Odhalená pravda v súdnej sieni

Inštitút ochrany ústavných práv od svojho vzniku (23. 6. 2017) zistil, že najčastejšie sa pracovníci na pracoviskách bránia použitím týchto stratégií: 62 % pracovníkov sa radšej vyhýba škodiacim osobám, resp. mobbérom

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

38 % pracovníkov sa ohradilo od začiatku páchania skutku a s dotyčným si to priamo vybavili, 57,7 % pracovníkov ignoruje dotyčných mobbérov a 17,1 % pracovníkov sa sťažovalo kompetentnému pracovníkovi - svojmu nadriadenému, 32 % sa dokázalo brániť podaním žalobného návrhu. Do tohto výskumu ste sa zaradili, Vy občania, ktorí ste nám napísali spolu s tými, ktorí vyhľadali našu pomoc. Napriek všetkým psychickým a fyzickým dôsledkom obetí mobbingu, však väčšina občanov nepodnikla nijaké kroky na svoju obranu. Najčastejšie ako dôvod uvádzali presvedčenie, že by to iba zhoršilo ich situáciu na pracovisku, nič by to nevyriešilo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Mali obavy z pomsty, odmietnutia odmien, zníženia mzdy, či straty zamestnania. Viac ako polovica šikanovaných pracovníkov, ktorí nejaké kroky podnikli, zvolila pasívnu obranu. Ale u týchto pracovníkov sa prejavilo páchanie násilia s následkom zlých vzťahov v rodine, ktoré vyvrcholili aj rozvodom. A najhoršie toto páchajúce násilie voči obeti mobbingu odnáša výchova detí v rodine.

A napriek tomu, že obete mobbing nezviditeľnia, tento pokračuje ďalej. Stalo sa, že šikanovaní ľudia dostali výpoveď alebo ich preradili na iné pracoviská a mnohí sami požiadali o rozviazanie pracovného pomeru. 

Významným krokom k odstraňovaniu mobbingu je, a to nehovorím nič nové, o tom som už 4 roky hovorila v parlamente, pomôže občanom jedine trestný postih páchateľov mobbingu upravený v Trestnom zákone. Dôsledok mobbingu je psychosociálny pracovný úraz, ktorý treba hodnotiť rovnako ako iné poškodenie zdravia na pracovisku. A tento skutok patrí pod pracovné právo.

SkryťVypnúť reklamu

Ale nestačí robiť v tejto krajine osvetu 4 roky, To je málo, Duševní trpaslíkovia budú vždy vo väčšine. Slováci sú manipulovaní médiami a zaťažovaní politickými klebetami, ohováraním, rafinovaným znevažovaním práce našich najvyšších predstaviteľov v priamom prenose cez médiá.

Obrázok blogu

Napríklad mediálne prestrelky medzi predsedom vlády SR Róbertom Ficom a prezidentom republiky Andrejom Kiskom. A lepiacu pásku tomu robí generálny prokurátor Jaromír Čižnár https://www.youtube.com/watch?v=q4593XWEqgc 

Popri tomto hlbokom mobbingovom marazme ľudského konania vidíme dôležité a staviame na piedestál, dostávať do povedomia verejnosti informácie o mobbingu. Preto o ňom hovoríme, diskutujeme a pripravujeme konferenciu na tému v ktorej všetci žijeme.

SkryťVypnúť reklamu

Budeme Vás na tejto konferencii informovať aj o tom, že dňa 1. mája 2017 sa konal v Brémach Európsky deň boja proti šikanovaniu, resp. mobbingu, bossingu. Teraz je čas zhromaždiť sa, preto sa pridajte k nám. Urobte to tým, že budete zvyšovať povedomie o šikanovaní, ako aj o nepredstaviteľných dôsledkoch pre deti a adolescentov a obhajovať potrebu konať na európskej úrovni. Prispejte aj Vy k riešeniu tohto problému.

V našom poslednom prípade v pojednávacej sieni sme odhalili skrytú pravdu o zlej aplikácii našich zákonov.

Obrázok blogu

Je to ako ďalší scenár do filmu, či do našej príručky pre študentov práva. Opakovanie - matka múdrosti. Len pripomeniem: Zákon chráni zamestnanca počas práceneschopnosti. Je na to paragrafové znenie zákona. Každý sa pred páchaním mobbingu na pracovisku zachraňuje už 27 rokov u lekára. Aj naša mladá učiteľka (toto povolanie je presýtené skutkom mobbingu) sa zachránila na dočasnej práceneschopnosti. Ale zlá firemná kultúra pracoviska jej nedala spať a rozhodla (počas PN) skončiť pracovný pomer. Zamestnávateľ akoby len na to čakal. Ochotne súhlasil. Trikrát našej obeti mobbingu (počas PN) doručoval rôznymi spôsobmi svoj súhlas. V súdnej sieni sa však celý skutok odhalil. Dokázali sme mobbing v priamom prenose. A čo sudca? Tento má rozhodnúť. Nuž, ako to na našom Slovensku je zvykom aj u sudcov sme si vytvorili akési zvykové právo. Sudca nemá vôľu priznať zlú aplikáciu zákona. A je to také jednoduché. Pozrime sa na prípad z hľadiska histórie. Tisíce našich zamestnancov je na dočasnej práceneschopnosti. A sú tam často preto, lebo ich zákon chráni. Pred čím ich zákon chráni? Zamestnávateľ ich nesmie odhlásiť, stále ich musí evidovať. Ale v tomto prípade sa stala aj druhá chyba aplikácie zákona. Učiteľku odhlásili počas dočasnej práceneschopnosti zo zdravotnej a sociálnej poisťovne. Ale kto by sa venoval a odhaľoval zlú aplikáciu zákonov prijatých v parlamente. 

SkryťVypnúť reklamu

Predsa jednoduchšie je zbaviť sa človeka a prijať nového človeka. Ako keby sme mali riešiť človeka ako ľudskú bytosť. Práce je tu strašne veľa. Ale nikto nám nekáže, aby sme robili niečo navyše. Nemáme to zaplatené. Také sú názory ochrancov práva našich občanov, voličov, zamestnancov zo všetkých možných štátnych inštitúcií........nuž čo dodať, len osveta a prevýchova myslenia ľudí pomôže zmeniť systém deformovanej politiky. Nebojte sa! Píšte na ioupriesenia@gmail.com

Obrázok blogu
Mária Ritomská

Mária Ritomská

Bloger 
  • Počet článkov:  635
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu