Pán generálny riaditeľ, je tu balast pracovných nerestí

Národný inšpektorát práce prijal začiatkom júna 2017 v záujme efektívneho rozvoja sústavy inšpekcie práce Koncepciu činnosti NIP do roku 2020 pre všetky inšpektoráty práce z celého Slovenska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Jej prioritou je zlepšiť ochranu zamestnancov pri práci. K tomu uviedol generálny riaditeľ NIP Ing. Karol Habina: „Za úspešnou firmou stoja spokojní zamestnanci. Mimoriadne dôležitým predpokladom spokojnosti je zabezpečenie ochrany ich práv, života a zdravia. Práve toto musí byť základným spoločným cieľom zástupcov zamestnávateľov, zamestnancov a v neposlednom rade aj sústavy inšpekcie práce. Za najväčšiu prioritu považujem venovať sa problematikám prevencie, osvety a nastaveniu prehľadnej a vyváženej legislatívy. Každý by mal začať od seba a tak Národný inšpektorát práce prijal Koncepciu rozvoja inšpekcie práce, aby sme v tomto spoločnom boji boli silným a významným partnerom. Spokojný zamestnanec sústavy inšpekcie práce vytvára predpoklad kvalitného a efektívneho plnenia úloh inšpekcie práce, z čoho vyplýva ochrana práv, života a zdravia zamestnancov a úspech podnikateľov .“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale pozor, pán generálny inšpektor od júna 2017 bude pomaly rok od prijatia Koncepcie do roku 2020 a výsledky sa neposunuli k žiadnej legislatíve o mobbingu, bossingu. O to viac nám tu, na Slovensku, zapustil silné korene a nebude ľahké ich vytrhnúť. Uvedený dokument absolútne ignoruje sociálnu rakovinu Slovenska. Závažnú diagnózu všetci vidíme, ale ako každú zhubnú chorobu – ani Vy ju nechcete vidieť. 

Inštitút ochrany ústavných práv zistil, že ani v Správe o stave ochrany práce a o činnosti orgánov štátnej správy v oblasti inšpekcie práce za predchádzajúci kalendárny rok nie je štatistika obetí mobbingu, bossingu.

SkryťVypnúť reklamu

Predsa každý občan na Slovensku vie, aké dôležité je mať prácu a dobré pracovné prostredie a k tomu v neposlednom rade dobré pracovné vzťahy.

Preto je stále zarmucujúce zistenie, a zároveň veľmi znepokojujúce pre mladú inžinierku, ktorá sa vrátila z rodičovskej dovolenky, že roky tvrdého elitného štúdia ukončeného univerzitným diplomom, padajú do balastu sociálnej rakoviny, lebo u nej na pracovisku nefungujú dobré pracovné vzťahy budované na princípoch bratstva, vzájomnej úcty, rovnosti, slobody a základných práv ľudí. Je tu "balast pracovných nerestí" ako na všetkých ostatných nami evidovaných pracoviskách. A už vrabce čvirikajú, že je rovnako prepletený korupciou a rodinkárstvom.

SkryťVypnúť reklamu

A tak, vážení občania, vytrhnúť Vás z tohto "balastu pracovných nerestí" nám nepomôžu žiadni poslanci parlamentu. Lebo, ako sa nám sami predstavujú - majú maslo nielen na hlave ale aj za ušami. Keby Vám, občanom, z rokovacieho pultu radšej predstavili, ako zvládnu politiku udržateľného rozvoja až do roku 2030 Európskou úniou nariadenú. 

Tu nie je možné mlčať. Každé ticho v právnom vákuu zabíja ľudí a šliape po ľudských právach. Nemôžeme sa tváriť akoby sa nič nedialo. Prípad mladej inžinierky ako odvážnej ženy, matky monitorujeme od roku 2013 a potom znovu od roku 2017, kedy sa vrátila z rodičovskej dovolenky na svoje pracovisko. Inštitút ochrany ústavných práv sa dňa 22. mája 2018 stretol s kontrolórkou p. Danielou Múdrou z Národného inšpektorátu práce a prejednal výkon inšpekcie práce na jej pracovisku tak, ako to umožňuje platný zákon. Pani kontrolórka nám potvrdila: 

