Mimovládne Občianske združenie supluje štát pri riešení

V predchádzajúcich článkoch som priniesla informácie o príčinách vzniku Občianskeho združenia Práca a vzťahy. Spomeniem jeho hlavný dôvod, sústavné zvyšovanie počtu obetí psychického násilia na pracovisku za posledných 22 rokov po nežnej revolúcii. Preskúmali sme pomoc zo strany štátu. Neexistuje žiadna inštitúcia na pomoc týraným obetiam.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Je pravda, že na Slovensku taká obyčaj, čo nerobí štát, to musí robiť občan sám. Predovšetkým naša občianska iniciatíva aktívnych občanov sa zamerala na problematiku páchaného násilia na obetiach v krajinách Európskej únie.

Zo všetkých poznatkov sme pripravili materiál Správu o násilí na pracovisku, ktorú sme zaslali vláde Slovenskej republiky.Považujeme za dôležité oboznámiť aj verejnosť. 

Jednou z prvých krajín, kde sa mobbingom zaoberali celospoločensky, hoci mimovládne, bolo vďaka Heinzovi Leymannovi, Švédsko. Nasledovali susedné krajiny Fínsko a Nórsko. Postupne sa pridali Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Švajčiarsko a Rakúsko. V Česku bežal prieskum s takýmto zameraním až v rokoch 2001 – 2003. Na Slovensku dodnes takýto prieskum neexistuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Česko 

V roku 2001 z výsledkov výskumu vyplynulo, že niektorú z foriem mobbingu pocítilo na vlastnej koži cca 16 % opýtaných, v roku 2003 to už bolo 28 %. Najčastejšími prejavmi boli kritika a nedoceňovanie už vykonanej práce, ktorá viedla až k strate sebavedomia, či ukladanie nezmyselných pracovných úloh, ale aj zosmiešňovanie a ohováranie obete v rámci pracovného kolektívu. V roku 2001 takmer dve pätiny postihnutých obetí boli vystavené niektorej z foriem mobbingu najmenej raz do týždňa a častejšie takmer štvrtina postihnutých. V roku 2003 už viac ako polovica postihnutých bola obťažovaná viac ako raz týždenne (až 58 %) a mobbovanie trvajúce dlhšie ako rok uviedlo až 54 % mobbovaných v roku 2003. Mobbingu sú vystavené častejšie ženy, podobne mladšia generácia do 29 rokov a osoby s nižšou úrovňou dosiahnutého vzdelania (GfK, 2006).

SkryťVypnúť reklamu

Švédsko

Prieskum mobbingu vo Švédsku konštatuje, že osobnú skúsenosť s mobbingom malo 3,5% respondentov. Na mobbing si sťažovalo až 16% žien v štúdii zdravotného stavu zamestnancov švédskych poštových služieb. Výskumy uskutočnené na švédskych tzv. mobbingových klinikách ukazujú zvýšený výskyt obetí z oblasti školstva, zdravotníctva a cirkevných organizácií. Predpokladám, u nás by bol výskum porovnateľný výsledkami. Ako prvá krajina Európskej únie upravila sporné otázky okolo mobbingu už začiatkom 90-ych rokov minulého storočia. Vtedy prvýkrát legislatívne definovali psychické týranie na pracovisku. Zo systematicky vykonávaných výskumov profesora Leymanna vyplynul prínos pre psychickú, praktickú a právnu stránku veci mobbingu. V roku 1987 bolo Zákonom o prostredí práce stanovené právo zamestnanca na ochranu nielen fyzického zdravia, ale aj psychického. Tieto ustanovenia dali veľké oprávnenia inšpekcii práce a zároveň ustanovili základy pre Nariadenie z 21.  apríla 1993 v záležitostiach prostriedkov proti účinkom útlaku v zamestnaní, National Board of Occupational Safety and Healt. Nariadenie vošlo do platnosti 31.  marca 1994. V ňom sa okrem iného uvádzajú povinnosti zamestnávateľa. Zamestnávateľ musí organizovať prácu tak, aby zamedzil vzniku javov vedúcich k utláčaniu, musí vytvárať politiku proti vzniku takýchto javov. Ďalej zaväzuje zamestnávateľa k vyhľadávaniu prvých signálov týchto javov. Ďalej k odstraňovaniu všetkých nekalostí v podmienkach práce. Podobne stanovil zamestnávateľovi povinnosť zabezpečiť pomoc pracovníkovi – obeti utláčania a násilností na pracovisku, pomocou účinných metód.

