Hľadala som pomoc, - hovorí mladá dáma len čo sa usadila v miestnosti. Poradili mi Centrum právnej pomoci. Psychické násilie na pracovisku? To je v kompetencii Slovenského národného strediska pre ľudské práva. Ba radili mi aj Inšpektorát práce.
A bola ste tam? Bola. Mladá dáma sa pozerá von z okna a premýšľa. Tri mesiace dozadu. Ale odvtedy sa neozvali.
A sľúbili Vám pomoc ? Mladá dáma znovu pozerá von z okna. Povedali, že sa mi ozvú. Ale kedy?
A naše Občianske združenie ste ako našla? Hľadala som pomoc na internete a zistila, že konečne sa niekto začal venovať problematike násilia páchaného na pracoviskách.
To je len jeden úvodný rozhovor o téme násilia páchaného na pracovisku, s ktorým máme skúsenosti v našom Občianskom združení Práca a vzťahy.
Na Slovensku v posledných desiatich až pätnástich rokoch vznikli stovky fór, ktoré sa zaoberajú rôznymi druhmi násilia. Ide najmä o násilie v rodine, ktoré sa pácha na ženách a deťoch. Je pravda, že ženy, ktoré boli vystavené násiliu, by mali mať k dispozícii dlhodobú pomoc. Mohla som sa o tom presvedčiť aj včera na stretnutí Rady pre rodovú rovnosť, ktoré sa konalo na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.
Nebudem sa venovať obsahovej stránke podujatia, len oceňujem, že všetci prítomní hľadali ďalšie riešenia problematiky násilia páchaného na ženách, vyvodenie zodpovednosti voči mužom, páchajúcim násilie, ako aj za poskytnutie pomoci a ochrany ženám zažívajúcim násilie a ich deťom, uvedomujúc si zodpovednosť štátu a jeho príslušných orgánov a inštitúcií.
A našla som tu aj prvé reálne kroky riešenia problematiky násilia na pracovisku Aj tu je nevyhnutné, aby štát prevzal zodpovednosť za neposkytnutie pomoci obetiam násilia na pracovisku.
Ako sa brániť? Pýtajú sa obete násilia na pracovisku. Musíte sa postaviť proti zlu a otvorene zviditeľniť skutky páchateľov násilia na pracovisku. Ale ako? Túto otázku mi včera položili kolegovia poslanci v našom hnutí OLaNO?
Kto sa ku mne pridal, keď som prišla do poslaneckého kresla a poukázala, že Slovenská republika potrebuje bojovať proti násiliu na pracovisku pomocou legislatívnej úpravy? To je jediná cesta, ktorú potrebuje aj Slovenská republika, aby sa mohla začleniť medzi vyspelé a kultúrne krajiny Európskej únie.
Psychické násilie je každé správanie, ktoré narúša slobodnú vôľu a sebaúctu iného človeka. Nezanecháva síce žiadne viditeľné poranenia, napriek tomu môže byť najhoršou formou násilia. Osobitnou formou násilia na pracovisku je viktimizácia. Obeť sa dostáva do izolácie, je bez informácie, a páchateľ čaká len, aby urobila chybu.
Aj na najbližšej medzinárodnej konferencii v Nemecku pod názvom Schutz vor mobbing budem informovať, že Slovenská republika si uvedomuje, aké dôležité je byť vyspelou a kultúrnou krajinou, kde každý zamestnanec bude mať dodržiavané základné ľudské práva a slobody na pracovisku aj pomocou antimobbingového zákona.