciach makal (aspoň teda na tých, kde to financie dovolili), a pri mojej chronickej únave a vyčerpanosti na pravidelné písanie článkov nevydalo :-/ Preto novoročný článok až dnes :)
Teraz na jeseň bude toho publikovania snáď už viacej.