Lebo my, Slováci, máme strach, máme rodinkárstvo, máme korupciu na pracoviskách. Dajme si otázku: Ak by sme tu tieto "klebetné" problémy, nemali, tak o čom by nám tu potom naši novinári písali? Márne sme však hľadali, kto z médií, či z nejakých videí nám prinesie informáciu o primátorke Prievidzi a o jej zistení mobbingu na pracovisku.
Áno, je to skutočná realita, pani primátorka mesta Prievidza dala prešetriť mobbing na základnej škole. A máme dokument, že pod toto prešetrenie sa nám podpísala.
Inštitút ochrany ústavných práv oceňuje pani primátorku Prievidze JUDr. Katarínu Macháčkovú: "Pani starostka, oceňujeme Vašu odvahu, že ste ako prvá primátorka na Slovensku dokázala zo svojho postavenia a podľa zákona pomôcť žene, matke učiteľke základnej školy v Prievidzi."
Pani starostka sa usmiala a my sme pokračovali s ňou v rozhovore.
"Áno, my sme sa stretli a hovorili s odvážnou pani učiteľkou. Podľa nášho profesionálneho postupu vychádzajúc z vedeckého učenia Konrada Lorenza a Heinza Leymanna sme potvrdili mobbing na pracovisku. Len pripomínam my sa na Slovensku mobbingu venujeme už siedmy rok, a preto nás pani primátorka, zaujíma, podľa čoho ste zistili, že je na pracovisku pani učiteľky mobbing?"
"My spolupracujeme s Inšpektorátom práce Trenčín a ten našiel porušenia Zákonníka práce", odpovedá pani primátorka
"A kto sa u Vás na Vašom pracovisku venuje mobbingu.? Vieme, že prípad riešil Ing Pišta a ten napísal vyjadrenie k prebiehajúcemu šetreniu a zdôraznil v ňom, že ide o bossing. Preto sa pýtam, na základe čoho dospel k takémuto záveru? A ešte nás zaujíma, ako budete ďalej postupovať v pomoci pre pani učiteľku."
Pani primátorka odpovedala: "Budeme postupovať operatívne a zatiaľ necháme situáciu riešiť príslušnými orgánmi."
A čo ďalej? Ďalej sa s nami pani primátorka rozlúčila. Ako to už na Slovensku býva, operatívne sa prípad rieši. Nemôžeme ostať s takýmto operatívnym postupom. Lebo:
Mladá učiteľka hľadá právnika, aby jej pomohol. A hľa, všetci právnici v meste v Prievidza, mladí a či starí, od toho dávajú ruky preč. Nikto sa v tomto meste nechce pustiť do boja za mladú učiteľku?
Na stretnuti s pani Macháčkovou pani učiteľka požiadala, aby mesto informovalo o dotaznikoch zamestnancov školy, nakoľko aj to je jedna z ciest, ako očistiť meno pani učiteľky pred ostatnými zamestnancami. Pani učiteľka nám píše:
"Mám zo všetkého strach, nepríjemné pocity. Chvíľami neviem, ako ďalej, ktorá je tá správna cesta. Kolegyne sú taktiež vyčerpané a zo strachu mi nezaslali ani kópie dokumentu, ktorý som si žiadala pred stretnutim s pani primátorkou."
Kaskády psycho-sociálnych príznakov a telesnej patológie: Na prvom mieste je neetické pracovné prostredie – býva prešpikované mobbingom a bossingom. Na druhom mieste je bezprávny stav – občan sa nikde nedovolá spravodlivého zástoja proti presile, nikto ho neobháji. Na treťom mieste je kruté psychické utrpenie – pocit krivdy a bezmocnosti so sprievodnými príznakmi ako je nespavosť, chronická únava, zvýšená chorobnosť pre pokles odolnosti. Na štvrtom mieste je funkčná porucha telesných orgánov – počnúc poruchami srdcového rytmu, cez poruchy krvného tlaku, poruchy zažívacieho systému.Na piatom meste je organické poškodenie telesných orgánov – cievne príhody mozgu a srdca, rakovina žalúdka, rakovina hrubého čreva. Na šiestom mieste je sociálna izolácia – človek nenachádza svoje miesto v spoločnosti lebo je vážne chorý, ale invalidný dôchodok nedostane. Na siedmom mieste býva sociálne odvrhnutie s komplexnými následkami nielen pre postihnutého, ale aj pre jeho rodinu. Táto kaskáda je scholastický, teoretický obraz, ktorý sa v praxi nemusí vždy kompletizovať. V našej spoločnosti a to aj v prípade pani učiteľky je absolútne typickým obrazom kaskáda prvých piatich fáz.
Inštitút ochrany ústavných práv pomáha v tejto kaskáde psycho-sociákných príznakov a telesnej patológie ...pozrite si aj naše videá https://www.mojevideo.sk/u/drhc/
