Už vopred som predsedovi avizovala otvoriť moju tému ľudských práv na Slovensku. Nebol súhlas. Pred rokovaním som znovu požiadala priniesť na rokovanie vlastnú tému. Stále nebol súhlas. Cenzúra ako za čias socializmu?
A hľa! Nemecká strana začala rokovanie hneď v úvode s témou ochrany ľudských práv a či spĺňa svoje poslanie Verejný ochranca práv na Slovensku?
A hľa, zrazu sa moja téma ľudských práv stala hlavným bodom programu. Informovala som nemeckých poslancov Bundestagu o mojom boji za ľudské práva, o nadviazaní medzinárodnej spolupráce s nemeckou stranou v boji proti mobbingu, o medzinárodných internetových sieťach.
Dnes nepomôže improvizácia politických predstaviteľov, tu musíme vedieť o probléme, pomenovať ho a spoločne ho riešiť.
Znovu sa mi podarilo, aby na pôde nášho stále „zahnívajúceho“ parlamentu zaznela problematika mobbingu, bossingu, ktorá nám vládne na slovenských pracoviskách a ohrozuje prácu každého pracovitého občana.
Super! Posunula som problematiku mobbingu aj do nemeckého Bundestagu.
Nech páni poslanci informujú spolkovú kancelárku p. Merkelovú, o vysoko aktuálnej problematike, ktorá ohrozuje všetky štáty Európskej únie. Veď moju cestu ocenili aj Nemci na medzinárodnej konferencii Schutz vor mobbing v Bad Kreuznachu.
Medzinárodnú spoluprácu v boji proti mobbingu vnímam ako jednoznačný prínos v prevencii proti akémukoľvek násiliu. Prejavy násilia v zamestnaní sú vo svojej podstate takmer v každom štáte rovnaké, líšia sa len jazykom a niekedy tradičnými formami hierarchie. Legislatívne kroky požadované proti mobbingu sú v každom štáte Európskej únie rovnaké.
Mnohé štáty Európskej únie idú podstatne ďalej ako Slovenská republika, hoci dosahujú len minimalistické výsledky v tvorbe legislatívy, predsa prekročili horizont vnímavosti v spoločenskom vedomí, najmä čo sa týka prevencie mobbingu a bossingu. Efekt v zahraničí je zmerateľný množstvom poklesu počtu diagnostikovaných prípadov.
Tak ako v štátoch Európskej únie prebieha boj o miesta a všade pribúda počet psychiatrických pacientov následkom nekalého prepustenia zo zamestnania, tak je potrebné, aby štáty Európskej únie prijali potrebnú preventívnu legislatívnu a účinnú ochranu.
Štatistika únikov peňazí zo štátneho rozpočtu prezentuje vysoké stratené sumy. Aj to je dôvod, pre ktorý je legislatívna prevencia mobbingu na medzinárodnej úrovni nevyhnutná.