22. feb 2013 o 18:08 (upravené 22. feb 2013 o 19:04)
Páči sa: 0xPrečítané: 632x
Je na vine Zákonník práce ?
Nikdy neprestanem robiť niečo, o čom viem, že je to dobré, aj keby sa mi postavilo do cesty mnoho ťažkých prekážok. (sv. Don Bosco) Konečne dobrá správa. Mobbing sa dnes zapísal do histórie spravodajstva na TA3. A to všetko vďaka našim aktivistkám - učiteľkam. Vďaka Vám za Vašu odvahu a statočnosť.
Už v minulom príspevku som poukázala, že mobbing sa najviac vyskytuje v povolaní učiteľ. Ale prečo? Učiteľ je nám vzorom už od materskej školky. Možno je to tým, že učiteľky chcú ukázať našim deťom odvahu v boji proti neprávosti. Predsa oni sú tie, ktoré môžu svojím príkladom zvýšiť sebavedomie našej mládeže.
A aký záver, prípadne poučenie priniesla správa? Každá obeť mobbingu sa má porozprávať so šéfom. Ale, ale to nie, milý pán redaktor. Tu nemôžem súhlasiť. Na to zabudnite. To je minulosť. Možno za socializmu by ste sa mohol porozprávať so šéfom. Dnes sa nemôžete porozprávať so šéfom.
Ak je na pracovisku mobbing, potom je šéf mobér. A tadiaľ cesta nevedie. Slováci na „všetko“ potrebujú zákon. Aj na mobbing potrebujeme zákon.
A po mobbingu prišla druhá správa, zvýšenie nezamestnanosti dávame za vinu Zákonníku práce. Ale, ale to zase nie je pravda. Zákonník práce sa môže stokrát novelizovať a neprinesie žiadny úžitok.
Ale pozor, nedávno pán minister Richter informoval médiá, že treba zlepšiť politiku zamestnanosti. A tu už prihára.
Aj denné skúsenosti mi ukazujú, že pre lepšiu podporu celkového potenciálu pracovnej sily Slovákov, ale aj Európanov, ktorí môžu a chcú pracovať, ale ktorí sú z rôznych príčin vylúčení z pracovného trhu, je potrebná aktívna politika sociálneho zabezpečenia.
Ani pán premiér nevidí alebo nechce vidieť, že dlhodobé vylúčenie z pracovného trhu má závažné dôsledky na spoločnosť aj jednotlivcov, pokiaľ ide o znížené príjmy a negatívne vplyvy na fyzickú a psychickú pohodu. Napriek tomu naša zdravotná politika zostáva veľmi pasívna.
Z našej diskusie v Nemecku som si priniesla záver.
Politika zamestnanosti a sociálne politiky musia pomáhať zamestnaným upevniť si svoje postavenie na pracovnom trhu, aby zabránili ich odchodu z radov pracovnej sily. Aktivačné politiky sociálneho zabezpečenia by sa mali zamerať na boj proti diskriminácii najmä starších pracujúcich a žien.
A zlepšiť postavenie pracovnej sily, boj proti diskriminácii, či zlepšiť vzťahy na pracovisku, tomu sa venuje aj programové vyhlásenie vlády, citujem:
"A preto bude cieľom vládnej politiky zamestnanosti vytvárať podmienky, aby hospodárstvo kvalitne využívalo pracovnú silu, ale ju aj kvalitatívne rozvíjalo. Zmyslom politiky zamestnanosti je okrem iného zlepšenie vzťahov medzi zamestnávateľmi a zamestnancami."
Aj keď je v našej spoločnosti mnoho ťažkých prekážok , jedno je isté, zlepšiť vzťahy medzi zamestnávateľmi a zamestnancami pomocou nového zákona sa oplatí, a na to sú tu potom aj občania, aby si pred voľbami politiku zamestnanosti skontrolovali.
Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu.
Zoznam autorových rubrík: Príbehy, Nezaradené