Či je Slovensko štandardný právny štát, odpovedal slovenský premiér na otázku moderátora relácie RTVS Sobotné dialógy dňa 16. marca 2013, jednoznačne: "Nie." Podľa Roberta Fica sa totiž ľuďom s vyšším platom dostáva pred súdmi viac spravodlivosti, pretože si vedia zaplatiť lepších advokátov.
"Pokiaľ nebude na Slovensku životná úroveň, ktorá bude primeraná krajinám západnej Európy, ťažko môžeme hovoriť o štandardnom právnom štáte," vyhlásil Fico.O štandardnom právnom štáte je podľa premiéra možné hovoriť hlavne vtedy, keď ľudia majú ekonomické zázemie, aby sa mohli domôcť ľudských práv.
Pán premiér, Vy týmto priznávate, že sa u nás nedodržiava ústava, keď svoje ľudské práva si dokážu obhájiť len majetní ľudia, ale predsa ústava zaručuje rovnakú ochranu základných ľudských práv a slobôd bez ohľadu na majetnosť občana. Na súčasnom stave (ne)zákonnosti v našom štáte má politickú zodpovednosť celé naše politické spektrum, všetky naše doterajšie vlády a právnu zodpovednosť aktuálne nesie Vaša vláda.
Keď otvorene priznávate, že súčasný stav odporuje ústave, tak je tu potom ústavná kríza. Prečo ústavnú krízu neriešite? Vaše priznanie považujem za otvorený výsmech voči občanovi. Ak konštatujete, že Slovensko nie je právny štát, potom Vám treba riešiť, ako daný stav dostať do súladu s Ústavou a s Listinou základných práv občanov.
Kto je zodpovedý za to, že Slovensko nie je právnym štátom (pokiaľ je Vaše tvrdenie pravdivé)? A to si dovoľujete len takto sucho konštatovať a nič nerobiť k náprave stavu? Priznať tento stav možno samo o sebe nie je ešte to najhoršie. Tým najhorším je priznať, že nie sme právnym štátom a nič zásadné pritom nerobiť k dosiahnutiu nápravy.
Ak je premiérove priznanie o neprávnosti nášho štátu skutočné a nie je fabuláciou denníka SME, jedná sa o vážnu politickú a ústavnú krízu, ale aj príklad toho, kam pravo-ľavé politické strany dostali našu spoločnosť, ale i to, že je načase dať občanovi viacej právomocí pri riadení štátu, pretože politická elita zlyhala.
Pán premér,
je to naozaj ťažký boj, skúste denne riešiť neprávosť, aroganciu a silu moci. Obyčajný človek má veľa problémov. Je ťažké presadiť spravodlivosť a právo.
To vie aj verejná ombudsmanka, ktorá mi dnes v parlamente povedala, že každú obeť mobbingu posiela na súd. Hoci ešte pred mesiacom na stretnutí s rómskou menšinou tvrdila, že mobbing rieši len obetiam, ktoré zažívajú pliagu zlej firemnej kultúry na štátnych úradoch. Ale má vôbec nejakú inú možnosť. Na Slovensku teda nie.
Je zbytočné sústavne kritizovať všetko a všetkých, ako to robia politici v parlamente. Keby aspoň niečo vyriešili. Svojím krikom nevyriešili tu zatiaľ nič.
Je veľa ľudí, ktorým už tento nastavený systém nevyhovuje. Nepotrebujú politikov, politické strany. A toto ste skryto priznal aj Vy, pán premiér. Tak poďme spoločne riešiť tento bezprávny štát.