Čas rýchlo uteká o chvíľu príde volebná kampaň. Občanom sa treba pochváliť, koľko zákonov pre nich predložili v parlamente. My sme najlepší, voľte nás! Hurááá! Je to začarovaný kolobeh, z ktorého od roku 1989 neunikla žiadna politická strana, či hnutie.
Pôjde si každý poslanec overiť, ako sa jeho zákony realizujú na pracoviskách? Je poslanec zodpovedný za predložený zákon? Ako pracoval na tvorbe predloženého zákona?
Stále rastúcu nezamestnanosť neodstráni novelizácia Zákonníka práce ani vytváranie pracovných miest. Svedčia o tom odpovede z úradov práce: Táto posledná novelizácia nám do evidencie priniesla viac nezamestnaných. Mnohé firmy začali viac prepúšťať.
Zamestnávatelia sa správajú ako mobbéri, ktorí majú na pracovisku svoju moc. Dokedy tu chcete byť? Alebo: Postarám sa o to, aby som Vás zničil. Alebo: Ak neodídete, urobím všetko pre to, aby Vás nikde nezamestnali. Alebo: Ja som sa rozhodol Vás vyhodiť, tak to urobím a nikto mi v tom nezabráni. Alebo: Nepomôže Vám ani Inšpektorát práce a ani úrad práce.
Takéto a podobné výkriky počujeme na pracoviskách. Silné sú to reči mobbérov. Kto im dal takúto moc, aby vládli nad zbedačeným slovenským národom?
A nielen zamestnávatelia na pracoviskách, ale o svojej moci nás presviedčajú aj sudcovia na súdnych pojednávaniach, ktorí akoby nepoznali kultúru správania na našich pracoviskách. Namiesto toho, aby skúmali, či sú náležitosti právneho úkonu skončenia pracovného pomeru, v súlade so zákonom, útočia na obeť mobbingu otázkami týkajúcimi sa diskriminácie na pracovisku. Ale to je iný právny úkon a iná žaloba, páni sudcovia.
Poďme sa pozrieť na vec hlbšie. Na prvom pojednávaní mala úspech obeť mobbingu, čo v závere potvrdil sudca týmito slovami: Musíte dokázať, že si žalobkyňa neplnila svoju povinnosť podľa zákona a tiež dokážte, že porušenie pracovnej disciplíny je adekvátne a podľa zákona.
Prichádza druhé pojednávanie. Pred začiatkom pojednávania žalovaný zamestnávateľ oslovil obeť mobbingu ešte na chodbe pred súdnou sieňou a navrhuje stiahnuť žalobu, lebo sa tak pán žalovaný zamestnávateľ rozhodol: Môžete sa vrátiť na pracovisko.- príjemným, milým a zaliečavým hlasom sa prihovára žalovaný zamestnávateľ obeti mobbingu.
Ale, ale, čo to sú za intrigy na pracovisku? Vtom prichádza sudkyňa a dielo dokoná svojím výrokom na chodbe pred súdnou sieňou : „Tak, ako ste sa dohodli?“
A je to!!! Intrigy žalovaného zamestnávateľa vrcholia, je preukázané, ako to tu funguje. Ako potom dopadlo takéto pojednávanie? V tomto prípade žalovaný zamestnávateľ neuspel. Ale obeť mobbingu sa na pracovisko nemohla vrátiť. Intrigy voči nej pokračovali.
A tu je aj odpoveď pre pána ministra spravodlivosti Slovenskej republiky vo veci problematiky, prečo naši občania nepodávajú žaloby na svojho mobéra. Na takéto súdne pojednávania a s takýmito sudcami treba dobré nervy.
Preto občan - obeť mobbingu svoj problém „dusí a trápi sa ním doma a postupne prenáša svoje utrpenie na rodinu.
Mnohé štáty Európskej únie pokročili v kultúre pracovísk podstatne ďalej ako Slovenská republika, hoci dosahujú len minimalistické výsledky v tvorbe legislatívy, predsa prekročili horizont vnímavosti v spoločenskom vedomí, najmä čo sa týka prevencie mobbingu a bossingu, vďaka citlivému prístupu justície.
V našich slovenských pomeroch je to zatiaľ takmer nemožné, slovenská justícia ešte stále – zotrvačne – odmieta vnímať patologické vzťahy na pracoviskách.
Ale aj naši občania chcú chodiť do práce a mať v práci dobré vzťahy. Ako dosiahnuť kultúru pracoviska aspoň na úroveň Nemecka? Nemecká justícia má svoje mechanizmy na potieranie bossingu a mobbingu, prípady rieši finančným odškodnením obetí, súdy rozsudkom zaviažu zamestnávateľov, aby odškodnili poškodených zamestnancov.
Preto podporujem každého, kto poukáže na zlú firemnú kultúru na svojom pracovisku. Tiež každú akciu, ktorá zviditeľní, ako a kto nám vládne na našich pracoviskách.
Najbližšie je to odborová organizácia Nové školské odbory, ktorá dňa 14. júna 2013 organizuje v Bratislave v hoteli Garni konferenciu s témou „Bossing a mobbing v slovenskom školstve“.