Na medzinárodnom stretnutí Schutz vor mobbing som zistila, že na takúto situáciu existujú antimobbingové cvičenia. Budeme sa im venovať na jesennom strtetnutí so všetkými odvážnymi a statočnými obeťami mobbingu. Ale skôr, ako sa tak stane, máme pred sebou koniec prázdnin a začiatok školského roka.
Mnohí učitelia nastúpia znovu na svoje pracoviská. Poniektorí (a vieme o nich) budú zase prežívať strach na svojom pracovisku, či sa nestanú obeťou organizačných zmien. Pán riaditeľ rozhodne, ktorému učiteľovi zruší pracovné miesto. Zamyslel sa už niekto hlbšie, prečo k tejto situácii dochádza?
Aj parlament prijíma zákony. Ale pozor, zákony by mali byť múdre, zrozumiteľné, spravodlivé. Ak sa ich dá obchádzať a účelovo prispôsobovať jednotlivé ustanovenia tak, aby na úkor všetkých profitovalo pár ľudí, čosi nie je v poriadku a je nanajvýš potrebné zamedziť, aby sa takéto zákony prijímali. Podľa nášho výskumu k takému obchádzaniu a prispôsobovaniu sa jednotlivým ustanoveniam Zákonníka práce dochádza aj pri aplikácii organizačných zmien.
Pozrieme sa na práve pripravenú novelizáciu zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. Často platí, že menej je niekedy viac. A časté zmeny aj v tomto zákone ešte neopravili zle nastavený systém čerpania nemocenského, ale zatiaľ v tichosti ho tolerovali a tolerujú všetky vlády.
Napríklad skrátenie ochrannej lehoty zo 42 na 7 dní poškodilo zamestnancov, ktorí do systému sociálneho poistenia solidárne celé roky prispievali. Podstatou nemocenského bola odjakživa náhrada straty príjmu počas práceneschopnosti.
Na Slovensku platí, že aj keď občan, evidovaný na úrade práce, žiaden príjem nemá, a teda počas práceneschopnosti o nič neprichádza, ale ako dobrovoľne nemocensky poistený dostane pri splnení podmienok peniaze, o ktorých sa mnohým zamestnaným môže iba snívať. Ak ochorie zamestnanec, nedostane mzdu, iba nemocenské. Logické. Ak ochorie dobrovoľne poistená osoba náš štedrý štát počas celej doby poberania nemocenského jej často vypláca aj iné príspevky. Čo tam po súbehu. Toto je gazdovanie štátu.
Ľudia pozorne sledujú, či už platia dostatočne dlho, aby sa mohli nechať lekárom vypísať tak, aby dostali nemocenské. Čo myslíte, vypíše takú práceneschopnosť lekár za obyčajné ďakujem? Ale to je ďalší problém, ktorý ukazuje zle nastavený systém.
Potvrdenie tohto stavu prináša aj súčasná novelizácia zákona. Novelizácia ukazuje, ako sa gazduje keď predpokladá zánik dobrovoľného sociálneho poistenia u 665 dobrovoľne poistených osôb z dôvodu, že nezaplatili poistné dva kalendárne mesiace nasledujúce po sebe, tzn., že im nevznikne záväzok voči Sociálnej poisťovni. Ale ďalej sa nedozvieme, koľko peňazí uniklo zo štátneho rozpočtu.
Koľko obetí mobbingu bude poberať nemocenské dávky novelizácia zákona nerieši. Ani nemôže. Ako mi na moju interpeláciu napísal pán minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR, nemáme zákon, ktorý by ich najprv zaevidoval. Sme na dobrej ceste a náš výskum obetí mobbingu nie je zbytočný a dostali sme sa do povedomia aj štátnym úradníkom.
Ale riešime situáciu z tohto „blata". Je to tvrdý boj v parlamente. Gazdovanie štátu nie je možné zmeniť „šibnutím prútika". Koleso prijímania zákonov je pre poslancov v parlamente (či sú už z nejakej strany či hnutia) jednoduchšie......je to pre nich stále ten "zlatý" a nikým neohrozený zaužívaný systém.
Aj tento týždeň nám obeť mobbingu povedala, že prešla všetky štátne inštitúcie a intervenovala známych... a cítila sa horšie, ako tí, ktorí vyžívajú zle nastavený systém.
Ale milí občania, je dobré bojovať aj malými krokmi meniť zle nastavený systém, dostali sme informáciu, že na druhej konferencii o mobbingu v novembri 2013 ponúkneme možnosť uskutočniť prvý česko-slovenský workshop. A samozrejme budeme sa venovať antimobbingovým cvičeniam.