
a postavil sa proti bezpráviu. Pomocou advokáta podal žalobu. Na prvé pojednávanie neprišiel draho platený advokát Ústavu pamäti národa. Bol chorý. Dňa 28. septembra 2017 ma niekto odvážny pozval na pojednávanie historika Martina Lacka v poradí druhé. Na chodbe pred pojednávacou miestnosťou už čakali spriaznené "duše" nášho "vyhodeného" historika. Máte tu advokáta? "Nie. Sudkyňa mu telefonovala, že z vážnych rodinných dôvodov musela pojednávanie odročiť." Kto z poslancov parlamentu pomôže PhDr. Martinovi Lackovi, PhD.? Kto z kandidátov na župana pomôže občanovi, ktorý prišiel o prácu a už rok čaká na 1. súdne pojednávanie. Kto zo všetkých mocipánov na kadejakých stoličkách pomôže otcovi rodiny? Nikto. Ak by pomohol, už by to dávno niektorý z nich urobil a médiá by nám o tom napísali.
Vážení občania, za posledné dva týždne sa podobná situácia na našich súdoch opakovala na troch pojednávaniach. Raz neprišiel advokát žalovaného, na ďalšom pojednávaní neprišiel advokát žalobcu a na treťom pojednávaní zase nebola prítomná sudkyňa. Čo je to za gazdovanie? Vedia vôbec advokáti a sudcovia, koľko stojí dobre fungujúci súd? A čo, keď nám súd nefunguje. Ako nám to predviedli náhodne vybrané pojednávania, kde sme robili monitoring. Každý, či sudca, či advokát, má zabezpečenú prácu a každý má zabezpečenú mzdu. O iné sa nám už nestarajú. Ale pozor! Žalobné návrhy im robia chlebodarcu. Bez občanov, ktorí na súdoch chcú dokázať spravodlivosť, by nemali žiadnu prácu. Alebo by mali práce menej.

Vážení občania, kto si už všimne, že týmto hospodárením naša krajina zaostáva s ľudskými právami v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie. Stále viac a viac. Máme tu zvierací model práce. Príkladom sú naši politici v parlamente, a teraz pred župnými voľbami sú to aj kandidáti do župných volieb. Občania stereotypne pozerajú ako sa kandidáti na županov vzájomne osočujú, obviňujú z podvodov, zo špekulácií. Kandidáti na bratislavského župana sa tiež pustili do seba. A je jedno, či Juraj Droba do Pavla Freša, alebo Rudolfa Kusého.Ani jeden z kandidátov nemá vo svojom programe boj proti mobbingu, bossingu, stalkingu. Výskyt tejto zlej firemnej kultúry sa rozšíril počas budovania demokracie v našej krajine, ako o tom píšem v mojich blogoch.
Márne sme hľadali aj vo volebnom programe kandidátky na župana v Žiline Eriky Jurínovej, či snáď ona má boj proti psychickému násiliu na pracoviskách. Práve pani Erika Jurínová mi v minulom volebnom období prinášala prípady mobbingu vyskytujúce sa v žilinskom samosprávnom kraji, napríklad tu v týchto volebných obvodoch sa nám mobbing vyskytol a zvýšil štatistiku obetí zlej firemnej kultúry na pracovisku: Bytča, Čadca, Dolný Kubín,Martin, Námestovo, Tvrdošín, Žilina. Vďaka nej som začala právne zastupovať obete mobbingu a zistila som obrovské nedostatky našej justície. Investovanie do právnika cca milión eur je veľmi, veľmi málo, aby všetky prípady našich utýraných zamestnancov, občanov, či voličov riešil a víťazil. Lebo prijatím Civilných sporových poriadkov sa vymáhateľnosť práva zhoršila. Je to cieľ, aby sa obete mobbingu nebránili a radšej ako utýrané obete z pracoviska odišli?
Potrebujeme viac odvážnych advokátov, odvážnych sudcov, ktorí by povýšili svoju prácu s cieľom víťazstva našich obetí.

Ako prvú kandidátku na župana by sme radi podporili Eriku Jurínovú. Preto sme ju oficiálne listom dňa 30. 8. 2017 požiadali o záštitu nad konferenciou pre občanov, ktorú chceme uskutočniť v parlamente. Ale do dnešného dňa nemáme odpoveď.
