Blížiace sa prezidentské voľby prinášajú rozhovory s kandidátmi. Je tu čas sľubov, sľubov každého z nich. Ten, či ten bude na ťahu ukázať, čo dokáže v prezidentskom kresle. Kto zvíťazí a dá mat ? Volič čaká niečo viac, ako len plané sľuby.
Ako to však funguje v našej slovenskej demokracii? Zo všetkých strán dnes počujeme, že demokracia na Slovensku to je politická žumpa, alebo žijeme v banánovej republike. Demokracia ako politický systém dnes potrebuje uviesť do poriadku, je dôležité poznať, čím by demokracia mala byť, čím môže byť, čím nie je a čím by sa nemala stať.
Prípady mi denne ukazujú, že idey demokracie boli nesprávne uchopené, a to, čo bolo uznané, pod účinkom sily faktov jednotlivých politikov či iných mocipánov, dnes nie je akceptovateľné. Demokracia musí byť chápaná v kontexte jej zápasov počas posledných stopäťdesiatich rokov. Chybné predstavy o demokracii ju vedú ku skaze. Ako chcú kandidáti na prezidenta túto banánovú krajinu meniť na demokratickú? Pozrela som si niektoré výroky prezidentských kandidátov: „Skutočná stabilita stojí na dôvere ľudí, že keď má krajina problém, politici ho vidia, rozumejú mu a riešia ho." Alebo: "Prezident môže naliehať na vládu a na parlament, aby zastavili stranícke nominácie. Aby na úradoch, vo vedení nemocníc, v štátnych podnikoch pôsobili odborníci a profesionálni manažéri. Schopní a čestní ľudia. Akcionármi štátu sú všetci občania, a nie politické strany." Alebo: "Mojim záujmom bude a nakoniec aj je vypočuť si nielen názory, sťažnosti, problémy, ale hlavne motivovať kompetentných, aby v rámci princípu priamej demokracie neodkladne riešili sťažnosti i problémy v jednotlivých regiónoch Slovenska."
Ľahko sa píšu sľuby, ľahko sa píšu ciele, stratégie, či vízie. Ani tu sme sa zatiaľ nepohli z miesta. A to nie je tým, že by sme sa pohnúť z miesta nevedeli, to nie. Problémom je, že každých päť rokov príde ku kormidlu iný vodca, ktorý si nasadne do loďky a bude točiť kormidlo päť rokov. Nekonečný kolobeh pretrváva dlhé roky.
Vážení kandidáti, veľa občanov sa bude na Vás obracať tak, ako som to urobila aj ja v roku 2010. Ako sa riešia problémy občanov u prezidenta? Tu je odpoveď zo dňa 6. decembra 2010, nie však pána prezidenta.
"Sent: Monday, December 06, 2010 1:35 PM Subject: Kancelária prezidenta SR - mobbing
Vážená pani, potvrdzujeme týmto príjem Vášho mailu, ktorý ste zaslali do pozornosti priamo pánovi prezidentovi SR v súvislosti s problematikou mobbingu v našej spoločnosti. Vo svojom podaní zároveň poukazujete na vlastnú skúsenosť s mobbingom zo strany Vašej priamej nadriadenej v zamestnaní, ktorí odborníci definujú ako bossing.K predmetu Vášho mailu si dovoľujeme uviesť nasledovné. .....Dovoľujeme si preto len vyjadriť súhlasný názor s Vami, že akékoľvek šikanovanie formou psychického nátlaku vytvára nezdravé ovzdušie na pracovisku a narúša tým atmosféru v celom kolektíve zamestnancov, pričom vo veľa prípadoch sa takéto zaobchádzanie s ľuďmi odrazí nielen na ich psychickom zdraví, ale samozrejme sa odráža aj na kvalite ich práce. Žiaľ, prax nám dokazuje, že tento nežiaduci aspekt sa vyskytuje v našej spoločnosti často, a preto sa ním zaoberajú odborníci, či už z oblasti psychológie alebo práva a poskytujú rady, ako má zamestnanec v prípade mobbingu postupovať. Istotne s nami budete súhlasiť, že vyspelosť v oblasti zvládania medziľudských vzťahov je jedným z hlavných predpokladov na zdravé fungovanie spoločnosti a jej jednotlivých článkov, či už vo sfére pracovnej alebo súkromnej.
Chceme Vás preto ubezpečiť, že pán prezident SR je proti akejkoľvek forme násilia, či už psychického alebo fyzického charakteru a bude vždy podporovať také kroky v legislatívnych procesoch, ktoré by napomohli odstrániť formy agresivity v medziľudských vzťahoch a upevniť zákonnú ochranu občana pred akoukoľvek formou násilia. Záverom nám dovoľte zaželať Vám všetko najlepšie a ostávame s pozdravom.
Vybavuje: oddelenie styku s verejnosťou
Schválil : vedúci oddelenia styku s verejnosťou"
Pýtate sa čo ďalej, ako pokračovali kroky v legislatívnych procesoch, ktoré by napomohli tomuto ušľachtilému cieľu pána prezidenta. Pán prezident o mnohých problémoch občanov vôbec nevie a nemal nikdy čas, aby to zmenil. Ani odpoveď kancelárie prezidenta ešte nepreukazuje, že bol pán prezident informovaný a môj problém mi pomôže riešiť. Hľa, aká je skutočnosť, páni prezidenti, nechváľte sa dopredu, čo pre občanov viete spraviť a spravíte. Slovensko potrebuje riešiť pretrvávajúce násilnosti páchateľov s následkom obrovskej škody pre štátny rozpočet dôsledkom čoho tu vznikli ekonomické, sociálne a zdravotné problémy našich občanov.
K odpovedi kancelárie prezidenta môžem len poznamenať, že márne som hľadala odborníkov na problém existujúceho násilia, na Slovensku ich nenájdete.
Páni kandidáti, budete musieť vynaložiť viac námahy a viac síl vo Vašej prezidentskej kampani. Už nestačí mať krásne sľuby, ale svedčiť pomocou skutkov. Lebo je iné byť pred bránou a iné ocitnúť sa za bránou.