Aj to je trestný čin

Milá Zuzana, ako som sľubila, odpovedám. Mobbing a bossing nie je špecialitou Slovenskej republiky, šíri sa po celom svete. Nie je špecialitou posledných dní, či posledného roka. Ale v posledných rokoch je jeho obrovský výskyt zapríčinený bojom o miesto, strachom o miesto, keďže pracovné podmienky pre zamestnancov stagnujú alebo sa postupne zhoršujú, a to v konečnom dôsledku zväčša vedie k jeho vyhodeniu alebo rezignácii. Pre veľa obetí sa ukončenie pracovného pomeru stáva posledným krokom k deštrukcii, nasleduje neschopnosť nájsť si nové zamestnanie a uplatniť sa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Vo Vašom prípade teror nepochádza od Vašich spolupracovníkov, ale od nadriadeného, ide o bossing. Preto Vám to priblížim.

Nadriadený se môže báť Vás ako úspešného pracovníka, alebo si len môže chcieť dokázať, že on je ten, kto to tu riadi. Je to ako pri hocijakom inom konaní človeka, keď jeho konanie sa kvalifikuje ako trestný čin pre spoločnosť nebezpečný (materiálny znak), ktorého znaky sú uvedené v trestnom zákone. Neschopní nadriadení môžu ignorovať, ba dokonca popierať výkony podriadeného, znevažovať jeho schopnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčastejšie požívané spôsoby nadriadeného sú napríklad – sústavné kritizovanie práce, bez použitia pochvaly. Tento prístup zdeptá určite každého, pretože máloktorá práca je bez chyby.

Bossing sa tiež prejavuje zadávaním nezmyselne ľahkých úloh. Alebo naopak ťažkých, ktoré pri nejlepšej vôli nemôže zamestnanec splniť. Je možné sa stretnúť aj s tým, že zatiaľ čo je zamestnanec na služobnej ceste, dostane pridelenú nejakú úlohu. 

Keď sa zamestnanec vráti, dostane vynadané, že pridelenú úlohu nesplnil. Akékoľvek námietky, že nemohol, nie sú nič platné. Zvyčajne dostane poučenie, že si to mal zariadiť.

SkryťVypnúť reklamu

 Tiež sa vyskytujú kontroly dochádzky a rovnako môže šikanovaného zamestnanca čakať po návrate z dovolenky, či po návrate z práceneschopnosti presťahovanie jeho kancelárie, či chýbajúce kancelárske vybavenie a pod.

Ďalej je to zbytočné nafukovanie drobných chýb a prisudzovanie im neprimerane veľkého významu, ustavičné spochybňovanie rozhodnutí toho druhého o pracovnom postupe alebo voľbe priorít, odsudzovanie práce vopred na neúspech a spochybňovanie odbornej zdatnosti na prácu, prideľovanie len pomocnej práce s odôvodnením, že na zodpovednejšiu nestačí, je pomalý a nemá odbornosť Je to zvlášť citlivá oblasť, lebo sa môžu stať terčom útokov aj nedostatky vzhľadu, reči, čo sa naozaj nedá napraviť.

SkryťVypnúť reklamu

Môže to byť neustále pripomínanie osobných tragédií, napr. narodenie postihnutého dieťaťa, rozvod, pričom sa stále zdôrazňuje, že postihnutý má na tom určite vinu. Zverejňovanie súkromia je tiež veľmi bolestivé, pretože sa obeť cíti trápne, ak sa v kolektíve pretriasajú rodinné záležitosti.

Môžu pribudnúť aj anonymné telefonáty, v ktorých sa oznamujú nepravdivé činy obete rodinným príslušníkom, napr. deťom sa oznámi, že ich rodič má pomer.

Milá Zuzana, ak ste sa v niektorom z uvedených príkladov našla, potom neostávajte sama. Ak nenachádzate na pracoviska spojenca, orietujte sa na vonkajšiu pomoc a pozrite si aj naše stránky www.pracaavztahy.sk.

SkryťVypnúť reklamu

 Aj týmto vyzývam všetky obete v minulosti, či v súčasnosti, ktorí máte odvahu, pridajte sa k nám.

 NEBOJTE SA!!! 

Dovolím si uviesť, že problematika narušených vzťahov, kde dochádza k ponižovaniu ľudskej dôstojnosti na pracovisku ma viedla až k prijatiu mojej Kandidátky ako nezávislý na kandidátke OBYČAJNÝCH ĽUDÍ a nezávislých osobností a tento článok vyjadruje môj osobný postoj, ktorý môže, ale nemusí byť zhodný s postojmi a názormi iných kandidátov. V mnohých názoroch sa zhodujeme, v iných zasa nie a považujem to za správne. Prekáža mi umelá a falošná názorová jednota členov strán a hnutí a otvorene sa hlásim k vlastným názorom bez ohľadu na to, či vyhovujú väčšine. Rozdiely nás nedelia, ale spájajú, ak spolu hľadáme cestu k pravde

Mária Ritomská

Mária Ritomská

Bloger 
  • Počet článkov:  635
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,074 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu