Ak je o ňom málo informácií, to nemusíme posudzovať, lebo ako každý dospelý človek je schopný a rozhodnutý prijať zodpovednosť za svoje správanie a jeho dôsledky na iných ľudí. A teraz to porovnám s problematikou, ktorej sa venujem.
Každý dospelý, ktorý nechce, alebo nedokáže prijať túto zodpovednosť, prejavuje obmedzenú zodpovednosť, a mala by mu byť poskytnutá odborná zdravotná starostlivosť psychiatra.
Všetky doterajšie prípady mobbingu signalizujú správanie sa jednotlivca, či už na verejnosti, či v súkromí. Každý človek svojím konaním ukazuje svoje správanie, a teda aké správanie si každý človek zvolí, tak je to jeho vlastná voľba.
Veľa mobérov je v manažérskych, alebo vedúcich pozíciách, a preto nepožadujú pomoc – okrem ich falošných pokusov o mýlenie druhých a vyhnutiu sa zodpovednosti a sankciám. Mobéri sa spoliehajú na naivitu, neskúsenosť, ľútosť ľudí a ich ochotu pomôcť a odpustiť im, ktorú bezohľadne zneužijú – títo ľudia rozširujú armádu šikanistických podporovateľov, umožňovateľov, ospravedlňovateľov, upokojovateľov, prisluhovačov, ochrancov a popierateľov.
Profesor Heinz Leymann našiel prepojenie medzi mobbingom a psychiatrickým zranením, resp. posttraumatickým stresovým syndrómom už v roku 1980. Najnovšie výskumy len potvrdzujú, že mobbing spôsobuje posttraumatický stresový syndróm.
A z ďalších výskumov tentokrát so zameraním na obete mobbingu je zrejmé, že obete mobbingu nemajú žiadny záujem o moc, alebo o vládnutie. Do práce chodia pracovať a nemajú záujem o politické hry a konflikt. Obete mobbingu majú vysoké morálne hodnoty a veľmi vyvinutú integritu, zraniteľnosť (napr. platenie pôžičky), silný zmysel pre fair play a súdnosť, nízke sklony k násiliu, nechcú sa sťažovať, púšťať sa do disciplinárneho, alebo súdneho konania, majú silný zmysel pre odpúšťanie a vyspelé chápanie potreby vyriešiť konflikt prostredníctvom dialógu.
Ale pozor, slabí ľudia si mýlia tieto charakteristické znaky silného charakteru so slabosťou. Obete mobbingu vydržia denné zneužívanie celé mesiace, až roky, ale prvý raz, keď mobér "ochutná z vlastnej medicíny", tak beží za nadriadeným so žiadosťou o ochranu - to je slabosť.
Z doterajšieho poradenstva nášho OZ Práca a vzťahy obetiam mobbingu na pracovisku ma neprestane udivovať vynaliezavosť, inovatívnosť, flexibilita , odhodlanie a výdrž, ktorú tieto obete zneužívania majú. Bod zlomu v každom prípade prichádza vtedy, keď obeť príde na to, že nejedná s normálnym človekom ako je on ale s nefunkčnou, narušenou osobou, ktorá zneužíva systém, ktorý dáva výhodu páchateľom.
Média majú najmenej informácií o novom kandidátovi na voľbu generálneho prokurátora, ale napriek tomu chcú niečo priniesť verejnosti, nejaké informácie.A tu je bod zlomu prijať zodpovednosť za svoje správanie, keď sám oslovený reagoval, že až do rozhodnutia Ústavného súdu sa k celej veci nebude vyjadrovať.