SkryťVypnúť reklamu

1. porušenia Zákonníka práce na pracovisku Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, kde nie je a nebola zabezpečená ochrana práce po návrate ženy, matky z materskej dovolenky,

2. zamestnávateľ nemal zistené, že pani inžinierka nastúpi po materskej dovolenke a nezabezpečil jej riadnu prácu - zákon ju predsa chráni, 

3. porušenia zákona o inšpekcii práce pri výkone inšpekcie práce jeho vykonávateľom Inšpektorátom práce Bratislava,

4. pochybil aj kontrolór STU pri šetrení ňou podanej sťažnosti,

5. mobbing obete zamestnankyne, matky, ženy pokračuje - Dňa 17. mája 2018 o 19, 07 hod. bol od odborovej organizácie poslaný mail: "Vážená pani inžinierka, zajtra v piatok o 9,00 hod. Budeme na výbore UOO prerokovávať podnet na Vaše prepustenie. Bola by som rada, keby ste sa zasadnutia mohli zúčastniť. Zasadnutie ja na FCHPT v odboráskej miestnosti na prvom poschodí na Radlinského ulici ( nova budova).S pozdravom, ........, predsedníčka výboru UOO."

Prípad monitorujeme a preto si p. Inžinierka pýta e- mailom zaslanie písomného podnetu a zároveň sa ospravedlňuje, že je na OČR. A predsedníčka odborovej organizácie reaguje dňa 18. mája 2018 o 8, 24 hod. : "Vážená pani inžinierka, Výbor UOO STU, ktorý má prerokovávať podnet na Vaše prepustnenie, celú záležitosť len prerokováva. Nedáva žiadne kladné ani záporné stanovisko k podnetu. My ako zástupcovia odborovej organizácie si môžeme a nemusíme pozvať dotknutú osobu na rokovanie. Keďže sme si chceli a ešte stále chceme vypočuť i Vaše stanovisko k predmetnej veci, preto som sa na Vás obrátila s pozvánkou na dnešný výbor. Totiž výbor UOO STU musí do 7 dní daný podnet prerokovať. Ak to neprerokuje do 7 dní, berie sa, že k prerokovaniu došlo. Ja som musela najprv od doručenia podnetu zistiť, či a v akom čase je možné zasadnutie výboru a až potom som mohla posielať pozvánku Vám. Preto by som bola veľmi rada, keby ste sa mi ozvali aspoň telefonicky a ozrejmili si Vašu situáciu. Ďakujem za pochopenie. S pozdravom,..........Predsedníčka výboru UOO STU"

Pán generálny riaditeľ, kde je v tomto prípade matky ženy, zamestnankyne zabezpečenie ochrany jej práv, života a zdravia ako predpoklad spokojnosti?

Preto činnosť Inštitútu ochrany ústavných práv považujeme za dôležitú a uvedomujeme si našu exkluzívnu zodpovednosť tým viac,

  • čím prázdnejšie je právo na ochranu zamestnanca;

  • čím mohutnejšie je právne vákuum okolo zamestnanca;

  • čím viac odvracajú politické nomenklatúry svoje konzervované hlavy od tejto témy;

  • čím prázdnejšie sú slová kňazov v kostoloch;

  • čím je národ ohlušenejší hlúposťami žabomyších vyhlásení niektorých politikov;

  • čím ťažší je život morálneho človeka;

  • čím viac je lož pracovným nástrojom politikov;

  • čím viac sa riadenie zamestnancov podobá na politiku;

  • čím viac mohutnie násilie na pracoviskách ako sociálna rakovina.

  • Snažíme sa, aby právne vákuum nestíhalo brať životy a nespôsobovalo utrpenie zamestnancom a ich rodinám.

  • Snažíme sa vyplniť sociálny defekt, kompaktný právny systém kompatibilný s právnymi systémami iných európskych vyspelých štátov.

  • Viac o našej činnosti Vám prinesieme v našom videoseriáli o týždeň.

  • Obrázok blogu

     

Mária Ritomská

Mária Ritomská

Bloger 
  • Počet článkov:  635
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu