Ako sa to môžeme dozvedieť a prípadne poukázať na problémy pri uplatňovaní svojich práv ako občanov Európskej únie, keď my Slováci, nevieme ani o právach, ktoré nám garantujú právne predpisy našej krajiny. Kde sa o nich môžeme dozvedieť? V novoročnom príhovore prezidenta Slovenskej republiky? Nie!
Ani pán premiér nám nepovedal nič o našich právach občanov Európskej únie v poslednej sobotňajšej diskusnej relácii na Rádiu Slovensko. Na otázky redaktora odpovedal najmä otázkami, útokmi, spomínaním, ako to, čo urobil v minulosti bolo lepšie, stále oslovoval redaktora "pán redaktor", spochybňoval jeho otázky, hovoril o tom, že to má všetko za jeho dobrotu a za to, že vyhrali voľby. Prejavil sa ako nepríjemný egocentrista.
Takéto prejavy ukazujú naše súčasné narušené vzťahy v oblasti verejného a spoločenského života a vplývajú na nás všetkých, na celú spoločnosť a môžu mať ďalekosiahly vplyv na naše životy a kvalitu žitia vôbec. Mám na mysli oblasť politiky, najmä vzťahy medzi politikmi a politickými stranami a vzťahy v komunálnej politike. Vzťahy v parlamente sú očividne deštruktívne a to jednoznačne vplýva na proces tvorby a prijímania kvalitných zákonov, ktoré určujú život celej spoločnosti.
„Netreba nám toľko zákonov, ktoré prijímate v parlamente“,- povedali mi dnes pri vstupe cez chránené priestory do útrob budovy veľkého ministerstva mladé šarmantné pracovníčky strážnej služby. „A kto si už konečne vypočuje hlas občana? Zákon skôr rozdeľuje, než by spájal a jeho prijatie slúži k tomu, aby jedna strana ukázala svoju moc druhej a aby si potom svoje úlohy vymenili po najbližších voľbách. Ako sa budú správať a aký vzor dostávajú voliči poslancov, ktorí sa prekárajú a verejne sa urážajú v parlamente? Predsa je naivné myslieť si, že to neovplyvňuje náladu v spoločnosti, že to nepodnecuje k neznášanlivosti a k agresivite.“ Tak teda prijímanie zákonov náladu spoločnosti ovplyvňuje a poriadne.
A potom ich realizácia a následné osobné tragédie občanov nikoho z predstaviteľov moci nezaujímajú, ale ich trauma sa bude prenášať na nasledujúce generácie a to nielen v podobe nenávisti a predsudkov, ale aj na oveľa hlbšej a principiálnejšej rovine. To by sme si mali uvedomiť aj v parlamente.
My sme na Slovensku za viac ako 20 rokov samostatnosti dosiahli veľa pozitívneho, no vyspelý západ sme zďaleka nedobehli. A pri takomto nastavení nedobehneme a nemôžeme dobehnúť !
Platí a bude platiť, pokiaľ krajinu nezačneme a nebudeme riadiť ekonomicky, ale bude riadená len politicky, čo znamená každoročné zvyšovanie štátneho dlhu, potom žiadne svetlejšie zajtrajšky pre občanov neprídu. A nezabráni tomu ani víťaz volieb, ktorý má väčšinu v parlamente.
Milé dámy, odporúčam Vám oživovať aktívnu účasť žien monitorujúcich stav spoločnosti, organizovať ženské formácie vo veciach verejných a vyžadovať akceptáciu predkladaných návrhov na riešenie.
A ešte jedno dôležité zistenie, všetky moderné kroky a sociálne aplikácie realizované politickou mocou v prospech rodiny presadzovali vždy ženy. To predurčuje ženy k rozsiahlej účasti na riadení modernej spoločnosti, aby sme tak vedeli viac o právach európskych občanov, ktoré garantujú právne predpisy Európskej únie.