Slovák "vyvražďuje" Slováka

Aj tento týždeň priniesol na súde prípad, ktorý je typický model mobbingu na hranici organizovaného zločinu aj s následkami na obeti. Pred rokom sa na Občianske združenie  Práca a vzťahy obrátila štátna zamestnankyňa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Novom Meste nad Váhom. Práca ju tam veľmi bavila. Ale od nástupu nového riaditeľa úradu, teda od roku 2012 pociťovala, že na úrade nie je žiadúca. Dnes to už vieme v našom výskume mimovládnej organizácie pomenovať, mala na sebe bossing, kde ostatní štátni zamestnanci sa ticho prizerali a báli sa obeti pomôcť, čím páchali mobbing. A tak nám v našom štáte pribúdajú postihnutí, ktorých cieľavedomé šikanovanie zlomilo a nakoniec ochoreli tak, ako je to aj v tomto prípade štátnej zamestnankyne. Prečo sa stala obeťou mobbingu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Jednoducho preto, lebo bola lepšia ako novo-nastupujúci riaditeľ úradu práce. Ten si jej kvality nevedel vážiť a už vôbec nie oceniť. Začala sa izolácia obete od informácií, čakalo sa, kedy obeť urobí chybu. Štátna zamestnankyňa sústavné útoky zo strany vedenia úradu nevydržala a skončila práceneschopná. Aj počas práceneschopnosti sa zaujímala o svoju situáciu na úrade, nakoľko úrady práce v tom čase vykonávali akúsi svoju “rekonštrukciu” a to viac ako jeden rok. Mobbing, ktorý sa na úrade práce šíril, znamenal pre ňu vylúčenie a izoláciu z kolektívu a vznik extrémného sociálneho stresu. Ani počas jedného roka práceneschopnosti sa jej situácia nezmenila.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po skončení práceneschopnosti ju čakala výpoveď a dôvody sú organizačné zmeny. A práve prebiehajúce súdne konanie nám ukázalo ako Slovák vyvražďuje Slováka. Kde je miesto činu? Miesto činu sa stalo pracovisko. Na súd prichádza sám pán riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Nové mesto na Váhom spolu so svojím mladým právnikom, obhajcom. Koľko len musia vynaložiť štúdia, títo obhajcovia svojho ”pána”, ktorí im akože dáva skvelú almužnu v podobe mzdy, len a len, aby vedeli obísť zákon.

Naša chorá spoločnosť nechá mladých právnikov vyštudovať a potom ich "nasadí" ako obhajcov svojho “mocipána” - zamestnávateľa na zamestnaných občanov, ktorí sa stali na pracovisku obeťami mobbingu.

SkryťVypnúť reklamu

A sme na súde, v pojednávacej miestnosti. už máme tretie pojednávanie. Dokazujeme, zamestnankyňa požiadala úrad práce o informáciu, koľko pracovných miest sa nachádza na úrade v čase organizačných zmien. Má písomnú odpoveď, 16 pracovných miest. A to sa ani jedno nenašlo, aby jej ho úrad práce poskytol ako inú vhodnú prácu? A dôkaz jej predložil sám zamestnávateľ, ktorý ju prenasleduje. Je tu otázkou na čo tvoríme a prijímame zákony v parlamente, keď ich nevedia zamestnávatelia aplikovať?

A aká je tu hospodárnosť súdnych konaní? Občania si musia uvedomiť, že súdne konania sú platené z peňazí štátneho rozpočtu. A keď sudca nevie prípad mobbingu uzavrieť na jednom pojednávaní prípadne bez pojednávania, tak je tu podozrenie spolupráce s advokátom zamestnávateľa.

SkryťVypnúť reklamu

A potom naša vláda hľadá peniaze, lebo ich je málo v štátnom rozpočte. Ako by ich aj mohlo byť viac, keď celá krajina funguje pomocou hospodárenia mocipánov na pracoviskách a títo v snahe utŕžiť pre seba čo najviac konajú často skutky, ktoré naplňujú trestný čin ublíženia na zdraví. Organizovaný zločin prenasledovania, mobbing v tomto prípade je slabé slovo Organizované prenasledovanie a spolupáchateľstvo na šikane.

Na záver uvediem, že celý prípad signalizuje snahu vedenia zlikvidovať kvalitnú, pracovitú, iniciatívnu,flexibilnú štátnu zamestnankyňu, ktorá bola na úrade dlhodobo funkčná a všetko tam kvalitne fungovalo.

SkryťVypnúť reklamu

A čo súd? Vzal si čas na prípravu rozsudku.Napriek tomu, aký rozsudok vynesie súd, napriek tomu nemôžem dopustiť, aby sa takto s ľuďmi zaobchádzalo. Je čas podniknúť boj proti psychickému teroru na pracovisku, aby sme mohli pomôcť postihnutým a prispeli k tomu, aby pojem mobbing aj na Slovensku prestal byť postrachom.

Mária Ritomská

Mária Ritomská

Bloger 
  • Počet článkov:  635
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

229 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu