Všetci páni štátni úradníci v momente zaliezli. Nikto nevedel, kto to ten otrok vlastne je. Nikto netúžil v tom momente vyjsť na chodbu a postaviť sa zoči - voči rozzúrenej šéfke. Áno aj takúto situáciu priniesol monitoring jedného dňa. Prečo sa však otroci na slovenských pracoviskách nebránia. Kauza, ktorú monitorujeme, sa pred nami odhalila po skončení môjho volebného obdobia.
Skúsili ste sa obrátiť na poslanca či poslankyňu parlamentu, - pýtam sa.
Nie, a myslíte si, že mi tam niekto pomôže?
Ale pane, koho ste potom volil do parlamentu? Keď ste sa neobrátil na našich poslancov? Na čo ich potom občania volia? - pýtam sa novej obete mobbingu.
Nikto mi tam nepomôže. - smutne krúti hlavou mladý muž, ešte nedávno dôležitý štátny úradník.
Občania ani nevedia za 27 rokov, že poslanec parlamentu nemá žiadne kompetencie, - vysvetľujem. Ja som to preskúmala počas posledného volebného obdobia a môžem Vám povedať, že občania nemajú informácie zo zákulisia moci parlamentu. Novinári im prinášajú informácie, ktoré nie sú pravdivé. Vždy sa v parlamente nájde nejaký krikľúň, poslanec, ktorý manipuluje občanov. A vytvorí kauzu, ktorej sa chytia novinári. Aj mne hovorili, že moja téma nie je žiadna kauza, ktorá by ohúrila celé Slovensko. Tak preto nepísali o mojej téme, s ktorou som prišla do parlamentu. A sám vidíte, že to, čo je pre občana najdôležitejšie? To je práca a vzťahy. A na našich pracoviskách vládne zvierací model riadenia. Ľudia sa správajú ako vlci, navzájom sa požierajú.
Áno, o Vás novinári nenapíšu. - hovorí mladý muž. Ja som sa o Vás dozvedel až po dlhom, dlhom hľadaní. Ja som sa stal otrok na pracovisku. Sám som nevedel, čo to je. A keď som si to uvedomil, skončil som u psychiatra. Aj dnes musím chodiť na psychiatriu. A všetci štátni úradníci, ktorí ma z práce vyštvali, na štátnom úrade ostali.
Slovenské právo je bežne akceptovaným nástrojom moci bohatých a vysokopostavených, ale zároveň je poslednou zbraňou chudobných a slabých. Problémom ostáva, že druhá časť výroku nefunguje. V stave, v akom je slovenské právo dnes, je skôr bezprávnym právom pre absolútnu väčšinu občanov Slovenskej republiky, a to vďaka právnym deklináciám v aplikovaní práva.
Ak však účastník právneho vzťahu síce formálne koná v medziach svojho práva, ale prostredníctvom jeho realizácie sleduje poškodenie druhého účastníka právneho vzťahu, ide síce o výkon práva, ale o chybný výkon práva, takéto konanie sa síce realizuje nie na dosiahnutie výsledkov, ktoré má pozitívne právo v úmysle chrániť, ale len preto , aby sa formálne dosiahol súlad so zákonom. Preto treba takýto výkon práva považovať aj keď je formálne v súlade so zákonom, za len zdanĺivý výkon práva .
A ako pokračujeme s novou obeťou mobbingu?
Mobbing a bossing tam na našom pracovisku určite je. - hovorí muž na záver. Ale ľudia sa boja hovoriť, aby neboli terčom a neprišli o prácu. Určite by Vám to medzi štyrmi očami potvrdili. Anonymná anketa by možno pomohla. Včera som oslovil kolegu, či by sa nevyjadril k situácii na pracovisku anonymne. Dostal som odpoveď, že tu sa nič neutají, na Slovensku je to tak. Že on nie, - hoci viem, že mu vedúci nadával a ponižoval ho... Vidíte, bojujte. Výsledok je taký, aký je. Klasika. A "oni" to vedia, a zneužívajú situáciu.
Lúčime sa s novou obeťou mobbingu, ale už je vidieť, že sa jej po našom rozhovore podstatne zlepšila psychika.
Inštitút ochrany ústavných práv dokumentuje a monitoruje prípady týraných zamestnancov. Modré body ukazujú počet podaných žalobných návrhov obetí mobbingu. Oranžové body znázorňujú počet prípadov, kde sa občania ešte rozhodujú podať žalobný návrh ako obeť mobbingu. Nebojte sa ! Píšte na ioupriesenia@gmail.com

https://www.youtube.com/watch?v=E_KVfjDvq10&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=jnFyT7l6DLg