patria aj lži, intrigy, podrazy toho najhrubšieho zrna. A okolie, teda ostatní zamestnanci, hoci ich vnímajú, vidia, alibisticky stiahnu chvost a mlčia. Nikto sa nechce stať tým ďalším na rane. Všetci vieme, že dnes v podnikoch, či v štátnych úradoch sa čoraz viac presadzujú autoritatívne štýly riadenia, i keď sa tvária ľudsky - vzťahovo, príznaky tohto trendu sú zjavné a vidíme ich aj na rôznych úsekoch spoločenského života.

Ľudia majú jednoducho sklon k napodobňovaniu, stotožňujú sa so vzormi správania tých, ktorým sa to správanie vypláca, teda tých hore. Pomaly, nebadane tak menia a zmenili nám tu kultúru, na ktorú doteraz boli oni zvyknutí, na normy, ktorými sa riadia ich vzťahy.
Ale nie všetci v tejto spoločnosti chcú padnúť do hniloby účelovo prijatých zákonov. Napätie narastá. Vďaka odvážnym jedincom, ktorým sa nepáčila nadmerná konformita, nezapadli pojmy ako ľudská dôstojnosť, sebaúcta, či solidarita. Náš výskum v Inštitúte ochrany ústavných práv pokračuje a dosahuje úspechy. Aké úspechy ste dosiahli ? pýtate sa mnohí z Vás.
Pozrieme sa znovu do súdnej siene: Okresný súd Bratislava I už druhýkrát vydal rozsudok, že výpoveď, ktorú Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky predložilo štátnej zamestnankyne je neplatná.
Len pripomeniem. Tri odvážne štátne zamestnankyne Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky podali žaloby na určenie neplatnosti skončenia štátnozamestnaneckého pomeru. V roku 2013. Dnes sa píše rok 2017. A štátna zamestnankyňa si už po druhýkrát vypočula rozsudok, že jej výpoveď je neplatná. To znamená aj na prvom stupni aj na druhom stupni a teraz zase na prvom stupni, tak stále dokola,....ale v akej krajine to žijeme ? Vari o tom je naše právo a naša spravodlivosť?
Vážení odborníci s právnickým vzdelaním zamyslime sa spoločne, kde je chyba? Prečo pojednávame 4 roky tento prípad štátnej zamestnankyne Ministerstva spravodlivosti? Je chyba u sudcov, ktorým bol tento prípad pridelený? Alebo je táto chyba u právnika, ktorý krvopotne zastupoval zamestnávateľa? Zlyhalo právo alebo zlyhal ľudský faktor?

Dajme si odpoveď. A rozoberme si prípad z odborného hľadiska: Štátna zamestnankyňa s právnickým vzdelaním podala pred 4 rokmi žalobu o neplatnosť skončenia štátnozamestnaneckého pomeru. prečo? Lebo vedela, že Výpoveď nie je napísaná v súlade s ustanoveniami Zákonníka práce. A vedela, že organizačné zmeny, ktoré sa na Ministerstve spravodlivosti mali vykonať sa aplikujú ako zneužitie Zákonníka práce. Verejne sa tu dá dnes už napísať, že zlyhal ľudský faktor, ktorý pripravoval organizačné zmeny. A poďme ďalej. Z vecného hľadiska sa mali vykonať organizačné zmeny. Ale tieto organizačné zmeny sa procesne nevykonali podľa Zákonníka práce. Na súde sme dokázali, že Ministerstvo vôbec neaplikovalo súhlas odborovej organizácie. Ba dokonca na súd prišli ako svedkovia odborári, ale vypovedali samé klamstvá.
Do príručky pre našich študentov Právnických fakúlt máme teda ďalší kuriózny prípad. Prípad obete mobbingu, kde všetci ticho hľadeli, ako aplikujú Zákonník práce a nikto sa na Ministerstve spravodlivosti Slovenskej republiky neozval, aby štátnej zamestnankyni pomohol. Rovnako tam nikto z odborníkov nenašiel nedostatky pri aplikácii ustanovení Zákonníka práce.
Záver tohto prípadu:
1 Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky vzalo prácu štátnej zamestnankyne dva roky pred dôchodkom v roku 2013.
2. V roku 2015 mohla byť na riadnom dôchodku.
3. V roku 2017 je ešte stále na súde, kde dokazuje svoje právo a svoju pravdu.
Vážení odborníci na právo, dva roky po nadobudnutí nároku na dôchodok štátny zamestnanec musí dokazovať svoju pravdu v pojednávacej sieni. Bojuje s tvrdohlavosťou Ministerstva spravodlivosti SR, kde mu vzali prácu. Ale tento boj neskončil Ministerstvo spravodlivosti má lehotu na odvolanie.
V akej civilizácii to žijeme? V 21. storočí sa človek stal človeku vlkom. Dovoláme sa na súde práva a spravodlivosti. Prizná si Ministerstvo spravodlivosti SR chybu pri napísaní Výpovede štátnej zamestnankyne? Alebo bude tvrdohlavo útočiť do jednej bezbrannej ženy. To sa dnes na Slovensku nosí........napríklad, ako ten poslanec Matovič, ktorý zlyhal v parlamente a neprizná si chybu (ale o tom som písala v minulom článku).