Kandidáti na županov vedia, že mnohí občania prídu voliť aj "o jednej nohe". Lebo si myslia, že je to ich občiansku povinnosť. A neuplynie ani týždeň už sa všetko vráti do starých koľají. Občania budú nadávať, kritizovať politikov a politici si sadnú na stoličku a sedia a sedia a sedia a zadok nedvihnú. Volebné obdobie prebehne ako voda a zase prídu voľby. Voľte srdcom, voľte nás. Heslá zase zaplavia celú krajinu. Pomôžeme ženám, matkám! Heslá a heslá zostanú len na bilboardoch.
Ale pozor! Dokazujú nám to poslanci parlamentu, ani po dvoch rokoch nevyriešili to (radšej nevymenujem), čo vo volebných programoch občanom sľubovali.
Náš výskum ukázal: Náplň práce poslancov Len prijímať zákony to už dnes nestačí.. Za 27 rokov sme sa naučili gazdovať len a len pre seba. Na každom pracovisku. A to aj v parlamente. Je smutné pre občanov Slovenska, ktorí zase na túto "priesvitnú politiku" naletia. História nás učí, (ale nepoučila), že pomocou peňazí (napr. 3, 7 milióna eur) sa takíto lídri v politike dostanú k moci. A oklamú slovenských občanov len, aby točili koleso svojej náplne práce v parlamente, či v župe, a pod. pre slovenských otrokov. A po voľbách si vážení občania, nesťažujte.
"Štát by mal byť rodinným mediátorom, ktorý nedovolí silnejšiemu členovi rodiny žrať do prasknutia, a nemal by dovoliť ani umieranie na ulici inému, mentálne, fyzicky, či obojako slabému členovi rodiny! Kvalitné pracovné miesta sa tvoria v procese zdokonaľovania ľudskej práce, inými slovami zvyšovaním ceny práce. Cieľom vládnej politiky zamestnanosti je aj tvorba trhovo konformných nástrojov, a tiež takých pracovných podmienok, aby hospodárstvo nielen efektívne využívalo pracovnú silu, ale, aby ju aj kvalitatívne rozvíjalo a pridávalo jej hodnotu. Vláda chce trvalo udržať rast kvality života založený na istotách nielen krátkodobých, ale aj dlhodobých. Podľa takejto reči si vláda SR neuvedomuje legislatívnu potrebu zákazu zneužívania nadbytku pracovných síl. Nadbytok pracovných síl zneužívaný zamestnávateľmi proti vlastným zamestnancom na zvyšovanie výkonu nad rámec Dohody o zamestnaní, toto by malo byť trestané ako zločin – je to krádež osobnej energie zamestnanca." citujem z mojich prednesov v parlamente v minulom volebnom období.
Do príručky pre študentov práva a širokú verejnosť pridávame nový prípad. Mladá učiteľka poukazovala na zlé gazdovanie na škole. Nevedela, že tu platí heslo: To nám nikto nekáže. V takej atmosfére vydržala pracovať sedem mesiacov a stala sa práceneschopnou. V druhom mesiaci práceneschopnosti sa rozhodla poslať zamestnávateľovi dohodu o skončení pracovného pomeru. Súhlas k dohode chcela zaslať na mail, ktorý presne označila. Zamestnávateľ jej veľmi rád zaslal súhlas s dohodou. A to aj počas práceneschopnosti. A doručoval dohodu trikrát aj počas práceneschopnosti. Poviete si no a čo? Ale tu je vidieť, ako sa jej chcel zamestnávateľ zbaviť. Nemohol počkať ani do skončenia PN. Vážení, pani učiteľka by Vám nikam neušla. Má následky zdravotné, ekonomické a sociálne.
Mobbér v tomto prípade svoj útok na obeť vykonal s použitím slova, resp. Lex Iuris, literu zákona použil tak, aby maximálne zneužil existujúce zákony proti obeti. Mobbér mal zásadný záujem utajiť svoj motív útokov. Poškodenie aktívnym, trvalým psychickým tlakom má nevyslovený, oficiálne popieraný cieľ – odstrániť obeť z kolektívu. Záver: Je to psycho-sociálny útlak v pracovno-právnych vzťahoch zneužitím Lex Iuris, existujúcich zákonov.