SkryťVypnúť reklamu

Nemecko

Výskumom uskutočňovaným v Nemecku bol zistený výskyt mobbingu s väzbou na pracovnú nespokojnosť, zviazanosť so zlým sociálnym prostredím, a tiež so zlým duševným stavom zamestnancov. Štatistické zistenia významne naznačujú významnú súvislosť: Čím viac sociálnej podpory nadriadení poskytli, tým spokojnejší boli zamestnanci, tým menej bolo mobbovaných obetí v zmysle ako terč slovnej agresie, či kritiky, alebo vyhrážok. Čím viac sociálnej podpory sa dávalo, tým menej bolo izolovaných obetí, a aktéri mobbingu sa tým menej vysmievali súkromnému životu spoluzamestnancov. Mobbing sa v Nemecku najčastejšie prejavoval šírením klebiet, sociálnou izoláciou, slovnou agresiou, napádaním súkromného života a postojov. Nemecké súdy sa zaoberajú problematikou mobbingu, a v prípade preukázania viny zamestnávateľovi vyrubujú sankcie až do výšky 80.000 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Švajčiarsko

Vo Švajčiarsku existuje poradenstvo pre veľké spoločnosti, a štát výrazne vyžaduje zdravé vzťahy na pracoviskách. Najčastejšími formami mobbingu bola zistená kritika pri neuvedomení si už vykonanej práce, vedúca až k strate sebavedomia. Ďalej ukladanie nekvalifikovanej práce, zadávanie nezmyselných pracovných úloh, tiež zosmiešňovanie a ohováranie obetí v rámci pracovného kolektívu. Formy fyzického násilia boli v prieskumoch zistené v minimálnom počte. V roku 2003 takmer dve pätiny postihnutých boli vystavené niektorej z foriem mobbingu raz týždenne, takmer štvrtina častejšie, viac než polovica bola vystavená mobbingu dlhšie ako rok. Mobbingu sú častejšie vystavované ženy, ďalej mladšie generácie do 29 rokov, a tiež osoby s nižšou úrovňou dosiahnutého vzdelania.

Francúzsko

Dňa 17. januára 2002 prijal francúzsky parlament Zákon o sociálnej modernizácii. Do novely Kódexu práce boli začlenené nové predpisy stanovujúce potieranie psychického týrania ako záväzok zamestnávateľa v oblasti ochrany fyzického i psychického zdravia pracujúcich.

Anglicko

Dňa 3. decembra 2001 bol predstavený Zákon na ochranu dôstojnosti zamestnancov na pracovisku. Obsahuje definície o porušeniach práva zamestnancov na pracovisku, kedy zamestnávateľ porušuje dôstojnosť zamestnanca, konkrétne, ak zamestnanec po dobu, kedy je u neho zamestnaný, trpí urážkami a týraním, alebo konaním spôsobujúcim zamestnanému nepokoj a stres. Definovaným porušením práv zamestnanca je napríklad časté, systematické konanie charakterizované agresiou, zlosťou, zastrašovaním a klamaním, alebo častá a nespravodlivá kritika, karhanie bez dôvodenej príčiny, zmena pracovnej náplne akokoľvek poškodzujúca zamestnancov bez udania dôvodu.

Vážnosť problému všeobecne nazvaného mobbing

Z uvedených európskych príkladov vidíme charakteristické rysy mobbingu a dokážeme sledovať aj legislatívne možnosti ošetrenia. Mnohorakosť ubližujúcich prejavov pôsobiacich v dlhšom časovom úseku, najmenej pol roka, si vyžaduje zvlášť prísne podchytenie a definovanie v zárodku vzniku. Prax ukazuje sociálnu závažnosť trvania mobbingu v čase a v pamäti mobbovaného, čo spôsobuje, že poškodený mobbovaný nevie, a ani sa nedokáže brániť. Pre mobbovaného človeka má mobbing veľmi ťažké psychické, somatické a ekonomické následky. Predložené zistenia poskytujú určité náznaky nového trendu. Všeobecne v Európskej únii je evidentný rozvoj v chápaní základných práv človeka, ktorý je preverený komparatívnymi štúdiami týkajúcimi sa všeobecných trendov v oblasti násilia na pracovisku.

Ako je to na Slovensku? Tomu sa venuje aj naša prvá slovenská štúdia s názvom Správa o násilí na pracovisku a tiež v budúcom článku. 

Mária Ritomská

Mária Ritomská

Bloger 
  • Počet článkov:  635
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

225 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu